Rozhovor nejen o uplynulém roce 2019 a plánech pro rok 2020
Humpolec, 29. 1. 2020
Značka fotografických filtrů VFFOTO z Humpolce je už českým i slovenským fotografům dobře známá.
Rok se s rokem sešel, píšeme letopočet 2020. Co pro VFFOTO přineslo uplynulých 12 měsíců a co bude nového v budoucnu?
Nejen o tom jsem si povídal s panem Vladimírem Fučíkem, majitelem značky VFFOTO.
Jaký byl z vašeho pohledu pro VFFOTO uplynulý rok 2019?
Určitě velmi úspěšný. I když ne úplně snadný.
Pojďme to trochu rozvést. Co se vám podařilo?
Víceméně hned na počátku roku jsme v lednu spustili úplně nové www stránky i internetový obchod. Starý web VFFOTO vznikl už před řádkou let a bylo to na něm znát. Na vzhledu i funkčnosti. Spuštění nových stránek nebylo úplně bez zádrhelů, ale to jsem víceméně očekával. Nemohli jsme zachovat dřívější zákaznické účty a v novém systému se i stávající zákazníci museli registrovat znovu. Za tuhle komplikaci se všem omlouvám, ale jinak to udělat nešlo. Nový systém zato nabízí mnohem lepší míru zabezpečení i vyšší komfort při procházení stránek.
K novým stránkám jsme vybrali i jiné, modernější firemní logo VFFOTO.
Co magnetické filtry. Před rokem jste zmínil že jsou v přípravě.
První magnetické filtry VFFOTO jsme našim zákazníkům nabídli na jaře, nejprve v průměru 77 mm. Vývoj našeho vlastního magnetického systému jako alternativy ke šroubovací klasice, nebyl vůbec snadný.
S výsledkem jsem ale velice spokojený. Zákazníci správně pochopili výhody, vyjádřené sloganem “jednoduše-rychle-bez šroubování”. A poté, co první fotografové vyzkoušeli tuhle novinku v praxi, si na nezájem doopravdy nemůžu stěžovat.
Což je vidět i z toho, že jsme během zbývajících sedmi měsíců dokázali řadu magnetických filtrů rozšířit na všechny standardní velikosti od 49 mm do 82 mm. Zatím s jednou výjimkou, 55 mm filtry, na ty dojde až v budoucnu. Nabídka dnes zahrnuje adaptéry magnetických filtrů jak s UV sklem, tak bez skla. A k nim polarizační filtry, Night Sky filtry a neutrální šedé ND 64x, ND 2000x a ND 32 000x filtry.
S rozšířením sortimentu o víc druhů silných ND filtrů jsem musel řešit i otázku zlepšení kontroly kvality.
Že si díly VFFOTO filtrů necháváme zakázkově vyrábět v zahraničí, zejména v Číně, to jsem nikdy netajil. V ČR prostě nemáme dodavatele komponent ve vyhovující kvalitě. Konečná kontrola filtru před odesláním k zákazníkovi se vždycky a u každého jednotlivého filtru dělá tady v Humpolci.
Jenže optickou kvalitu skla u ND 32000x nebo dokonce ND 100000x doopravdy okem neuvidíte. Prostě je to téměř černý filtr. A vlastnosti zjistíte až po proměření na velmi speciálním přístroji, spektrofotometru.
Abychom nebyli závislí na cizím měření, pořídil jsem v loňském roce do VFFOTO kvalitní spektrofotometr Spectronic Unicam UV4. Vybraný přesně pro naše potřeby. To znamená s možností změřit veškeré spektrum v rozsahu vlnových délek od UV až po infračervené záření. A to i u extrémně silných ND filtrů.
Dnes mohu přímo tady v Humpolci kdykoliv změřit transmisní křivky v rozsahu 200-900 nm a s přesností 1 nm.
Z čeho mám osobně doopravdy dobrý pocit, to jsou drobná a v podstatě neviditelná vylepšení VFFOTO filtrů. Díky nové technologii výroby mají teď filtry ještě tvrdší a odolnější povrch.
Co je vidět hned, to jsou novinky. Už jsem zmínil magnetické filtry. V uplynulém roce přibyly také velké UV filtry 105 mm. Ve filtrech 95 mm jsme sortiment doplnili o Night Sky filtry a variabilní ND filtry 2-32x. A začali jsme vyrábět celkem raritní silný variabilní ND 32-512x filtr. Který celosvětově vyrábí pouze tři nebo čtyři firmy.
Některá vylepšení vychází přímo z názorů našich zákazníků. Ne každé přání se realizuje, ale pokládáme za důležité jim naslouchat.
Několik podnětů směřovalo ke “zbytečně” velkým a vysokým kovovým krabičkám. Tak jsme změnili design a nové krabičky jsou nižší. A také menší.
Pro filtry do 62 mm používáme krabičky 8x8 cm místo dřívějších 11x11 cm. Filtry tak v brašně nebo batohu zaberou méně místa.
A ohlasy od zákazníků? Nejen na krabičky.
Vesměs velice dobré. Kromě spokojenosti s filtry naši zákazníci oceňují i to, že nejsme žádná anonymní firma. Pokud potřebují s něčím pomoci, mohou s námi komunikovat přas telefon, e-mail, Facebook a Instagram i chatovací aplikaci na www vffoto.com. Nebo se, po domluvě, i zastavit u nás v Humpolci na vzorkovně.
Výborné ohlasy má i “Klub VFFOTO”, sdružení příznivců a uživatelů našich filtrů. Což je vidět jak na rostoucích počtech jeho členů, tak na zájmu o workshopy i klubová terénní VFFOTO setkání.
Co sociální sítě? Být na nich je dnes v podstatě nezbytnost. Souhlasíte?
Tak napůl. Určitě mají své místo a je potřeba na nich dávat o sobě vědět. Proto máme jak Facebookovou stránku VFFOTO.COM, tak Instagram VFFOTOOFFICIAL. A proto ve VFFOTO začala pracovat nová kolegyně Míša, která se teď stará o sociální sítě a naše fanoušky na nich.
Ale mimo sociálních sítí rozvíjíme také vlastní informační web www.fotofiltry.eu. Mým cílem je nabídnout na jednom místě maximum informací o fotografických filtrech. V češtině a srozumitelně. Což se daří, máme asi největší specializovaný český web a navíc s ryze původním obsahem. V uplynulém roce jsme mimo jiné dokompletovali řadu „fototaháků” o všech hlavních typech fotografických filtrů a průběžně aktualizujeme i souhrnnou e-knihu „Velký průvodce fotografickými filtry”.
Všechny tyto materiály dáváme na www.fotofiltry.eu zdarma ke stažení.
Co lidé ve VFFOTO a kolem VFFOTO?
Jsou pro mne velmi důležití. Ať jde o zaměstnance nebo spolupracovníky.
Narostl počet našich ambasadorů, nyní jich máme osm. Chci, aby byli skutečnými vyslanci VFFOTO v terénu, uměli ostatním fotografům ukázat výhody či poradit s filtry VFFOTO. Což mnozí dělají skvěle, další velmi dobře a někdo bohužel poněkud vlažněji. V nadcházejícím roce i tohle budu řešit. Neplánuji víc navyšovat počty ambasadorů, ale soustředím se na to, aby jimi byli ti, kdo se snaží, jejichž práce je kvalitní a je vidět. Kdo nic nedělá, skončí a jeho místo zaujme někdo se skutečným zájmem.
Tým zaměstnanců VFFOTO je personálně stabilní a v optimálním počtu. K mé spokojenosti, protože sehnat kvalitní zaměstnance není v dnešní době vůbec jednoduché.
Zatím to zní skvěle. Bylo vše tak růžové?
Zdaleka ne. S tím, jak rozšiřujeme sortiment filtrů a roste zájem o ně, se občas nevyhneme nedostupnosti některého provedení nebo průměru. Snažíme se tomu předcházet, ale občas se týden, dva či tři čeká. Abychom naše zákazníky nenechávali čekat zbytečně dlouho, přidali jsme do e-shopu VFFOTO funkci „hlídacího psa“. Zadáte u dočasně nedostupného filtru váš e-mail a v momentě naskladnění vám automaticky jde upozornění.
Další věc, která mne hodně mrzí, je situace kolem mobilní aplikace VFFOTO pro přepočet času s ND filtry, kterou jsem chtěl věnovat našim zákazníkům jako vánoční dárek. Vyvíjí ji externí firma, příprava nabrala skluz a dohnat jej se už nepodařilo. Takže je našim zákazníkům k dispozi až v letošním roce.
Je něco, co by zákazníci rádi, ale nedočkají se?
Dostáváme dotazy zda budou magnetické variabilní filtry. A říkám jasné ne. Z technologických důvodů variabilní filtry vyrobit nejdou.
V polovině loňského roku jsem se rozhodl ukončit výrobu plochých filtrů VFFOTO do držáku. Jak ND, tak přechodových. Hlavní důvod je ekonomický. Když nechci rezignovat na kvalitu, V výroba plochých skleněných filtrů v menších sériích velice nákladná. Proto už jen doprodáváme vyrobené zásoby.
Na přechodové filtry jsem nezanevřel, ale vyvíjíme zcela nový koncept, který bude kompatibilní s našimi magnetickými filtry.
Kdy bude v prodeji? Letos?
Pokud vše půjde dobře, bude možné si první magnetické přechodové filtry koupit v polovině roku.
A další plány pro rok 2020?
Vyvíjíme nové provedení polarizačních filtrů. Rád bych, aby byly alespoň ve vybraných velikostech dostupné již v letošním roce.
Budeme pokračovat v tradici setkávání členů Klubu VFFOTO i v podpoře zajímavých workshopů.
A členové Klubu VFFOTO se pochopitelně i v letošním roce mohou těšit z dalších výhod členství. Včetně 50% slevy na opravu filtru rozbitého vlastním přičiněním. Pro zajímavost, v průběhu roku 2019 jsme takto opravili 14 rozbitých filtrů VFFOTO.
Vidím, že je nač se těšit. Přeji další úspěšný rok a děkuji za rozhovor.
Jiří Skořepa