https://www.vffoto.com
Země

Rozhovor s majitelem VFFOTO Vladimírem Fučíkem - únor 2022

Od minulého rozhovoru uteklo jedenáct měsíců. Je únor 2022 a tak se v dalším rozhovoru s Vladimírem Fučíkem, bavíme jak o minulém, tak o začínajícím „dvojkovém“ roce z pohledu výrobce fotografických filtrů a majitele značky VFFOTO.


Jaký byl minulý rok 2021?

Každopádně pestrý a rozhodně ne nudný. Ve spoustě věcí překvapivý a v mnohém složitý.
Když to shrnu v kostce:
Počátkem roku silná vlna koronaviru a související organizační i logistické problémy jak v tuzemsku, tak v zahraničí.
Na jaře a v létě prodlužující se lhůty v dodávkách komponentů vlivem výpadků ve výrobě i potíží v logistice.
S podzimem výrazně zrychlující trend navyšování cen takřka všeho, od surovin až po dopravu.

Protiepidemická omezeni v první polovině roku jsem řešil hlavně organizačními opatřeními. Kdo mohl, byl na home office a pracoval na dálku. Kde byla osobní přítomnost nenahraditelná (montáž, balení, expedice), upravoval jsem časový rozvrh procesů tak, aby se moji zaměstnanci vzájemně potkávali v co nejmenší míře. Jednoduché to nebylo.

Ještě výrazně složitějším se ukázalo zajišťování dodávek komponent pro výrobu. Značnou část dílů vyrábíme zakázkově v cizině a nebylo možno se spolehnout na termíny ani ve výrobě, ani v přepravě hotových součástek. Což v určité, byť menší míře, přetrvává dosud.
 

Jak jste si s tím poradili?

Kombinací více opatření. Některé výroby jsem přesunul do tuzemska. U mnoha dílů jsme navýšili skladové zásoby. Občas jsme zaplatili přednostní přepravu - i za cenu vyšších nákladů. Protože můj cíl je nabízet zákazníkům trvale plný sortiment fotografických filtrů. Nějaké výpadky v e-shopu vždycky budou, důležité je aby se tak dělo u co nejméně výrobků a dočasně, po krátkou dobu. Dočasná nedostupnost mi nedělá radost, ale je prostě realitou.
Co mi vadí daleko víc, to je výrazné navyšování nákladů všech vstupů, energií, cen dopravců atd. Jsme česká firma a vím, že život českých fotografů není snadný a skvělé snímky potěší, ale kručící žaludek nenaplní. A v posledních měsících loňského roku se rozjelo citelné zdražování prakticky všeho, od bydlení a energií až po potraviny či vzdělávání.
Nechci v současných nelehkých časech přidávat větší zásek do už tak napjatých rodinných rozpočtů a zároveň umožnit fotografům se úplně nezříci radosti ze svého koníčka, snažím se, dokud to jen trochu půjde, držet ceny u všech produktů VFFOTO na úrovni roku 2021 (Ceny v € mohou mírně kolísat vlivem aktuálního kursu Kč/€).
 

Což je skvělé, ale jak toho docílíte?

Snažím se hledat všechny možné rezervy a úspory ve vnitřním fungování provozu VFFOTO.
Nač rozhodně sahat nebudu, to je kvalita. Nebudeme vyrábět filtry kde je předem nastavená cena - a úroveň kvality taková, nakolik se ještě do ceny vejde. VFFOTO filtry nejsou levné párky, které můžete dělat i takřka bez masa.
 

Pro zajímavost: Na čem konkrétně se ve výrobě filtrů šetřit dá?

Je to spousta drobných kroků: Navýšili jsme počty ve výrobních sériích komponentů filtrů. I drobná množstevní sleva a nižší jednotková cena při větším počtu znamená úsporu. Optimalizujeme dopravu tak, abychom využili méně vytížené a tedy levnější termíny. Přeorganizoval jsem sklady i výrobní a kancelářské prostory tak, abychom platili jen za to, co skutečně potřebujeme.
Prostě je to takové trvalé pádlování proti proudu. Zdražování všeho pokračuje, nakonec bude muset zvýšit ceny i VFFOTO. Ale snažím se dělat všechno pro to, aby se tak stalo co nejpozději.
 

Z toho příjemnějšího: Co se v loňském roce dařilo?

Dokázali jsme nabídnout magnetické filtry i v žádaném rozměru 105 mm, z čehož mám doopravdy radost. Běžná výroba filtrů často končívá rozměrem 82 mm. 86, 95 a 105 mm jsou už specialitou, využitelnou nejen pro světelné teleobjektivy ale, zejména a častěji, pro ultra širokoúhlé objektivy ohnisek 14 či 15 mm. U kterých je, kvůli vinětaci, potřebné nasazovat filtry větší než je průměr závitu na objektivu.
Ruku v ruce s magnetickými filtry jde i výroba magnetických adaptérů, bez nich magnetický filtr na objektiv nenasadíte. A tady jsme přinesli rozšíření řady, UV GS adaptér, čili adaptér s vestavěným sklem UV filtru. UV sklo chrání přední čočku objektivu, která právě u objektivů krátkých ohnisek bývá doopravdy veliká.
Osobně za asi největší úspěch v loňském roce pokládám zavádění nových technologií ve výrobě ND filtrů. Tak jak se objevují nové možnosti, vylepšujeme průběžně optické vlastnosti filtrů VFFOTO. A pokrok u našich ND filtrů byl loni rozhodně nejvýraznější.

Druhý velký úspěch bylo v poslední čtvrtině roku přepracování webových stránek VFFOTO. Byť jsou hezčí i na pohled, to hlavní, co z pohledu návštěvníka vidět hned není, je celý systém, který chod webu zajišťuje. Každopádně jsou stránky stabilnější, o kus komfortnější (například výběr průměru filtru hned z titulní stránky) a přibyly další funkce. Mimo jiné i přehledné zobrazení workshopů našich ambasadorů.
Co bohužel nešlo přenést, to jsou hesla k účtům jednotlivých zákazníků. Tady žádám o trpělivost, případné potíže řešíme individuálně s konkrétním zákazníkem.

U zavedených typů filtrů jsme pokračovali v doplňování produktových řad. Zejména portrétisty a kameramany podle ohlasů potěšilo rozšíření slabých ND 8x (a ND 16x) o velikosti 72 a 82 mm.
V přechodových filtrech jsme u nejpoužívanějších průměrů 72, 77 a 82 mm přidali k univerzálním 0,9 filtrům i jejich slabší 0,6 verze.

Z dění mimo samotnou výrobu a prodej mám radost že jsme i při covid epidemii dokázali uskutečnit dvě VFFOTO setkání, letní „Slunovrat s VFFOTO“ a podzimní „Setkání VFFOTO na Šumavě“.

Velmi dobře pracovali naši ambasadoří, namátkou Erika Valkovičová, Marian Kuric, Dan Řericha, Martin Gallie, Tomáš Holub či Jiří Benda. A s jejich pomocí jsme rozjeli i projekt „Jak to vidím já“, kdy zájemci z řad fotografické veřejnosti mohou nahrávat na stránky projektu své snímky dle tématu měsíce. Snímky následně okomentuje zkušený ambasador, který má k tématu blízko.
 

Co bude v letošním roce?

Tak, jak se zvyšuje počet členů Klubu VFFOTO i na Slovensku, ke třem klubovým VFFOTO setkáním v ČR (jarní v Českém středohoří, letní Slunovrat v Humpolci a podzimní dlouhočasové v Praze) poprvé přibývá i první slovenské setkání počátkem října.

VFFOTO se spolupodílí i na dalších akcích pro fotografy, jakými jsou třeba „Fotokytičkářské dny“ kolegy Jiřího Skořepy.

Z www stránek VFFOTO chci mít nejen e-shop, ale také místo, kde se navštěvník, ať začátečník nebo pokročilý fotograf, dozví maximum informací o fotografických filtrech, jejich výběru i používání.

Pokračuje již zmíněný projekt „Jak to vidím já“.

Samozřejmostí je všestranná podpora a pomoc. Ať už pomoc při výběru filtru - přes online chat, telefon na technickou podporu či e-mail - anebo servis po prodeji. Ve VFFOTO platí, že prodejem starost o zákazníka rozhodně nekončí.

V novinkách budeme letos rozšiřovat e-shop pro vybrané zahraniční státy, zejména ze střední a východní Evropy - Německo, Rakousko, Polsko, Maďarsko a Rumunsko, ale též USA.

Další prioritou je vytvořit v rámci e-shopu zvláštní sekci pro servis. Tak, aby zákazník mohl jednoduchým postupem sám zadat požadavek a poté i vyřídit reklamaci či servisní opravu filtru VFFOTO.

Našim zákazníkům chceme usnadnit orientaci při výběru nejvhodnějšího filtru novou pomůckou, měla by být funkční v prvé polovině roku.
 
A jedna zásadní novinka nakonec:
V roce 2022 slaví moje firma Vladimír Fučík - VFFOTO 10 let výroby fotografických filtrů vlastní značky VFFOTO. K tomuto výročí nabídneme zbrusu novou „výroční“ edici filtrů s vylepšenými antireflexními vrstvami a inovovanými nanovrstvami, které ještě lépe odpuzují vodu, mastnotu, prach i nečistoty. Filtry budou dostupné ve dvou produktových řadách.
Řada NANO PRO ANNIVERSARY EDITION ve špičkové kvalitě jsou vůbec nejlepší filtry nesoucí značku VFFOTO.
Řada NANO ANNIVERSARY EDITION znamenají kvalitní filtry s nejlepším poměrem cena/výkon, vhodné jak pro náročné amatéry, tak i pro profesionální fotografy.
 

To zní skvěle. Kdy je budeme moci poprvé vzít do ruky?

Vývoj je dokončený, výrobu spustíme podle možností. Prvé typy a velikosti budou dostupné v nejbližších měsících.
 

Vidím, že se doopravdy máme nač těšit. Děkuji za rozhovor a přeji ať se VFFOTO i v roce 2022 daří.

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.