https://www.vffoto.com
Země

Rozhovor s majitelem VFFOTO Vladimírem Fučíkem - březen 2021

Rozhovor nejen o uplynulém roce 2020 a plánech pro rok 2021

Humpolec, 12. 3. 2021

Značka fotografických filtrů VFFOTO z Humpolce je už českým i slovenským fotografům dobře známá.

Rok se s rokem sešel, píšeme letopočet 2021. Co pro VFFOTO přineslo uplynulých 15 měsíců a co bude nového v budoucnu? Nejen o tom jsem si povídal s panem Vladimírem Fučíkem, majitelem značky VFFOTO.

 

Naposledy jsme si spolu povídali před víc než rokem.  V době poklidného začátku roku 2020. A pak přišlo období jarního lockdownu, volnějšího léta a dalšího omezování od podzimu. Jak těmihle kotrmelci prošlo VFFOTO?

Relativně dobře. Dokázali jsme se přizpůsobit omezením a zároveň být pro naše zákazníky dostupní po celý rok online. Tady se mi zúročilo několik let budování kvalitního e-shopu.

Jistě ale všechno nebylo růžové... 
 
To je pravda. Na jaře jsem musel řešit hlavně organizaci práce ve firmě a potom logistiku. Kdo nemusel být přítomen fyzicky na pracovišti, pracoval z domova. Logistické potíže se týkaly hlavně dodávek komponentů pro montáž filtrů. Díly, vyráběné na zakázku v zahraničí, měly občas skluz jak ve výrobě, tak při dopravě. Naplánované termíny jsem tu a tam musel posunout, ale celkově nenastaly zásadní potíže. A sortiment VFFOTO výrobků se opět rozrostl, byť trochu pomalejším tempem.
 
Pojďme to rozvést konkrétněji. Co se vám podařilo?
 
Asi největší radost mi dělají magnetické filtry. Sázka na vývoj našeho vlastního magnetického systému filtrů se vyplatila. Zákazníci oceňují výhody, vyjádřené naším sloganem „jednoduše-rychle-bez šroubování“. A na nezájem si doopravdy nemůžu stěžovat. 
Během roku 2020 jsme v magnetickém provedení nabídli  všechny standardní velikosti od 49 mm až do 95 mm. Nabídka dnes zahrnuje adaptéry magnetických filtrů jak s UV sklem, tak bez skla. A k nim polarizační filtry, Night Sky filtry, přechodové šedé filtry a neutrální šedé ND 64x, ND 2000x a ND 32 000x filtry. Jako novinku jsme v průběhu roku přidali silnější šedý ND 8000x filtr. A dále první vlaštovku ve slabších magnetických filtrech, ND 8x a ND 16x, prozatím ve velikosti 77 mm.
 
Z čeho mám já osobně doopravdy dobrý pocit, to jsou magnetické filtry pro širokoúhlé objektivy. Původně byly magnetické filtry spočítané pro fullframe objektivy s ohniskem kolem 20-24 mm. Jenže i ohniska se zkracují. Řada zákazníků se ptala po magnetických filtrech pro široká skla. A tak jsme vyvinuli vlastní redukční kroužek (takzvaný step-up ring) přímo s uchycením pro magnetický filtr. Tím, že na menší objektiv přijde přes step-up ring filtr o větším průměru, umíme nabídnout magnetické filtry i pro ohnisko 15 mm fullframe. Bez vinětace. 
 

Další specialitkou roku 2020 je magnetický UV IR-cut filtr. Kromě infračerveného záření umí blokovat i dlouhovlnné infračervené záření. V kombinaci se silnými ND filtry tak získáte věrnější barvy při dlouhé expozici.
 
Zajímavou novinkou jsou sluneční clony VFFOTO. Když nasadíte na objektiv magnetický step-up ring, rozšíříte konec objektivu. A poté už nenasadíte originální clonu objektivu. Jenže sluneční clona význam pro fotografa má.  Takže jsme vyvinuli vlastní verzi sluneční clony, uchycené na magnetický step-up ring. Vyrábíme ji z lehounkého a vysoce odolného plastu na průmyslové 3D tiskárně. První ohlasy jsou velmi dobré.
 
A také se nám vyplatilo naslouchat co chtějí naši zákazníci. Opakované připomínky směřovaly ke krabičkám filtrů a jejich otevírání. Někomu se filtr ven doloval těžko. A tak jsme se zaměřili na krabičku jako celek a předělali ji od základu.
Nová krabička je z plastu, ještě o pár gramů lehčí, dvoudílná a snadno se otevírá. A má jedno vylepšení speciálně pro fotografy. Plast spodní části je 18% šedá a poslouží i ke správnému vyvážení bílé a správné expozici. 
 
Kdy tyhle krabičky uvidíme v obchodě VFFOTO?
 
Jsou ke koupi už teď, prozatím jedna větší velikost, pro filtry od 67 do 95 mm. Během roku přibudou krabičky pro filtry 62 mm či menší.
 
V čem dalším se vám daří?
 
Jsem rád za schopný tým jak ambasadorů VFFOTO v Čechách i na Slovensku, tak zaměstnanců firmy. Máme síť stabilních obchodních partnerů a spolupracujeme i s řadou fotografických škol. Speciálně mne těší spolupráce s online Školou Perfektní Fotografie Bryana Petersona.
 
A co naopak nepotěšilo? 
 
To jsou spíš taková drobná protivenství. Ne všechno jde tak dobře a tak rychle jak bych si přál.
 
Jedna věc, kterou jsme špatně odhadli, bylo zřízení VFFOTO Pointu v Praze. S ideou být našim zákazníkům alespoň jeden den v týdnu k dispozici osobně. Ke konzultaci otázek kolem našich filtrů, pro vyzvednutí objednaného přes e-shop, pro přebrání oprav v rámci výhody členů Klubu VFFOTO. Zájem o VFFOTO Point byl ale mizivý. Možná i kvůli koronavirové době.
 
S ohledem  na protiepidemická opatřením jsme také museli na jaře zrušit připravené jarní setkání Klubu VFFOTO. A letní v červnu poblíž Bystřice nad Pernštejnem překazila obrovská nepřízeň počasí. 
 
A mimo svět filtrů?
 
Chtěli jsme v době epidemie také přispět a podpořit české zdravotnictví. VFFOTO věnovalo několik finančních darů v celkové výši 132 188 Kč pro Ústav hematologie a krevní transfuze v Praze, který poskytuje specializovanou léčbu pacientům s poruchami krvetvorby.
 
Co plány do budoucna?
 
Určitě chci dál rozšiřovat sortiment filtrů VFFOTO. Nekončíme v žádném případě s výrobou šroubovací klasiky a budeme tyhle filtry vyrábět dokud bude zájem. Budoucnost ale osobně vidím v magnetickém systému. 
 
Chci vyrábět i menší velikost krabiček pro filtry, se stejnými výhodami jako větší verzi.
 
A chystáme se přes moře. Teď od března spouštíme internetový obchod v anglickém jazyce, určený pro zákazníky z USA.
 
Pokračujeme v činnosti Klubu VFFOTO, od ledna jsme ho otevřeli pro zájemce s doručovací  adresou v kterémkoliv členském státu EU. V červnu chystáme setkání členů, věřím, že v té době už konání bude možné.
 
Jsme vidět na sociálních sítích. Máme jak Facebookovou stránku VFFOTO.COM, tak Instagram VFFOTOOFFICIAL, o ktere se stará kolegyně Míša. 
 
Ale mimo sociálních sítí rozvíjíme také vlastní blog na www.vffoto.com/blog. Mým cílem je nabídnout na jediném místě maximum informací o fotografických filtrech. V češtině a srozumitelně. Což se daří, máme asi největší specializovaný český web s tématikou fotografických filtrů.
 
A lidé ve VFFOTO a kolem VFFOTO?
 
Jsou pro mne zásadní. Ať jde o zaměstnance nebo spolupracovníky.
 
Narostl počet našich ambasadorů, nyní jich máme deset. Jsou skutečnými vyslanci VFFOTO v terénu, radí fotografům a zájemcům s filtry VFFOTO.
Tým zaměstnanců VFFOTO je personálně stabilní a v optimálním počtu. K mé spokojenosti, protože mít dobré zaměstnance je v dnešní době potřeba. 
Funguje technická podpora. Nejsme anonymní firma, zákazníci se na nás mohou obrátit telefonicky, e-mailem nebo přes online chat na našem webu.


Vidím, že je stále co rozvíjet. Přeji další úspěšný rok a děkuji za rozhovor.


Jiří Skořepa

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.