https://www.vffoto.com

Letní fotofiltry

29.09.2021
Léto fotografové obecně nemají příliš v lásce. Chybí mu svěží čisté barvy jara a zároveň postrádá pestrou paletu podzimu. Dny jsou dlouhé a pro ranní „modrou“ či „zlatou“ hodinku je třeba vstávat opravdu brzy.
Léto je ale také časem většího cestování a šancí navštívit nová místa - samozřejmě s fotoaparátem. A s touhou odnést si zajímavé snímky i když světlo či denní doba nejsou ideální.

Dobře vybraný filtr vám velmi výrazně pomůže!

UV filtr - zkušený fotograf nevyjíždí bez ochrany!

Na fotoaparát a objektiv číhá na cestách řada útrap. Jednou z nejnepříjemnějších je prach. Obávaný zejména na snímacím čipu ale stejně tak nevítaný i na čelní čočce objektivu. Je-li na objektivu našroubovaný kvalitní UV filtr, drží se na něm prach daleko méně (díky nanovrstvám, které ho odpuzují) a také jde výrazně snáze vyčistit.
Totéž platí o vodních kapkách. Z deště, od vodopádů, z mořského příboje. Nerozlijí se do nevzhledných a na snímku patrných loužiček. Utvoří na hydrofobním povrchu filtru kuličky, které se způsobně odkutálí (někdy s drobnou dopomocí ofukovacího balónku) ze skla pryč.

Polarizační filtr - vyzrajte na déšť i ostré slunce!

Kdybych měl pro léto zvolit jediný filtr, bude to kvalitní polarizační.
Všeobecně se ví, že dokáže odstranit odlesky z vody, nasytit modř oblohy a zvýraznit na ní mraky.
Pro letní fotografické cesty ale nabízí daleko víc.
Potřebujete fotit za poledne protože v podvečer už musíte být o lán světa dál? V plném slunci s černočernými slitými stíny a oblohou bez mráčku? V šedomodrobílém nijakém světle, které zcela popírá význam slova fotografie („kreslení světlem“)?
Pak právě polarizační filtr nabízí neocenitelnou pomoc. Trochu oteplí barvy a sebere namodralý nádech, projasní dálky. Ale hlavně odfiltrováním polarizovaného světla ztmaví oblohu.
(Pro perfekcionisty: Samotné sluneční světlo samosebou polarizované není - ale to odražené od mikročástic v atmosféře ano. A to odfiltrovat jde!)
Ztmavení oblohy znamená menší rozdíl jasu mezi nebem a scénou pod ním. Což ve finále vede k daleko lepšímu prokreslení stínů.

K CPL tři připomínky:

  1. Účinek závisí i na směru fotografování. V protisvětle nebo po světle bude minimální, naopak kolmo na směr dopadajícího slunečního světla nejsilnější.
  2. Míra účinku se určuje otáčením přední části filtru. Nastavte si intenzitu dle své představy jak má výsledný snímek vypadat.
  3. Zdaleka ne každý polarizační filtr je kvalitní. Pokud jej nechcete kupovat nadvakrát (nejdřív ten levný a poté, co ho vyhodíte, ten dobrý), přečtěte si Jak si vybrat polarizační filtr.

ND filtr — když se světlo zdrží...

     Smysl existence ND filtrů je omezit množství světla prošlého do objektivu. A toho světla je v létě víc než kdy jindy. ND filtr tudíž má své stálé místo ve fotobrašně.

Který?

Pro portréty paní a dívek v letním slunku na plážích či cestičkách zajisté slabší ND 8x (nebo ND 16x). Ubere tři (nebo čtyři) clony. Což stačí k tomu, abyste Marušku, Pavlu či Zdeňku mohli fotografovat i za nadbytku světla v poledne odcloněným světelným objektivem a tedy s krásně rozostřeným pozadím.
A přibalte a k projasnění stínů používejte blesk nebo odraznou desku, samozřejmě.

Můžete využít i variabilní ND filtr, u kterého si sami nastavíte míru potřebného ztmavení. (V rozsahu portrétních slabších ND filtrů, silné krajinářské nenahradí).

Pro krajiny, památky a mořské pobřeží přibalte silný ND filtr. Umožní prodloužit čas na desítky vteřin až několik minut.
Což rozmázne mraky, putující oblohou, do efektních oblačných pásů. Zjemní strukturu tekoucí, padající nebo tříštící se vody - podle délky expozice až do snové nálady. Opravdu dlouhá expozice "vygumuje" ze snímků památek a náměstí davy procházejících turistů.

Jak silný šedý filtr?

Já osobně mám v oblibě zejména sestavu těchto tří ND filtrů:

  • ND 64x pro momenty ráno, v podvečer a za zatažena, kdy je světla méně.
  • ND 2000x pro výrazné prodloužení času
  • ND 32000x „pan skoro nejsilnější“ pro snímky s opravdu dlouhým expozičním časem a k „vygumování“ turistů ze snímků památek

V širém světě snímky zeširoka? K tomu potřebujete hodně širokoúhlý objektiv. A na ten objektiv ještě filtr?

Pak možná sáhněte po redukci a filtru o větším průměru. Zbavíte se rizika vinětace a nezčerná vám svět. (Což by se jinak mohlo stát). Víc o širokoúhlých objektivech a filtrech pro ně najdete v článku „Magnetický filtr na velmi širokoúhlý objektiv“.

Pár nezbytných dalších drobností do letní fotobrašny

     Přeji dobré letní světlo, krásné motivy před objektiv a vždycky ten správný filtr na něm.

Jiří Skořepa

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.