https://www.vffoto.com

Jak rychle, snadno a levně chránit fotoaparát na dovolené?

29.09.2021

Jak rychle snadno a levně chránit fotoaparát na dovolenéLéto je skvělá příležitost provětrat fotoaparát a dovézt si jako vzpomínku hezké fotky z dovolené. Fotoaparát ovšem na cestách mohou potkat různé nástrahy, od špíny až po žíravou sůl v příboji či ostrohranná zrnka křemene za písečné bouře. Přitom aby se s vámi v pořádku vrátil i váš aparát, stačí málo.

Co fototechniku na cestách ohrožuje nejčastěji? Voda, sůl, prach a špína. A co proti nim pomůže? UV filtr a plastové sáčky.

Přibalte si do kufru několik větších polyetylénových sáčků a pár tenkých gumiček. V agresivním prostředí sáčkem ochráníte fotoaparát i objektiv. Stačí ustříhnout jeden roh, otvorem provléknout konec sluneční clony, sáček upevnit gumičkou a přetáhnout přes objektiv i tělo fotoaparátu. Přes tuto vrstvu se k drahé fototechnice nedostane ani ostrohranný píseček, ani sůl z kapiček mořského příboje.

Vůbec nejvíc „na ráně“ je konec objektivu. A nejlepší ochranu mu poskytne nasazený UV filtr.

Kvalitní UV filtr nemá prakticky žádný vliv na ostrost či podání barev. Zato odpuzuje vodu a špínu. Jeho rovné sklo se i při ušpinění vyčistí neporovnatelně snáze než přední čočka objektivu. A i kdyby došlo k nějakému fatálnímu poškození, nový filtr stojí zlomek toho co výměna čelní čočky objektivu, pokud ji vůbec vyměnit lze.

Máte jednu velikost filtrů?

Pak prostě našroubujte buď klasický šroubovací UV filtr anebo modernější magnetický UV filtr.

Máte víc objektivů o různém průměru?

A nechcete pořizovat víc velikostí filtrů? Sjednoťte si filtry podle největšího průměru. (Případně, u velmi širokoúhlých objektivů - pod 20 mm ohniska na fullframe - ještě o něco větší filtry - viz článek Magnetický filtr na velmi širokoúhlý objektiv)

U šroubovacích filtrů stačí redukční kroužek, na jedné straně se závitem podle objektivu, na druhé se závitem podle filtru. Na který se našroubuje UV filtr.

Jak u magnetických filtrů? S pomocí magnetického UV step up adaptéru. Což je redukční kroužek, který má na jedné straně závit k našroubování na objektiv, na druhé adaptér pro magnetické filtry. A v sobě navíc vestavěné sklo kvalitního UV filtru. Takže umožní používat magnetické filtry a zároveň skvěle ochrání váš drahý objektiv.

Přeji ať se z letních cest v pořádku a se skvělými fotkami vrátíte v pořádku vy i váš fotoaparát.
Jiří Skořepa

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.