https://www.vffoto.com

Jednoducho – kvalitne - spoľahlivo. Práca s filtrami VFOTO (recenze) – Marián Béreš

29.09.2021

Autor: Marián Béreš

Jednoducho – kvalitne - spoľahlivo

Presne takto by som popísal svoje skúsenosti s filtrami VFOTO. Kým v minulosti som používal rôzne filtre podľa toho, ako som ich kúpil alebo dostal odporúčanie (najčastejšie asi Hoya a filtre Lee), tak odkedy mám možnosť testovať a používať magnetické filtre VFFOTO, tak si ich neviem vynachváliť.

Dnes by som chcel vyzdvihnúť predovšetkým dva z nich – prechodový filter a hlavne šedý filter ND2000, s ktorým fotím dlhé expozície.

Univerzálnou výhodou magnetických filtrov VFFOTO je jednoznačné ľahká ovládateľnosť, čo ocenia fotografovia hlavne pri snímaní dlhých expozícií. Pri nich je totiž dôležité najprv zaostriť na daný objekt a potom nasadiť šedý filter. Kedysi pri šrubovacích filtroch, ktoré som používal, tak som na každú jednotlivú expozíciu musel pracne filter odšrubovať a zase potom našrubovať. Tu hrozilo, že si pohnem s ostrením. Toto teraz odpadá a filter jednoducho magneticky pripnete na univerálny držiak.

A kvalita? Úžasná. Farby ostávajú zachované ako pri fotení bez filtrov, vôbec nie sú do červena, ako tomu častu u týchto filtrov býva.

U prechodového filtra som zase tiež ocenil, ako sa s ním dá veľmi jednoducho otáčať a meniť miesto, Zase – nádherne kreslí farby a je jednoduchý na ovládanie.

Oceňujem aj rýchlosť výrobcu prispôsobiť sa požiadavkám fotografov – upozornili sme, že magnety často nedržia a potom ich strácame. V podstate do pár dní bol problém vyriešený a magnety teraz fungujú veľmi dobre (niekedy, ak dám na seba dva filtre – napr. polarizačný a prechodový, tak držia až fest dobre, že ich nemôžem často rozdeliť). Podobne oceňujem, že firma reagovala aj na problém vinetácie u širokouhlých filtroch a promptne urobila váčšie držiaky, čím eliminovala práve tento nedostatok u širokoúhlych filtrov.

Takže zhrniem výhody magnetických filtrov VFFOTO:

  • Výborná kvalita výstupu farieb

  • Jednoznačne ľahká ovládateľnosť a manipulácia

  • Ľahká skladovateľnosť v obaloch

  • Minimalizácia chvenia vplyvom vetra, keďže filter je umiestnený priamo na objektíve (na rozdiel napr. od filtrov Lee)

Pripájam ukážky prác s prechodvým filtrom a hlavne s filtrom ND2000.

Magnetický přechodový filtr VFFOTO


Magnetický ND 2000x filtr VFFOTO


Magnetický ND 2000x filtr VFFOTO


Magnetický ND 2000x filtr VFFOTO


Magnetický ND 2000x filtr VFFOTO


Magnetický ND 2000x filtr VFFOTO


Magnetický ND 2000x filtr VFFOTO


 

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.