https://www.vffoto.com
Podporujeme UHKT vybráno: [Kč]
Země

ND filtry pro portrétní a módní fotografii

12.01.2022

Při fotografování portrétů či v módní fotografii jsou slabší neutrální šedé (ND) filtry takřka nezbytností.

Pro docílení snímků s krásně rozostřeným pozadím je ideálem fotit na plně otevřenou clonu velmi světelným objektivem.
Tím pádem ovšem vychází expoziční časy na hranicích možnosti závěrky, nebo i za hranicí. Docílit za denního světla v exteriéru časy 1/4000 či 1/8000 s není vůbec výjimečné. Zejména u moře nebo na horách za slunečného počasí na sněhu.

Vychází-li jako potřebná ještě kratší expozice, jediným řešením je omezit množství světla, procházejícího do objektivu. Tedy nasadit šedý filtr.

Šedý filtr ND 8x je nezbytný pro snížení světelné intenzity, umožní snížit expozici o 3 clonová čísla při dosvěcování záblesky, které nemají vysokorychlostní synchronizaci. Tedy u kterých nelze použít kratší čas než 1/250 a u některých zrcadlovek dokonce jenom 1/200. Tento filtr používají portrétní fotografové i v ateliéru.
Silnější filtry, ND 16x a více, doporučuji vyzkoušet se světelnými objektivy na těle fotoaparátu hlavně na krajní ostřící body. Je známo, že některá těla fotoaparátu mají se silnějším filtry potíže na AF ostření a je nutné zaostřovat ručně.
Ještě pro připomenutí:
Hodnota EV znamená faktor prodloužení filtru. Platí, že posun o hodnotu -1 EV znamená snížení množství procházejícího světla na polovinu …čili k dosažení stejné expozici je třeba dvakrát delší čas. Například u filtru ND 8x hodnota -3 EV znamená, že oproti stavu bez nasazeného filtru, mohu ve třech krocích vždy prodloužit čas na dvojnásobek.
Modelový příklad: Čas bez filtru ND8x (-3 EV) je 1/1000s.
Prodlužujeme tedy v krocích: 1/500 - 1/250 - 1/125.
Čas s nasazeným ND 8x filtrem pro stejnou expozici tedy bude 1/125. Což znamená bezpečný čas pro dosvěcování záblesky i bez vysokorychlostní synchronizace.
Anebo také - pokud chceme zůstat u výchozího času 1/1000- lze otevřít clonu o 3 clonová čísla.
V praxi samozřejmě neni nezbytně nutné čas počítat z hlavy. Existují za prvé tabulky prodloužení expozice pro šedé filtry, za druhé celá řada aplikací pro chytré telefony.

Které ND filtry si tedy pořídit?
(Zkušenost říká, že časem obvykle nezůstane jen u jediného).

Pokusím se vám v rozhodování trochu napovědět.

Na úplný začátek tři dobré rady:

1) Chcete-li ušetřit, kupujte dražší šedé filtry.
Paradox? Jen zdánlivý. O fotografickém ND filtru, podobně jako o stativu, platí, že se kupuje minimálně nadvakrát. Nejprve ten laciný, po čase pak ten dobrý. Pořídíte-li si levný ND filtr, stejně po čase koupíte dražší kvalitní. Neboli pokud ten kvalitní koupíte rovnou, ušetříte minimálně několik stokorun za levný. Speciálně u ND filtrů je rozdíl hodně poznat. Nemá smysl utrácet velké částky peněz za precizní, vysoce světelné a ostré objektivy, když pak jejich optickou kvalitu zdegradujete nekvalitním „šmudlasklíčkem“ levného filtru.

2) Rozvažte jaký způsob uchycení filtru je vám bližší. Šroubovací? Magnetický?
Šroubovací filtry – stará dobrá klasika. Našroubovat na konec objektivu fotografický filtr je tradiční a několika desetiletími prověřený způsob. K nevýhodám patří zdržení při výměně filtrů, občasné „zakousnutí“ v závitu (riziko lze velmi účinně omezit preventivním použitím tužky VFFOTO k mazání závitů fotografických filtrů) a též možnost  při šroubování filtrů nechtěně pootočit prstencem ostření či zoomu, čímž rozhodíte nastavení.
Magnetické filtry patří mezi novinky posledních několika let. Mezi nadmíru úspěšné novinky. Při výměně filtr jen jednoduše přiblížíte k magnetickému adaptéru (nebo magnetickému UV filtru, jste-li příznivci přední čočky chráněné UV sklem)  našroubovanému na konci objektivu. Všechny výhody, mluvící ve prospěch magnetických filtrů, najdete v samostatném článku 12 dobrých důvodů proč volit magnetické filtry VFFOTO + 1 k tomu navíc

3) Mějte v kapse i polarizační filtr.
V portrétu se hodí pro odstranění nechtěných odlesků na pleti (místo klasického přepudrování, které třeba pro portréty u vody a s kapkami vody na kůži není ideální). Zároveň pomůže docílit hezčí modř nebe u portrétů na pozadí oblohy. A též ubere 1 EV (1 clonu), čili poslouží i jako slabý ND filtr.

A teď už zpět k výběru filtrů pro portrétní a módní fotografii:

Jako nejdůležitější určitě pořídit ND 8x
(nebo případně ND16x – pokud s ním bezproblémově pracuje AF vašeho fotoaparátu na všechny ostřící body).
Umožní beze změny času otevřít clonu o 3 (ND 8x), respektive 4 (ND 16x) clonová čísla, což by mělo být dostačujíci ve většině situací. S nasazeným ND 8x filtrem nemívá žádný problém ani automatické ostření.

Další v řadě by mohl být slabší ND 4x, s možností otevřít clonu o 2 clonová čísla. Je-li portrét hlavní oblastí vašeho zájmu, určitě jej využijete. Stejně jako ND 2x.

Na zvážení je ND 64x.
Filtr, který stojí na rozhraní slabých a silných ND a využije jej jak portrétista, tak i krajinář.
U portrétu přijde vhod při fotografování v nadbytku světla ostrého poledniho slunka, dále v jižních krajích ale též v zimě při jasné obloze na sněhu. Beze změny času dovolí otevřít clonu o 6 clonových čísel. Kolega, fotograf divočiny, si tenhle filtr pořídil na fotografování portrétů koček. Těch trochu větších a čtyřnohých. Výsledné fotografie s malou hloubkou ostrosti a divokými modelkami jsou opravdu působivé.

Závěrem přeji dobré světlo, správně vybrané šedé filtry, krásné modelky s uhrančivě ostrýma očima a skvělý bokeh v pozadí :-)

Jiří Skořepa

Za cenné připomínky z praxe, konzultaci článku i poskytnuté ilustrační fotografie z oblasti fashion a portrétní fotografie děkuji jejich autorovi, Igorovi Adlerovi, http://www.foto-workshop.eu/Jako začátečník jsem se před časem byl učit na jeho Fotoworkshopu Hvar 2010 a účast mohu všem zájemcům jen doporučit.
Igor Adler- módní fotograf, majitel a lektor MODERNÍ ŠKOLY FOTOGRAFIE.
V oboru se pohybuje 30 let včetně mnohaleté zahraniční působnosti ve figurální fotografii, produkční činnosti
a reklamních kampaní pro zahraniční i české klienty. Spolupracoval jako stvrzovatel v rámci projektu Rozvoj a implementace Národní soustavy kvalifikací, zpracoval posudky ke kvalifikačním a hodnotícím standardům fotografických profesí.
Člen Asociace Modelingových Agentur a prezídia Princess of the World.
Od roku 2000 pořádá a lektoruje zahraniční fashion workshopy pro české a slovenské fotografy.




Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.