https://www.vffoto.com
Země

Jak si budovat sestavu ND filtrů

29.09.2021

Zajímáte se ve svém fotoživotě o dlouhé expozice nebo portréty s krásně rozostřeným pozadím? Pak určitě dříve či později budete stát před rozhodováním který neutrální šedý neboli ND filtr si pořídit.
A praxe říká, že obvykle nezůstane u jediného.

Pokusím se vám v rozhodování trochu napovědět svými zkušenostmi.

Na úplný začátek dvě dobré rady:

  1. Chcete-li ušetřit, kupujte dražší šedé filtry.
    Paradox? Jen zdánlivý. O fotografickém ND filtru, podobně jako o stativu, platí, že se kupuje minimálně nadvakrát. Nejprve ten laciný, po čase pak ten dobrý. Pořídíte-li si levný ND filtr, stejně ho po čase odložíte a koupíte dražší kvalitní. Neboli pokud ten kvalitní koupíte rovnou, ušetříte několik stokorun za levný. Speciálně u ND filtrů je rozdíl hodně poznat. Delší expozice umí zvýraznit optickou (ne)kvalitu filtru - i objektivu.
     
  2. Sjednoťte si filtry na průměru podle největšího objektivu.
    Anebo ještě o kousek větším. Tím spíš, pokud máte objektivů několik a s různým průměrem. Kvalitní fotofiltry nejsou levné a pořizovat sadu pro každý objektiv, nedoplatili byste se. A také kdo je má pak s sebou tahat, že... Valná většina zkušených fotografů si sjednocuje filtry (polarizační, neutrální šedé...) na jeden či dva větší průměry a přechod z menšího závitu objektivu řeší jednoduchým a levným redukčním kroužkem, takzvaným Step-up ringem. Osobně své filtry sjednocuji na průměru 77mm, který je velice univerzální a řada zajímavých filtrů se třeba v jiném provedení ani nevyrábí. Navíc jsem pořídil i sluneční clonu 77mm, kterou našroubuji před filtr a mám vyřešený problém s odlesky bočního světla.
    Sestava tedy vypadá následovně: Objektiv-Step-up ring-filtr 77mm-sluneční clona.

A teď už zpět k výběru filtrů.

Nejprve si ujasněte účel.

Jinak bude vypadat sada portrétisty, který slabší ND filtry využívá pro možnost fotit s otevřenou clonou i při nadbytku světla,
jinak pro krajináře, kterému silný ND filtr pomáhá docílit efektních stop mraků na obloze a rozmazané tekoucí vody.

Jen pro připomenutí: Hodnota EV znamená faktor prodloužení filtru. Platí, že posun o hodnotu -1 EV znamená snížení množství procházejícího světla na polovinu … čili k dosažení stejné expozici je třeba dvakrát delší čas. Například u filtru ND64x hodnota -6 EV znamená, že oproti stavu bez nasazeného filtru, mohu v šesti krocích vždy prodloužit čas na dvojnásobek.
Modelový příklad: Čas bez filtru ND 64x (-6 EV) je 1/1000s.
Prodlužujeme tedy v krocích: 1/500 - 1/250 - 1/125 - 1/60 - 1/30-1/15.
Čas s nasazeným ND64x filtrem pro stejnou expozici tedy bude 1/15.
Anebo také - pokud chceme zůstat u výchozího času 1/1000- lze otevřít clonu o 6 clonových čísel.
V praxi samozřejmě neni nezbytně nutné čas počítat z hlavy. Existují za prvé tabulky prodloužení expozice pro šedé filtry, za druhé celá řada aplikací pro chytré telefony.

Pro portrétistu:

Jako první pořídit ND 8x nebo ND 16x. Umožní beze změny času otevřít clonu o 3 (ND 8x), respektive 4 (ND 16x) clonová čísla, což by mělo být dostačujíci ve většině situací. S ND 8x obvykle umí bezpečně zaostřit i autofokus.

Druhý v pořadí by měl být ND 64x. Filtr, který stojí na rozhraní slabých a silných ND a využije jej portrétista i krajinář.
U portrétu přijde vhod při fotografování v nadbytku světla ostrého poledniho slunka, dále v jižních krajích ale též v zimě při jasné obloze na sněhu. Beze změny času dovolí otevřít clonu o 6 clonových čísel.

Jako třetí ND 4x, s možností otevřít clonu o 2 clonová čísla. Je-li portrét hlavní oblastí vašeho zájmu, určitě jej využijete. Stejně jako ND 2x. Pro ostatní fotografy je jeho použití na zvážení...můžete, nemusíte...

Pro krajináře:

Jako první a druhý pořídit dvojici ND filtrů: ND 64x (-6 EV) a ND 2000x(-11 EV).
Proč ND 2000x? Silný ND filtr se hodí všude tam, kde je i za dne žádoucí docílit expozice v řádu desítek sekund. Tedy na rozmazané mraky putující po obloze, příboj či vodopád s vodou našlehanou do mlhy či mléka. V porovnání s notoricky známým ND1000x filtrem (-10 EV) nabízí možnost dvojnásobně delšího času a tento rozdíl může někdy být rozhodující.
K němu do tandemu ND 64x (-6 EV). V krajinaření má využití tam, kde chceme docílit expozice v řádu desítek vteřin, ale světla je pomálu. Typicky na pohybově rozostřené mraky v době kolem východu či západu slunce.
Zrovna tak se hodí na fotografování tekoucí vody v hlubších a zalesněných údolích. Jedno listopadové dopoledne jsem v kaňonu u vodopádu na Satině v Beskydech nahrazoval prvně nasazený ND 1000x právě filtrem ND 64x. Pětiminutová expozice byla rozhodně víc na místě nežli skoro půldruhahodinová.
Silný pár ND 2000x a ND 64x zvládne se ctí většinu krajinářských dlouhoexpozičních situací.

Třetím do party by podle mne měl být jeden extrémně tmavý ND filtr. Buď ND 32000x (-15 EV) nebo rovnou „pan nejsilnější“ ND 100000x (-16,5 EV). Jde o celkem raritní výrobky, původně vyvíjené pro černobílou fotografii. Díky pokroku ve výrobních technologiích se podařil malý zázrak: Barevný posun se povedlo udržet na hodnotě pod 800 K, což by u takto tmavého filtru bylo ještě před několika lety absolutně nemyslitelné.
ND 32000x a ND 100000x umožní za jasného dne docílit expozic v řádu desítek vteřin až minut. Tedy rozmazaných mraků, snově vyhlazené vody....ale též okolí památek bez procházejících turistů (které dlouhá expozice ze snímku „vygumuje“). Na turisty postávající či posedávající na místě tento trik bohužel nefunguje.

Zaostřit je nutno ještě před nasazením filtru, s našroubovaným ND 32000x/100000x v hledáčku či na displeji živého náhledu doopravdy nic neuvidíte.

Čtvrtým v kvartetu je relativně slabší ND 16x. V krajinářské fotografii výborný pomocník k fotografování při “modré hodince” a za soumraku, kdy světla není nazbyt. Běžné krajinářské ND filtry dávají za šera příliš dlouhé expoziční časy, proto se vyplatí v sadě mít i ND 16x, (případně spolu s ND 8x).

Pátým filtrem do sestavy je klasika - ND 1000x (-10 EV). Hodí se pro situace, kdy je světla relativně dost, ale ND 2000x (-11 EV) by už poskytoval příliš dlouhé časy. ND 1000x dovolí oproti ND2000x fotit polovičním časem.

Popsaný pětilístek (včetně ND 8x šestilístek) filtrů by vám měl pokrýt všechny možnosti dlouhých expozic v krajinářské fotografii.

Závěrem přeji dobré světlo, skvěle vybrané šedé filtry, rychlé mraky na obloze a pomalé a ještě pomalejší časy závěrek :-)

Jiří Skořepa

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.