https://www.vffoto.com
Podporujeme UHKT vybráno: [Kč]
Země

Fotografování se silnými ND filtry prakticky

13.01.2022

Silné ND filtry mají využití hlavně v krajinářské fotografii. Zjednoduší scénu, efektním způsobem rozmažou po obloze putující mraky, vyhladí mořské vlny či odmažou z fotografie procházející všudypřítomné turisty.

Fotografování se silnými ND filtry má své zásady a je dobré o nich vědět.

1) Foťte pokud možno do rawu.

Vřele doporučuji, lze dodatečně nastavit spoustu parametrů bez ztráty kvality.

2) Nastavte správně vyvážení bílé (WB).

Lze upravit až dodatečně při zpracování rawu, ale nastaveno v terénu dává představu jak bude výsledná fotografie vypadat. Osobně se mi osvědčilo při fotografování nastavit WB v aparátu natvrdo na barevnou teplotu kolem 6000 K.

3) Správně zaostřete.

Ideálně buď ručně, nebo s pomocí autofokusu před nasazením ND filtru. Tedy nejprve zaostřit při odcloněném objektivu, vypnout autofokus, zaclonit na pracovní clonu.

4) Správně exponujte.

Správná expozice je alfou a omegou v práci s ND filtrem. Je nutno oproti času, který změřil aparát bez filtru, patřičně prodloužit expozici.
O kolik?
Lze spočítat, ale lépe poslouží buď aplikace pro chytré telefony, nebo tabulka prodloužení expozice.
Jednoduše najdete čas změřený aparátem BEZ filtru a podle zvoleného ND filtru v dalších řádcích čas, který je třeba nastavit při fotografování s filtrem. Ze své praxe doporučuji u dlouhých expozic (minuta a víc) oproti tabulkovým údajům spíš trochu času přidat. Ale záleží na fotografované scéně, kontrastu tmavých a světlých ploch … Každopádně výsledek zkontrolujte podle histogramu.
Dobrou „vychytávkou“ je pro první kontrolní snímek si výrazně zvýšit ISO. Expozice pak netrvá tak dlouho a zároveň vám snímek dá představu, jak bude výsledná fotografie vypadat, aniž byste na ni museli dlouhý čas čekat. Jen pak nezapomeňte ISO zase snížit!

5) Neděste se vinětace.

V nějaké míře vinětuje každý fotografický objektiv, jen to téměř nevnímáme. Použití ND filtru a prodloužená expozice dokáže vinětaci objektivu výrazným způsobem zviditelnit.
Náprava je možná dvojím způsobem.
Buď odstraníte vinětaci při převodu („vyvolání“) rawu, raw konvertory na to mají nástroje. Nebo ji prohlásíte za vlastně žádoucí a využijete jako výtvarný prvek. Zejména při převodu do černobílé jsou fotky s vinětací zajímavé a efektní (a proto se někdy i uměle přidává při zpracování).

6) Věnujte péči zpracování snímku.

Fotografie pořízené dlouhým časem a s ND filtrem mají svou specifickou atmosféru.
Kvalitní ND filtr má barevný posun relativně malý, i barevné fotografie vychází krásně.
Ale třešinkou na dortu je provedení v černobílé škále. Pro převod doporučuji například Silver Efex Pro. Nejnovější verze lze zakoupit u DxO Lab, starší jsou součástí balíčku Google Nik Collection (k nalezení porůznu na internetu – například na www.slunecnice.cz). Převod je velice intuitivní a jednoduchý a výsledky výborné. Na internetu lze navíc k Silver Efex Pro najít řadu návodů a to i v češtině.

7) O ND filtr jde vždy až v prvé řadě.

To nejdůležitější nakonec: Kvalitu fotografie, pořízené dlouhou expozicí, zásadně ovlivní použitý ND filtr. S dobrými ND filtry je radost pracovat. S těmi ostatními možná ušetříte pár stokorun - a ztrácíte čas nápravou barevného posunu, pracným doostřováním pro záchranu neostrých detailů kresby, retušováním odlesků a závojů.

Přeji dobré (dlouze exponované) světlo ;-)

Jiří Skořepa

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.