Přihlášení

0
Košík
CZK
Výrobky VFFOTO Značení fotografických filtrů VFFOTO Značení variabilních ND filtrů VFFOTO

Značení variabilních ND filtrů VFFOTO

Variabilní ND filtr

Variabilní ND filtr je neutrální šedý (ND) filtr s proměnlivou intenzitou zatmavení. Primárně je určený pro filmování, lze jej (s určitým omezením, viz dále) použít i jako slabší ND filtr pro fotografování. Nehodí se namísto silných ND filtrů pro dlouhé expozice v krajinářské fotografii.

ND (neutral density - neutrální šedý) filtr slouží k redukci světla všech vlnových délek (barev). Použitím ND filtru může fotograf prodlužovat expoziční čas a měnit velikost clony dle svých priorit a mít tak větší kontrolu nad délkou expozice i při extrémních podmínkách (moře, hory, sníh).

Variabilní filtr je tedy specifickým případem ND filtru. Jeho konstrukce je tvořena dvěma proti sobě otočenými polarizačními filtry. Intenzita efektu se nastavuje jejich vzájemným nastavením ve vymezeném rozsahu, děje se tak otáčením pohyblivé části filtru. Intenzita využitelného ztmavení filtru se mění s ohniskem objektivu, méně na širokoúhlém, více na teleobjektivu..

Značení:

VFFOTO - označení výrobce

VARIO - označení systému variabilních ND filtrů s proměnlivou mírou zatmavení

ND - („neutral density“ – neutrální šedý) filtr.

XX×–XX× FILTER (za XX dosaďte celé číslo) – Hustota, densita, „tmavost“ variabilního ND filtru v poloze nejmenší a největší míry zatmavení, bráno pro objektiv ohniska 35 mm .
Např. ND 2×–32× znamená, že filtr při nejmenší míře zatmavení zeslabí procházející světlo dvakrát. Nebo jinak, filtrem projde jen jedna polovina z dopadajícího světla. A při největším zatmavení zeslabí procházející světlo třicetdvakrát. Nebo jinak, filtrem projde jen jedna dvaatřicetina z dopadajícího světla.

U ND 32×–512× filtr při nejmenší míře zatmavení zeslabí procházející světlo dvaatřicetkrát. Nebo jinak, filtrem projde jen jedna jedna dvaatřicetina z dopadajícího světla. A při největším zatmavení zeslabí procházející světlo pětsetdvanáctkrát. Neboli filtrem projde jen jedna pětsetdvanáctina z dopadajícího světla.

Parametry shrnuje tabulka:

Značení vario
ND filtru

Propustí světlo –minimální zatmavení

Densita – min. zatmavení

Propustí světlo –maximální zatmavení

Densita – max. zatmavení

ND 2×–32×

50% (½)

ND 2× (- 1 EV)

3,125 % (1/32)

ND 32× (- 5 EV)

ND 32×–512×

3,125 % (1/32)

ND 32× (- 5 EV)

0,00195 % (1/512)

ND 512× (- 9 EV)

PS - označení řady PREMIUM SERIES.
Řada PREMIUM SERIES u variabilních filtrů je opticky postavená na roveň třídě GS u ostatních typů filtrů, využívá nejlepší optické sklo a nejkvalitnější antireflexní vrstvy (v podobném počtu jako u řady GS) i nanovrstvy proti špíně a pro snadné čištění. Samozřejmostí je hydrofobní úprava povrchu skla, díky které se případné kapky vody nerozlijí do loužiček, ale tvoří kuličky, které ze skla buď sklouznou samy anebo je stačí odfouknout.
Z ryze praktických konstrukčních a mechanických důvodů se variabilní filtry VFFOTO vyrábí s rámečkem v hliníku, proto zařazení v řadě PREMIUM SERIES.

Průměr závitu filtru ve formátu XX mm. Za XX dosaďte konkrétní číslo, např. 77. Šroubovací filtr 77 mm tedy bude kompatibilní se všemi objektivy se standardním metrickým závitem objektivů o průměru 77 mm a stoupání 0,75.


Podrobně se o značení podle jednotlivých typů filtrů dozvíte na odkazech:

Značení UV filtrů VFFOTO

Značení polarizačních filtrů VFFOTO

Značení ND filtrů VFFOTO

Značení variabilních ND filtrů VFFOTO

Značení přechodových filtrů VFFOTO

Značení Night Sky filtrů VFFOTO

Značení magnetických redukcí (Step Up ringů) VFFOTO