Přihlášení

0
Košík
CZK

Značení UV filtrů VFFOTO

UV filtr

Filtr, který odfiltruje neviditelné ultrafialové (UV filtr), případně ultrafialové a infračervené (UV-IR cut) záření. Zároveň slouží jako mechanická ochrana přední čočky vlastního objektivu.

Značení:

VFFOTO - označení výrobce

MAGNETIC SYSTEM - označení systému magnetických filtrů, které na objektivu drží jen magnetickou silou, bez šroubování. Magnetický UV filtr nebo UV-IR cut filtr zároveň slouží jako adaptér pro všechny ostatní typy magnetických filtrů VFFOTO. Na konec objektivu se šroubuje závitem a na objektivu zůstává trvale, tj. ostatní filtry se dávají na něj.

Pokud toto označení chybí, jde o klasický (ne-magnetický) kruhový šroubovací filtr.

UV FILTER - “ultraviolet” - ultrafialový filtr. Blokuje neviditelné UV záření. Na digitálních fotoaparátech má význam hlavně jako mechanická ochrana přední čočky vlastního objektivu a dále pro snazší čištění – rovné sklo UV filtru, navíc opatřené nanovrstvami, které vodu, mastnotu a špínu odpuzují, se prostě čistí jednodušeji.

nebo

UV IR CUT FILTER “ultraviolet-infrared” - ultrafialový a infračervený filtr. Blokuje nejen UV záření, ale odfiltruje i dlouhovlnné infračervené záření, které dělá načervenalý závoj na snímcích pořízených dlouhými expozičními časy. Nehodí se pro běžné fotografování (má modrotyrkysově zabarvené sklo, barevný posun, který nelze jednoduše korigovat) ale jen pro použití v kombinaci se silnějšími ND filtry (od cca ND 1000×), kde jeho použitím získáte mnohem věrnější a přirozenější barvy i vyšší kontrast na pořízeném snímku.

GS - označení řady GOLDEN SERIES. To vůbec nejlepší, co VFFOTO dokáže nabídnout. UV filtry v profesionální kvalitě, ze špičkového optického skla Schott s vysokou transparentností (víc než 99,9 %) a s nejlepšími možnými antireflexními vrstvami i nanovrstvami proti špíně a pro snadné čištění. Samozřejmostí je hydrofobní úprava povrchu skla, díky které se případné kapky vody nerozlijí do loužiček, ale tvoří kuličky, které ze skla buď sklouznou samy anebo je stačí odfouknout.

PS - označení řady PREMIUM SERIES. Řada UV filtrů pro profesionální použití, s nejlepším poměrem cena/výkon. Filtry z kvalitního optického skla Schott (transparentnost 99,4 %) a s výbornými antireflexními vrstvami (ale menším počtem antireflexů než u rady GS) i nanovrstvami proti špíně a pro snadné čištění. Samozřejmostí je hydrofobní úprava povrchu skla, díky které se případné kapky vody nerozlijí do loužiček, ale tvoří kuličky, které ze skla buď sklouznou samy anebo je stačí odfouknout.

MC - Multi Coating (vícenásobné antireflexní vrstvy) - starší generace fotografických filtrů, nyní již nevyráběná a pouze doprodávaná. Ekonomická třída, použitelná pro základní setové objektivy. Nehodí se pro profesionální použití či kvalitnější objektivy.

Průměr závitu filtru ve formátu XX mm. Za XX dosaďte konkrétní číslo, např. 77. Šroubovací filtr 77 mm tedy bude kompatibilní se všemi objektivy se standardním metrickým závitem objektivů o průměru 77 mm a stoupání 0,75.


Podrobně se o značení podle jednotlivých typů filtrů dozvíte na odkazech:

Značení UV filtrů VFFOTO

Značení polarizačních filtrů VFFOTO

Značení ND filtrů VFFOTO

Značení variabilních ND filtrů VFFOTO

Značení přechodových filtrů VFFOTO

Značení Night Sky filtrů VFFOTO

Značení magnetických redukcí (Step Up ringů) VFFOTO