https://www.vffoto.com
Země

Značení fotografických filtrů VFFOTO

Na obroučce či krabičce každého fotografického filtru VFFOTO najdete několik skupin písmen a čísel. Když víte co znamenají, prozradí vám o filtru téměř všechno. Tak se na ně pojďme podívat.

Co je společné pro všechny filtry?

VFFOTO - označení výrobce

MAGNETIC SYSTEM - označení systému magnetických filtrů, které na objektivu drží jen magnetickou silou, bez šroubování. Pokud toto označení chybí, jde o klasický (ne-magnetický) kruhový šroubovací filtr.
 

V sortimentu VFFOTO filtrů najdete dvě generace a dvě základní řady.


Řada NANO-PRO představuje nejnovější generaci ve špičkové kvalitě a vůbec nejlepší filtry jaké umíme nabídnout. Řada GS (Golden Series) je jejím přímým, o generaci starším, předchůdcem.


Řada NANO (bez PRO) představuje nejnovější generaci filtrů pro profesionální použití, s nejlepším poměrem cena/výkon, vhodné jak pro náročné amatéry, tak i pro profesionální fotografy. Řada PS (Premium Series) je jejím, o generaci starším, předchůdcem.
 

NANO-PRO - označení nejvyšší řady filtrů ve špičkové kvalitě, nástupce řady GOLDEN SERIES.. 16 vylepšených antireflexních vrstev a špičkové optické sklo je předurčují pro nejnáročnější profesionální práce.

GS - označení řady GOLDEN SERIES. Předchůdce řady NANO-PRO. Filtry v profesionální kvalitě, ze špičkového optického skla a s výbornými antireflexními vrstvami i nanovrstvami proti špíně a pro snadné čištění. Samozřejmostí je hydrofobní úprava povrchu skla, díky které se případné kapky vody nerozlijí do loužiček, ale tvoří kuličky, které ze skla buď sklouznou samy anebo je stačí odfouknout.


NANO (bez PRO) označuje vysoce kvalitní filtry s výborným poměrem cena/výkon, nástupce řady PREMIUM SERIES. Filtry vhodné jak pro náročné amatéry, tak i pro profesionální fotografy.

PS - označení řady PREMIUM SERIES. Předchůdce řady NANO-PRO. Řada filtrů pro profesionální použití, s výborným poměrem cena/výkon. Filtry z kvalitního optického skla a s kvalitními antireflexními vrstvami (ale menším počtem antireflexů než u rad NANO-PRO/GS) i nanovrstvami proti špíně a pro snadné čištění. Samozřejmostí je hydrofobní úprava povrchu skla, díky které se případné kapky vody nerozlijí do loužiček, ale tvoří kuličky, které ze skla buď sklouznou samy anebo je stačí odfouknout.

MC - Multi Coating (vícenásobné antireflexní vrstvy) - starší generace fotografických filtrů, nyní již nevyráběná. Ekonomická třída, použitelná pro základní setové objektivy. Nehodí se pro profesionální použití či kvalitnější objektivy.

* (hvězdička) - technologické označení vylepšených filtrů. S rozvojem technologií dochází u filtrů VFFOTO k průběžnému vylepšování. Drobnější inovace (např. lepší provedení antireflexní vrstvy, vylepšené nanovrstvy, účinnější postup povrchového vytvrzení skla... ) se rovnou aplikují ve výrobě. A symbol hvězdičky slouží k vizuálnímu označení filtrů s takovýmto drobným vylepšením.

US - „ultra slim“, označení filtrů s obzvlášť tenkým rámečkem. Takový rámeček znamená menší riziko vinětace na širokoúhlých objektivech.

TITANIUM EDITION - řada šroubovacích filtrů s rámečkem z titanu
 

Dále následuje označení typu filtru:

UV - “ultraviolet” - ultrafialový filtr

UV IR CUT - “ultraviolet-infrared” - ultrafialový a infračervený filtr.

CPL - “circular polarizing” - polarizační filtr, cirkulární polarizační filtr. (Pro pořádek, existuje i lineární polarizační filtr, dnes se používá jen pro velmi speciální účely a není třeba si s ním lámat hlavu)

ND - “neutral density” - neutrální šedý, ND filtr. Číslicepřed a za značkou ND označují sílu (hustotu neboli tmavost) filtru.
Číslice před označením ND je optická hustota (absorbance, úbytek světla měřený před/za filtrem), vyjádřená absolutní hodnotou logaritmu se základem 10. Příklad: Označení 3.3 znamená hodnotu 103.3 (≈ 2000). Tento způsob značení filtrů je užívaný v západní Evropě a USA.
Číslice za označením ND je optická hustota (absorbance, úbytek světla před/za filtrem) vyjádřená rovnou číselně, tedy kolikrát se dopadající světlo zeslabí průchodem přes filtr. Např. ND 2000× znamená, že filtr zeslabí procházející světlo dvoutisíckrát. Nebo jinak, filtrem projde jen jedna dvoutisícina ze světla do něho dopadajícího. Analogicky ND 1000× propustí jen jednu tisícinu z dopadajícího světla a ND 100000× jen stotisícinu.

NIGHT SKY - didymiový filtr určený pro fotografy noční krajiny či měst k omezení světelného smogu.
 

Poslední údaj je označení velikosti filtru:

Značí se průměr závitu filtru ve formátu XX mm. Za XX dosaďte konkrétní číslo, např. 77. Šroubovací filtr 77 mm tedy bude kompatibilní se všemi objektivy se standardním metrickým závitem objektivů o průměru 77 mm a stoupání 0,75.

Závity všech běžných filtrů jsou metrické a s jemným stoupáním 0,75, proto se tento údaj nemusí uvádět celý. Úplný zápis by byl M 77 × 0,75. (Stoupání - axiální vzdálenost o kterou se vzájemně vůči sobě posunou pevná matice na otočném šroubu, pokud se šroub otočí o jednu otáčku. -zdroj: Wikpedie, Závit – Wikipedie (wikipedia.org) https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1vit.

Jediná odlišnost je u závitů 86, 95 a 105 mm filtrů, kde výrobci objektivů používají vesměs závit se stoupáním 1,0, čili závit filtru je M 95 × 1

 

Podrobně se o značení podle jednotlivých typů filtrů dozvíte na odkazech:

Značení UV filtrů VFFOTO

Značení polarizačních filtrů VFFOTO

Značení ND filtrů VFFOTO

Značení variabilních ND filtrů VFFOTO

Značení přechodových filtrů VFFOTO

Značení Night Sky filtrů VFFOTO

Značení magnetických redukcí (Step Up ringů) VFFOTO

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.