https://www.vffoto.com

Značení fotografických filtrů VFFOTO

Na obroučce či krabičce každého fotografického filtru VFFOTO najdete několik skupin písmen a čísel. Když víte co znamenají, prozradí vám o filtru téměř všechno. Tak se na ně pojďme podívat.

Co je společné pro všechny filtry?

VFFOTO - označení výrobce

MAGNETIC SYSTEM - označení systému magnetických filtrů, které na objektivu drží jen magnetickou silou, bez šroubování. Pokud toto označení chybí, jde o klasický (ne-magnetický) kruhový šroubovací filtr.

V sortimentu VFFOTO filtrů najdete dvě základní řady, GS (Golden Series) a PS (Premium Series):

GS - označení řady GOLDEN SERIES. To vůbec nejlepší, co VFFOTO dokáže nabídnout. Filtry v profesionální kvalitě, ze špičkového optického skla a s nejlepšími možnými antireflexními vrstvami i nanovrstvami proti špíně a pro snadné čištění. Samozřejmostí je hydrofobní úprava povrchu skla, díky které se případné kapky vody nerozlijí do loužiček, ale tvoří kuličky, které ze skla buď sklouznou samy anebo je stačí odfouknout.

PS - označení řady PREMIUM SERIES. Řada filtrů pro profesionální použití, s nejlepším poměrem cena/výkon. Filtry z kvalitního optického skla a s výbornými antireflexními vrstvami (ale menším počtem antireflexů než u rady GS) i nanovrstvami proti špíně a pro snadné čištění. Samozřejmostí je hydrofobní úprava povrchu skla, díky které se případné kapky vody nerozlijí do loužiček, ale tvoří kuličky, které ze skla buď sklouznou samy anebo je stačí odfouknout.

MC - Multi Coating (vícenásobné antireflexní vrstvy) - starší generace fotografických filtrů, nyní již nevyráběná. Ekonomická třída, použitelná pro základní setové objektivy. Nehodí se pro profesionální použití či kvalitnější objektivy.

* (hvězdička) - technologické označení vylepšených filtrů. S rozvojem technologií dochází u filtrů VFFOTO k průběžnému vylepšování. Drobnější inovace (např. lepší provedení antireflexní vrstvy, vylepšené nanovrstvy, účinnější postup povrchového vytvrzení skla... ) se rovnou aplikují ve výrobě. A symbol hvězdičky slouží k vizuálnímu označení filtrů s takovýmto drobným vylepšením.

US - „ultra slim“, označení filtrů s obzvlášť tenkým rámečkem. Takový rámeček znamená menší riziko vinětace na širokoúhlých objektivech.

TITANIUM EDITION - řada šroubovacích filtrů s rámečkem z titanu

Dále následuje označení typu filtru:

UV - “ultraviolet” - ultrafialový filtr

UV IR CUT - “ultraviolet-infrared” - ultrafialový a infračervený filtr.

CPL - “circular polarizing” - polarizační filtr, cirkulární polarizační filtr. (Pro pořádek, existuje i lineární polarizační filtr, dnes se používá jen pro velmi speciální účely a není třeba si s ním lámat hlavu)

ND - “neutral density” - neutrální šedý, ND filtr. Číslice za značkou ND označují sílu (hustotu neboli tmavost) filtru. Např. ND 8× znamená, že filtr zeslabí procházející světlo osmkrát. Nebo jinak, filtrem projde jen jedna osmina ze světla do něho dopadajícího. Analogicky ND 1000× propustí jen jednu tisícinu z dopadajícího světla a ND 100000× jen stotisícinu.

NIGHT SKY - didymiový filtr určený pro fotografy noční krajiny či měst k omezení světelného smogu.

Poslední údaj je označení velikosti filtru:

Značí se průměr závitu filtru ve formátu XX mm. Za XX dosaďte konkrétní číslo, např. 77. Šroubovací filtr 77 mm tedy bude kompatibilní se všemi objektivy se standardním metrickým závitem objektivů o průměru 77 mm a stoupání 0,75.

Závity všech běžných filtrů jsou metrické a s jemným stoupáním 0,75, proto se tento údaj nemusí uvádět celý. Úplný zápis by byl M 77 × 0,75. (Stoupání - axiální vzdálenost o kterou se vzájemně vůči sobě posunou pevná matice na otočném šroubu, pokud se šroub otočí o jednu otáčku. -zdroj: Wikpedie, Závit – Wikipedie (wikipedia.org) https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1vit.

Jediná odlišnost je u závitů 95 mm filtrů, kde výrobci objektivů používají vesměs závit se stoupáním 1,0, čili závit filtru je M 95 × 1

 

Podrobně se o značení podle jednotlivých typů filtrů dozvíte na odkazech:

Značení UV filtrů VFFOTO

Značení polarizačních filtrů VFFOTO

Značení ND filtrů VFFOTO

Značení variabilních ND filtrů VFFOTO

Značení přechodových filtrů VFFOTO

Značení Night Sky filtrů VFFOTO

Značení magnetických redukcí (Step Up ringů) VFFOTO

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.