Nový systém VFFOTO využívá tenký adaptér našroubovaný na konci objektivu a speciální fotografický filtr v magnetickém rámečku, který se na adaptér upevní pouhým přiložením.
Magnetické filtry jako alternativa šroubovacích fotofiltrů se snadno a rychle vyměňují. Stačí filtr jen přiblížit k adaptéru na konci objektivu a okamžitě pevně drží. Sundáte jej stejně jednoduše. Řešení pro všechny, kdož mají problém s věčným šroubováním při výměnách filtrů.
Tento magnetický systém není kompatibilní s "klasickými"- šroubovacími filtry VFFOTO
Čím jsou magnetické filtry VFFOTO unikátní? Jednoduchostí. Místo dvou adaptérů u podobných systémů (jeden na konci objektivu, druhý na běžném fotografickém filtru) je u VFFOTO protikusem k adaptéru rovnou fotografický filtr. Nebo několik, protože jdou vrstvit na sebe a mít nasazených několik filtrů zároveň (například polarizační spolu s ND). S nasazenými magnetickými filtry je možné bezproblémově používat originální sluneční clonu dodanou výrobcem objektivu.
Nové magnetické filtry nelze kombinovat se stávajícími šroubovacími, jedná se o odlišný systém. Budeme souběžně vyrábět obě verze filtrů a naši zákazníci si vždy budou moci zvolit, zda chtějí raději šroubovací nebo magnetické filtry.
Polarizační filtr (C-PL, CPL) blokuje polarizované světlo, které přichází z oblohy a osvětluje fotografované předměty a polarizované světlo z odlesků od všech nekovových předmětů, vodní hladiny, skla a podobně.
Díky tomu se zvýrazňují barvy, modrá obloha se jeví jako tmavší a vyniknou tak bílá oblaka. Síla efektu se ovlivňuje otáčením filtru a změnou úhlu snímání.
Polarizační filtry VFFOTO řady NANO-PRO jsou vyvinuty a designovány v České republice, zde jsou i kompletovány, výroba komponentů probíhá v Číně.
Jsou vybaveny nejen 16 antireflexními vrstvami (8 na každé straně), ale i novými 3+3 nanovrstvami s nejpokročilejšími funkcemi: zvýšená odolnost proti poškrábání, voděodolnost, zvýšená odolnost proti mastnotě a snazší čištění.
Speciální výhodou je dokonalá ochrana choulostivé polarizační fólie proti nepříznivým vlivům vnějšího prostředí. Fólie je uvnitř mezi oběma skly napnutá, vzduchotěsně uzavřená a celoobvodově utěsněná. Díky tomu jsou polarizační filtry VFFOTO NANO vhodné i do nejnáročnějších klimatických podmínek.
K výrobě všech polarizačních filtrů této série je použita špičková polarizační fólie japonské firmy Nitto a pouze prvotřídní optické sklo Schott B270 (více informací najdete
zde).
Filtry této série jsou primárně určeny pro digitální fotoaparáty, lze je ale použít i na klasické zrcadlovky.
Pro ohniska 15–24 mm (na fullframe) doporučujeme, s ohledem na možnou vinětaci, mít raději větší průměr filtru nasazený přes magnetický step-up ring dle návodu níže. Při použití polarizačního filtru
na širokoúhlém objektivu (pod cca 30 mm ohniska na fullframe) je třeba vzít v úvahu i možnost vzniku nestejnoměrné polarizace (fyzikální jev u každého polarizačního filtru, bez ohledu na značku či výrobce) - více
v článku.
(Potřebujete podrobnější informace či radu k filtru speciálně pro váš objektiv? Napište si o ně nebo zavolejte – viz
kontakty).
Tento filtr lze také použít na ultraširokých objektivech (včetně zoomů) o ohniskové vzdálenosti 15 mm a výše (v přepočtu na FF), o průměru 67 mm a menším, viz. "pomocník".
Pomocník při výběru magnetických filtrů pro ultraširoké objektivy od 15 mm (FF) při použití 1 magnetického filtru
|
vhodný magnetický adaptér |
průměr magnetického filtru VFFOTO |
clona k magnetickému systému VFFOTO |
průměr závitu objektivu 52 mm |
msu5267 |
67 mm |
67 mm |
průměr závitu objektivu 58 mm |
msu5867 |
67 mm |
67 mm |
průměr závitu objektivu 62 mm |
msu6272 |
72 mm |
72 mm |
průměr závitu objektivu 67 mm |
msu6777 |
77 mm |
77 mm |
průměr závitu objektivu 72 mm |
msu7282 |
82 mm |
82 mm |
průměr závitu objektivu 77 mm |
msu7786 |
86 mm |
86 mm |
průměr závitu objektivu 82 mm |
msu8295 |
95 mm |
95 mm |
Pomocník při výběru magnetických filtrů pro ultraširoké objektivy od 15 mm (FF) při použití 2 magnetických filtrů
|
vhodný magnetický adaptér |
průměr magnetického filtru VFFOTO |
clona k magnetickému systému VFFOTO |
průměr závitu objektivu 52 mm |
msu5267 |
67 mm |
67 mm |
průměr závitu objektivu 58 mm |
msu5872 |
72 mm |
72 mm |
průměr závitu objektivu 62 mm |
msu6277 |
77 mm |
77 mm |
průměr závitu objektivu 67 mm |
msu6782 |
82 mm |
82 mm |
průměr závitu objektivu 72 mm |
msu7286 |
86 mm |
86 mm |
průměr závitu objektivu 77 mm |
msu7795 |
95 mm |
95 mm |
průměr závitu objektivu 82 mm |
msu8295 |
95 mm ( možnost vinětace) |
95 mm |
Test vinětace magnetického filtru o průměru 95 mm na objektivu o průměru 77 mm / fotoaparát Canon 5D mark IV+ objektiv 16 - 35 mm /f4 IS USM, ohnisko 16 mm, clona f=4
1. obr. - výše uvedený objektiv bez filtru,
obrázek dokumentuje vinětaci samotného objektivu |
2. obr. - MSU 77- 95 mm + 1filtr + clona VFFOTO |
3. obr. - MSU77 - 95 mm + 2 filtry + clona VFFOTO |
 |
 |
 |
Test vinětace magnetického filtru o průměru 95 mm na objektivu o průměru 77 mm / fotoaparát Canon 5D mark IV+ objektiv 16 - 35 mm /f4 IS USM, ohnisko 16 mm, clona f=8
1. obr. - výše uvedený objektiv bez filtru,
obrázek dokumentuje vinětaci samotného objektivu |
2. obr. - MSU 77 - 95 mm + 1filtr + clona VFFOTO |
3. obr. - MSU 77 - 95 mm + 2 filtry + clona VFFOTO |
 |
 |
 |
Co dokáže polarizační filtr VFFOTO - exteriér:
Proč se rozhodnout pro magnetický polarizační filtr VFFOTO NANO-PRO:
1. velmi rychlé použití a výměna filtru bez šroubování,
2. 16 (8+8) velmi kvalitních antireflexních vrstev = minimalizace odlesků a zlepšení kontrastu,
3. závěrečná povrchová úprava filtru nanovrstvami = odolnost vůči vodě, poškrábání a zašpinění, snadné čištění,
4. originální, velmi kvalitní optické sklo Schott B270 = bez vlivu na ostrost, zachovává kresbu i v detailech,
5. plošné a stranové utěsnění polarizační fólie Nitto = ochrana polarizační fólie proti vlhkosti a nepříznivým vlivům, její dokonalé napnutí mezi skly umožňuje výbornou kvalitu snímku,
6. nízký designový magnetický rámeček,
7. pro široký rozsah ohnisek 24-800 mm (po přepočtu na full frame) = univerzální využití, vhodný pro použití na všech objektivech od širokoúhlých (ohnisko na fullframe 24mm a více) až po teleobjektivy (800 mm),
8. speciální hydrofobní úprava způsobuje, že se vodní kapky nerozlévají, ale tvoří kuličky = kapka sklouzne sama nebo ji stačí sfouknout ofukovacím balónkem,
9. skleněný filtr nevytváří statickou elektřinu = nepřitahuje prach,
10. excelentní poměr ceny a kvality = spokojený a vracející se zákazník,
11. precizní zpracování = spolehlivost,
12. mírný barevný posun do "tepla" = lepší psychologické působení výsledných snímků,
13. montáž a výsledná kontrola každého filtru VFFOTO probíhá v České republice.
Doporučení VFFOTO:
Řada magnetických cirkulárních polarizačních filtrů
VFFOTO NANO-PRO je pro ty, kdo chtějí nejvyšší kvalitu a zároveň snadnou a rychlou manipulaci s filtry.
NANO-PRO jsou vůbec nejlepší filtry nesoucí značku VFFOTO. 16 vylepšených antireflexních vrstev (8 na každé straně) a špičkové optické sklo je předurčují i pro nejnáročnější profesionální práce.
Své místo najdou nejen na objektivech o ohniskové vzdálenosti 24-800 mm (přepočteno na full frame), ale i
na ultraširokých objektivech od ohniska 15 mm (FF) a průměru objektivu 67 mm a menších takových značek jako jsou Canon, Nikon, Carl-Zeiss, Leica, Hasselblad, Olympus, Pentax, Fuji, Sony.
Obrazové hodnocení v ateliéru - barevný posun
Obrazové hodnocení v ateliéru - podání detailů (100 % zvětšení bez doostření):
Další možnosti použití polarizačního filtru VFFOTO:
Nezávislé recenze polarizačních filtrů VFFOTO:
1.
Polarizační filtr VFFOTO PS CPL II (2015) - Ondřej Neff
2.
Filtry VFFOTO - Petr Bambousek
3.
Polarizační filtry VFFOTO (2017) - Michal Krause
4.
VFFOTO PS US - polarizační filtr podle mého gusta (2017) - Daniel Řeřicha
5.
Do we need a CPL filter? (2018) - Pedro Kin
6.
VFFOTO CPL PS US: nový polarizák v testu (2018) - Martin Hájek
7.
Zkušenosti s polarizačním filtrem VFFOTO PS US v mlhavém lese Krušných hor (2019) - Daniel Řeřicha
8.
Novinky u VFFOTO – magnetické filtry a speciální polarizační filtr (2019) - Michal Krause
9.
Magnetické filtry VFFOTO v ostrém testu na divokém pobřeží Baltského moře (2019) - Daniel Řeřicha
10.
VFFOTO filters magnetic system (2019) - Karol Srnec
11.
VFFOTO magnetický polarizační filtr (2020) -
David Špingl
12.
Magnetický polarizačný filter VFFOTO na fotení v Provence (2020) -
Patrik Banas
13.
Moje skúsenosti s VFFOTO Filtrami (2020) -
Erika Valkovičová
14.
Test filtrů VFFOTO (2020) -
Jan Stria
Vinětace magnetických filtrů VFFOTO: