Širokoúhlé objektivy mají své specifické podání. Ovšem s používáním filtrů je to složitější.
Mnoho velmi širokoúhlých objektivů má čelní čočku natolik vypuklou, že na filtr před ní rovnou zapomeňte. U objektivů doopravdy krátkých ohnisek (obecně pod 14 či 15 mm na fullframe) jde někdy využít speciální řešení (adaptér a velký filtr). Za opravdu velmi, velmi speciální peníze.
Je jen na vašem uvážení, čemu dát přednost. Zda ještě kratšímu sklu (a doopravdy, je znát doslova každý milimetr ohniska) nebo možnosti používat filtry. Já proto mám jako nejširší sklo 15 mm objektiv s regulérním 72 mm filtrovým závitem. A v batohu filtry.
Polarizační filtr a širokoúhlý objektiv.
Ze všech krajinářských filtrů je CPL (cirkulární polarizační) jednoznačně ten nejdůležitější. Jenže... čím kratší ohnisko objektivu a širší zorný úhel, tím větší potíže s polarizačním filtrem.
Problém se jmenuje nestejnoměrná polarizace.
Zdroj a zrada je přímo ve fyzikální podstatě. Bez ohledu na značku či výrobce. Účinek polarizačního filtru se totiž zeslabuje či zesiluje v závislosti na poloze fotoaparátu vůči směru dopadajícího denního světla. Nejsilnější je v pravém úhlu na něj, nejslabší až žádný, když fotíte proti světlu anebo po světle.
Teď si představte, co to prakticky znamená na, řekněme, 15 mm objektivu s úhlem záběru 110°. Zejména pokud máte v záběru i kus oblohy.
Míra účinku polarizačního filtru bude v různých místech obrazového pole odlišná. Výsledkem je nestejnoměrná polarizace. Takže v praxi máte v jednom horním rohu snímku oblohu modrou až do černa, v druhém téměř čistě bílou. A vypadá to mimořádně nedobře a divně.
Takže jak na krátkém ohnisku s polarizačním filtrem? S rozumem!
Víceméně bezproblémový je polarizační filtr od ohniska 30mm, raději spíš 35 mm (ff) výše. V rozsahu 24–30 mm může a nemusí nastat problém při scéně zahrnující i část oblohy.
A pod 24 mm má smysl CPL nasazovat tam, kde obloha v záběru vůbec není. Třeba při fotografování vody a vodopádů nebo rostlin s lesklými listy.
Přeji skvělé široké záběry s polarizačním filtrem ;-)
Jiří Skořepa