S jarem mnoho fotografů procitá ze zimního spánku. Po „plechové“ šedé obloze přichází dny se slunečnými rány a rosou na květinách. Dny jako stvořené pro ranní fotografování v protisvětle.
Fotografování v (téměř) osovém protisvětle znamená snímky, kdy je slunce buď přímo v zaběru, nebo jen těsně mimo záběr.
Vznikají tak působivé snímky s jiskřičkami či kroužky světla v bokehu, s přezářenými obrysy, zajímavé kombinace světel a stínů. Lze fotografovat portréty, rostliny, stavby i krajinu.
Co na to optika fotoaparátů?
Jak u kterého. Každý objektiv se v podobné situaci musí vyrovnat s problémem odlesků na optických členech, které jednak vytváří nežádoucí „prasátka“, za druhé snižují kontrast snímku. Snahou výrobců je tyto vnitřní odlesky co nejvíc potlačit. Proto antireflexní vrstvy, proto optické členy ze speciálního skla s nízkým rozptylem. U digitálních aparátů se řeší i odlesk na zadním členu objektivu, způsobený odrazem od krycího skla nad čipem.
Všeobecné platí, že čím modernější objektiv, tím lepší chování v protisvětle. Na druhé straně specifické optické vady historických objektivů jsou dnes vysoce ceněné právě pro svéráznou nedokonalost. „Ohnivý kruh“ Pancolaru 50/1,8, velké bokehové kroužky Trioplanů a Primoplanů či „swirl“ bokeh Heliosů nachází stále víc příznivců.
Jak je to ale s protisvětlem a fotografickým filtrem?
Další plátek skla před objektivem, dvě rozhraní vzduch-sklo a sklo-vzduch. Zhorší nebo nezhorší chování v ostrém protisvětle?
Předesílám, že opravdu nebudeme řešit polarizační filtr. V osovém protisvětle nemá žádný efekt, do snímku nic nepřináší a nemá smysl jej používat. Neřešíme ani ND filtr - při ranním fotografování není taková přemíra světla, aby jej bylo nutné používat.
Zbýva tedy protisvětlo a UV filtr.
Přemýšlíte-li zda vůbec UV filtr používat nebo ne, přečtěte si článek Má smysl používat na objektivu UV filtr?
Ve stručnosti: Pro ochranu optiky drahého objektivu proti podření či rozbití a pro snadné čištění!
UV filtr v protisvětle
Rozhoduje jednak kvalita a transparentnost skla, za druhé počet a provedení antireflexních vrstev.
Sklo
Sklo dobrého UV filtru musí mít propustnost spektra viditelného světla co nejvyšší. Špičkové UV filtry propustí více než 99% viditelněho světla. Samozřejmostí je barevný posun nula nula nic. Což splňují UV filtry z optického skla nejvyšší kvality.
Antireflexní vrstvy
Antireflexy brání vzniku nežádoucích odlesků světla na samotném filtru. Jde o vakuově napařované vícenásobné tenké povlaky sloučenin kovů. Žádné nebo nekvalitní antireflexy mohou mít citelný vliv na výsledný snímek. U opravdu dobrých filtrů dnes výrobci nabízí 10-16 antireflexních vrstev (5-8 z každé strany skla). Zároveň mohou antireflexy nepatrně tónovat barvu skla filtru, obvykle do kouřového či nazelenalého odstínu. Automatické vyvážení bílé nádech spolehlivě opraví, ale je tak nepatrný, že nepoznáte rozdíly ani při ručním nastavení barevné teploty.
Doporučení? Na kvalitě opravdu záleží!
Chtějte ten nejlepší UV filtr, nespokojte se s průměrným. Tohle sklíčko budete mít na objektivu zdaleka nejčastěji - a pokud jste do aparátu s objektivem investovali nemalé peníze, přidejte pár stokorun na opravdu špičkový UV filtr.
Odměnou vám bude ...NIC!
Cože, za odměnu? NIC?
Ano. NIC nežádoucího, co by filtr přidával do snímku... :-)
Dvě poznámky úplně na závěr:
1) Mějte filtr vždy čistý!
Sebedokonalejší a superdrahý UV filtr, označkovaný otisky prstů, nánosem prachu či mapkami po vodních kapkách, funguje jako změkčovací předsádka (správnou starou fotočeštinou „dutošajba“). Chcete-li dostat z kresby svého objektivu maximum, připomeňte si Jak se správně starat o filtry?.
2) Používejte vždy sluneční clonu.
Omezíte jak vznik reflexů z bočního světla, tak riziko otisků prstů na filtru.
A pokud UV filtr ještě nemáte?
Vyberte si kvalitní UV filtr VFFOTO.
Dobré (proti)světlo :-)
Jiří Skořepa