https://www.vffoto.com
Země

Jak si vybrat UV filtr

29.09.2021

UV filtr je mnoha desetiletími prověrené základní sklíčko na objektivu.UV filtr VFFOTO PS
Dle mého mínění naprostý základ a nezbytnost. Potřeba odfiltrovat neviditelné ultrafialové záření (způsobuje nižší kontrast) s nástupem digitálních fotoaparátů přestala být aktuální, tuto funkci spolehlivě zastane sklíčko low-pass filtru před snímacím čipem.

Na významu tím pádem nabývají dvě dříve ne zcela nedoceňované funkce:

  • ochrana přední části objektivu
  • snadnost čištění

Oproti speciálním ochranným filtrům („Protector“) nabízí UV filtr prakticky stejnou úroveň ochrany při obvykle nižší ceně. Lepší jsou jen ultraodolné keramické filtry… ale jejich cena bývá také víc než speciální.

Ochranná funkce je, dle mého názoru, dnes daleko významnější než před pár lety.

Proč?

Každý jen trochu lepší moderní objektiv stojí deseti a vícenásobek ceny špičkového UV filtru. Optická kvalita, ostrá a kontrastní kresba a odolnost v protisvětle čím dál víc závisí na kvalitě antireflexů a dalších vrstev nanesených na povrch optických členů. A to platí i pro čelní čočku. Její podření může znatelně zhoršit kresbu objektivu. A pokud vám na kvalitě fotografie záleží, buď zaplatíte drahou opravu, nebo rovnou pořídíte nový objektiv. Což může to být velmi citelná díra v rozpočtu.

Čili objektiv stojí za to chránit UV filtrem. V případě nějaké škody to odnese filtr (který lze vyměnit) a optika většinou vyvázne bez újmy.
Vedlejším přínosem je, že pokud časem objektiv omrzí a budete jej chtít poslat dál do světa, s netknutou optikou (díky trvale nasazenému UV filtru) najdete daleko snáze kupce a obvykle prodáte za vyšší cenu.

Po změně systému jsem prodával několik dražších objektivů. Protože jsem na nich od počátku měl trvale nasazený UV filtr, byla optika pod ním netknutá. Dostal jsem dík tomu dobrou cenu a přitom kupující byli maximálně spokojení.

Pro UV FILTR mluví i snadnost údržby.

Nové kvalitní UV filtry používají zakončovací nanovrstvy, asi nejzásadnější vylepšení fotofiltrů v několika posledních letech. Jde o vrstvičky organických sloučenin, které odpuzují prach, mastnotu, špínu a vodu a tedy zásadním způsobem zjednoduší péči o filtry. Jednak se nečistoty na filtr méně chytají, druhak když už je třeba čistit, jde to neporovnatelně snáze.

V čem tkví vylepšení? Velmi zjednodušeně lze funkci nanovrstev připodobnit k samonivelační stěrce, která vyrovnává nerovnosti betonové podlahy. I sebelépe vyleštěný povrch optického skla je, při dostatečně velkém rozlišení na mikroskopické úrovni, všechno možné, jen ne rovná plocha. Nanovrstvy nerovnosti vyplní - a každý ví, že na hladkém povrchu se špína udrží výrazně hůř a voda rozlévá do loužiček podstatně méně. 

Když UV filtr ano, tak který vybrat?

Rozhodně ten nejkvalitnější možný! Tady se nedá šetřit.
Proč?
Protože UV filtr je přesně to sklíčko, které máte na objektivu zdaleka nejčastěji a nejdéle. Kvalitu kresby špičkový UV filtr poznatelně nezhorší, nekvalitní ano - a výrazně.

Jak to vypadá v praxi neboli možné kombinace filtr/objektiv

  • Levný objektiv/levný filtr …filtr má vliv na optickou kvalitu, dík optické (ne)kvalitě objektivu to ale není moc poznat ...a na f/8 už kreslí koukatelně i dno z pivní láhve.
  • Levný objektiv/kvalitní filtr …minimálně téměř nezhorší optickou kvalitu objektivu. Poznatelné, ale jen při pečlivém porovnávání kresby v detailech.
  • Kvalitní objektiv/levný filtr …degraduje objektiv na úroveň levných "seťáků", rozdíl je poznat, v protisvětle výrazně. Ztráta kresby v detailech je citelná.
  • Kvalitní objektiv/kvalitní filtr …zachovává optickou kvalitu objektivu, minimální vliv na kresbu v detailech, v protisvětle téměř nepřidává odlesky.

Oč se prakticky zajímat když vybírám UV filtr?

1) kvalita použitého skla a jeho tloušťka
2) počet a kvalita antireflexních vrstev
3) použitá kvalita zakončovacích vrstev
4) výška rámečku
5) závit nebo magnet?
6) kvalita zpracování
7) neutrálnost filtru - barevný posun
8) záruka

1) Sklo filtru.

Výroba speciální suroviny pro optické účely je daleko náročnější a mnohonásobně dražší než u běžného tabulového či obalového skla.

Nejlevnější UV filtry z asijské produkce pořídíte v přepočtu už pod dvacet Kč. Prodejci přitom jako výhodu uvádí, že jde o filtr ZE SKLA! Užitná hodnota takového výrobku odpovídá ceně… lze jej využít třeba jako stylovou podmisku květináčku s kaktusem… Na objektiv raději ne.

Takže: Filtr musí být z optického skla nejvyšší kvality… ale…

I optické sklo má své třídy kvality.

  • Základní (běžné) optické sklo nejnižší kvality… obvykle se nedozvíte značku či výrobce, u filtru bývá jen uvedeno, že je z optického skla.
  • Střední třída (standardní kvalita) optického skla… většinou bývá uvedeno, že jde o německé či japonské sklo, někdy i výrobce.
  • Nejvyšší kvalita… například Schott B270, Schott NBK7, Hoya… u filtru se někdy uvádí značka, typ či konkrétní druh skla, jindy jen, že jde o optické sklo nejvyšší kvality. Důvodem je pochopitelná opatrnost výrobců filtrů – použité materiály jsou součástí firemního know-how a není zájem detaily veřejně rozhlašovat.

Takže Dobrý UV filtr musí být z optického skla nejvyšší kvality.
Hodně prozradí údaj o transparentnosti neboli množství propuštěného viditelného světla. Udává se v procentech.
U UV filtrů je hodnota transparentnosti ve vztahu k optické kvalitě jasná: čím větší transparentnost (menší úbytek světla), tím lépe. U kvalitního UV filtr by transparentnost měla být větší než 99,5 %. Solidní výrobce přesné údaje o transparentnosti uvádí.

2) Antireflexní vrstvy

Všímejte si kolik má filtr antireflexních vrstev a jak jsou kvalitní!
Antireflexní vrstvy slouží k omezení nežádoucích odlesků světla. Vesměs jde o napařované vícenásobné mikrovrstvičky různých kovových sloučenin. Přesné složení a technologii nanášení si výrobci drží pod pokličkou jako součást svých výrobních postupů, z pohledu uživatele je důležitý výsledek. Žádné nebo málo účinné antireflexy znamenají nekontrastní snímky s množstvím nežádoucích odlesků.

Kvalita antireflexů se naplno ukáže v přímém protisvětle, je ale citelně poznat i v bočním světle.
U laciných filtrů se v nejlepším případě dozvíte, že jakési antireflexy mají. Nic víc o jejich počtu, natož kvalitě. Solidní výrobci v technických parametrech konkrétně uvádí kolik antireflexních vrstev filtr má.
Dobrý UV filtr má vícenásobné antireflexní vrstvy a solidní výrobce netají jaké a kolik.

3) Jak je to s údržbou aneb nanovrstvy navrch!

Zakončovací nanovrstvy jsou asi nejzásadnějším vylepšením fotofiltrů v několika posledních letech. Jde o vrstvičky organických sloučenin, které odpuzují prach, mastnotu, špínu a vodu a tedy zásadním způsobem zjednoduší péči o filtry. Jednak se nečistoty na filtr méně chytají, druhak když už je třeba čistit, jde to neporovnatelně snáze.

V čem tkví vylepšení? Velmi zjednodušeně lze funkci nanovrstev připodobnit k samonivelační stěrce, která vyrovnává nerovnosti betonové podlahy. I sebelépe vyleštěný povrch optického skla je, při dostatečně velkém rozlišení na mikroskopické úrovni, všechno možné, jen ne rovná plocha. Nanovrstvy nerovnosti vyplní - a každý ví, že na hladkém povrchu se špína udrží výrazně hůř a voda rozlévá do louziček podstatně méně.

Osobně mám názorné porovnání mezi novými filtry VFFOTO a špičkovým, ale několik let starým didymiovým filtrem od B+W. Čistit starší B+W s chybějícími nanovrstvami je bez nadsázky utrpení. Zdlouhavé a otravné. Které, bohužel, musím podstupovat, protože klasické didymiové filtry (zvýrazňují teplé odstíny žluté, červené a oranžové bez ovlivnění ostatních barev) nějak vymizely z nabídky všech hlavních výrobců a nové prostě nejsou k mání. (Kvalitní didymiový filtr je k mání jako Night Sky filtr, ale účinkuje trochu odlišně oproti starým „Intensifier“ či „Redhancer“ filtrům, byť použít se nechá.

Zcela jednoznačnou výhodu znamenají nanovrstvy při fotografování v dešti, mrholení, příboji, vodní tříšti a vůbec všude tam, kde o vodní kapky není nouze. Voda se na povrchu filtru nerozlije do obtížných a zdlouhavě odstranitelných loužiček, nýbrž vytvoří kuličky, které jednoduše stačí vzduchem z ofukovacího balónku sfouknout k okraji skla a pryč z filtru. Při delší (cca deseti a více sekundové) expozici není ani třeba opakovat snímek, odfouknutí je rychlé a kapka se ve výsledném snímku nikterak neprojeví.

4) v čem to všechno drží… aneb co rámeček

Zajímejte se o tloušťku (výšku) rámečku filtru.
Čím tenčí, tím lépe, protože vám nebude vinětovat (vinětaci poznáte podle tmavších rohů fotografie, patrno nejvíc na nejnižších clonových číslech) ani na širokoúhlých objektivech. Solidní výrobce by měl uvádět pro jaké ohnisko (obvykle vztažené na fullframe čili kinofilmový formát, pro crop je třeba přepočítat vynásobením crop faktorem) je jeho filtr určený.

Nicméně i ztenčování má své meze...
Rámeček UV filtru musí být na jednu stranu co nejlehčí a nejtenčí kvůli omezení rizika vinětace, na druhou stranu dostatečně masivní, tím pádem tuhý, odolný vůči deformaci zároveň dost vysoký i pro přední filtrový závit. Tyto požadavky jdou přímo proti sobě a výsledek je vždycky kompromis.

Zlatou střední cestou jsou rámečky o výšce kolem 3-4 mm (samozřejmě s předním závitem), které lze používat i na širokoúhlých objektivech ohniska 15-17 mm bez znatelnější vinětace.

Materiál: Mosaz či hliník? Titan?

U UV filtrů je to víceméně volbou každého dle osobních preferencí. Ideálem je titan, který spojuje výhody mosazi i hliníku, jedinou, avšak zásadní nevýhodou, je jeho cena.

Přehledně:

Hliník

Výhody:

• Je lehký, filtr našroubovaný na konci objektivu moc neváží
• Je snadno opracovatelný
• Snadno se deformuje. Při nárazu koncem objektivu s hliníkovým filtrem se sice zničí, ale lépe zničený filtr za pár stokorun nežli zničený objektiv za pár (desítek) tisíc.

Nevýhody:

• Snadno se deformuje. Filtry s hliníkovou obroučkou mají, oproti mosazným, násobně častější tendenci k samovolnému povolování pojistného kroužku, který v objímce dotahuje sklo. V extrěmním případě se může zcela vyšroubovat a sklo vypadnout.
• „Kouše“ se v závitu. Hliníkový filtr se mnohem častěji zakousne a také hůře povoluje. Prevencí je projet závity filtru speciální měkkou mazací grafitovou tužkou (například tužkou VFFOTO). Grafit z tužky je výborné suché mazivo a separátor (a navíc nezamatlá sklo a dá se snadno ofouknout). A když už se filtr kousl, pomohou uvolňovací kleštiny.

UV filtr VFFOTO GSMosaz

Používá se většinou na vyšší třídu filtrů, je oproti hliníku relativně méně častá. Je tvrdší než hliník - dá se využít pro nápravu při drobném poškození závitu na objektivu. Jednoduše stačí našroubovat filtr v mosazi, narovná a případně znovu prořízne hliník v závitu objektivu.

Výhody:

• Menší deformace. Filtry s mosaznou obroučkou prakticky vůbec nemají tendenci k samovolnému povolování pojistného kroužku. Filtr snese slabší náraz bez viditelného poškození.
• Nemívá obvykle sklony „kousnout“ se na objektivu.

Nevýhody:

• Náročnější zpracováni, oproti hliníku se hůře tvaruje i povrchově upravuje černěním. Z toho plyne i vyšší cena.
• Menší deformace. Při silném nárazu se víc rázové energie přenese do závitu objektivu, jeho poškození může být větší než u hliníku, který deformací náraz absorbuje.
• Větší hmotnost. Zvlášť u filtrů větších průměrů může být rozdíl v hmotnosti mosazi oproti hliníku na konci objektivu poznat.

Titan:

Používá se na ty nejlepší filtry. Materiál snů pro rámeček fotofiltru: Mimořádně lehký, tvrdý, skvěle odolává korozi (dokonce i ve slané mořské vodě - zkoušet to nemusíte) a přitom zdravotně nezávadný i pro alergiky.

Výhody:

• Velice lehký
• Tvrdý a odolný
• Prakticky nekoroduje
• Zdravotně nezávadný a nealergenní
• Naprosto minimální tendence „kousnout“ se na objektivu

Nevýhody:

• Výroba čistého titanu je drahá.
• Náročnější zpracováni. Z toho plyne i vyšší cena.
• Omezený sortiment, nevyrábí se ve všech průměrech filtrových závitů.

Vnější závit? Rozhodně ano!

Na filtr se závitem vpředu lze naprosto bezproblémově nasadit jakoukoliv přední krytku objektivu, našroubovat kroužek pro držák plochých filtrů či sluneční clonu.

5) Závit nebo magnet?magnetický UV filtr VFFOTO

Desítkami let prověřenou klasikou je upevnění UV filtru na objektiv zašroubováním do závitu. Tyto UV filtry se vyrábí dodnes.

Novinkou posledních několika let jsou magnetické filtry. K uchycení filtru na objektiv se využívá magnetická síla z miniaturních permanentních magnetů, vestavěných buď do filtru nebo adaptéru. A adaptér může mít i podobu UV filtru, s vestavěným skle. Takový má současně hned tři funkce: Blokování UV záření, ochrana objektivu před mechanickým poškozením a uchycení dalších magnetických filtrů.

Takže závit anebo magnet?

Když počítáte jen s pořízením UV filtru pro ochranu objektivu a k němu nejvýš polarizační filtr a žádný další, je to jedno a rozhodnutí je na vás.

Pokud ovšem plánujete do budoucna pořízení dalších filtrů, zejména ND filtrů pro dlouhé expozice, je rozumné zvolit magnetický UV filtr. Ochrannou funkci zastane perfektně a navíc poslouží jako adaptér pro případné další magnetické filtry. Které stačí jen přiložit a drží aniž byste se předtím museli ušroubovat k smrti. Jen pozor, magnetické filtry jsou doopravdy silně návykové.

6) kvalita zpracování

Má vliv na životnost filtru a dílem i na nervy fotografa ;-) - ztrácet při ideálním světle drahocenný čas sundáváním zakouslého filtru na náladě nepřidá...
Preciznost provedení závitu, spolehlivost usazení pojistného kroužku skla, minimální deformace při povolování atd... Dobrý filtr má závity řezané s tolerancí v setinách milimetru.

7) neutrálnost UV filtru a posun barev aneb ani do tepla, ani do studena...

Kvalitní UV filtr má být barevně co nejvíc neutrální a tedy s mizivým vlivem na barvy. Lze si ověřit položením na list kancelářského papíru a porovnáním bílé pod sklem filtru a vedle něho.

Některé UV filtry, včetně těch od renomovaných výrobců, mohou mít slabé zabarvení do zelené či hnědé. Není to na závadu, jev souvisí s vlnovou délkou, jakou ten který výrobce pokládá za rozhraní mezi viditelným světlem (projde) a UV zářením (odfiltruje se). Obvykle hranice leží okolo 400-370 nanometrů.
Automatické vyvážení bílé v digitálním fotoaparátu toto zabarvení bezproblémově napraví.

8) jak je to se zárukou?

Záruka fotofiltrů zakoupených u prodejce v ČR je pro koncového zákazníka (fyzickou osobu) ze zákona 2 roky.
Pro podnikatele a firmy rok.
Roční záruka je obvyklá i při nákupu ze zemí Evropské unie, složitější může být zaslání reklamovaného k prodejci.
Loterií je záruka při koupi ze zemí mimo EU...reklamace může dopadnout různě - od zcela bezproblémové až po nemožnou.

Někteří výrobci deklarují delší nežli zákonnou záruku. Z pozice zákazníka to vnímám jako nadstandard a znamení, že výrobce kvalitě své značky věří.

V takovém případě platí záruka po deklarovanou dobu. Například mé oblíbené filtry VFFOTO (mimo základní MC řadu) mají záruční dobu 10 let!!!

Jen na okraj: Zaruka se vztahuje na vady materiálu či zpracování, ale ne na běžné opotřebení či nesprávné zacházení. Takže s reklamací fotofiltru podřeného pouštní bouří v Nambii či šmidláním zaprášeným cípem trička nejspíš neuspějete.

Závěr?

Ten si udělejte sami...vodítkem vám budiž výše psané odstavce.

A mé ryze osobní preference a doporučení? Oblíbil jsem si filtry značky VFFOTO od společnosti Vladimír Fučík - VFFOTO. Staré rčení říká, že “každá liška chválí svůj ohon”, já dodávám že ale jen některá liška se k tomu otevřeně hlásí a opravdu málokterá navíc tu chválu zdůvodní.
Já VFFOTOmagnetické  UV filtry mám na každém svém objektivu, se kterým jdu fotografovat, protože:

  • jsou z nejkvalitnějšího optického skla
  • mají špičkové vícenásobné antireflexní vrstvy
  • nasazuji i další filtry a magnetické uchycení bez šroubování je prostě paráda
  • používají perfektní zakončovací nanovrstvy pro snadné čištění a vynikající odpuzováni vody i špíny
  • je na ně prodloužená desetiletá záruka
  • nabízí něco navíc - speciální záruku 50% slevy na opravu či výměnu při rozbití vlastní vinou. Což platí pro členy VFFOTO klubu (členství bezplatné, registrace zadáním e-mailové adresy)

Přeji, aby to s praktickým otestováním funkčnosti UV filtrů při škodách na vašich objektivech bylo jako s příslovečnými anglickými starými pannami ;-)
Tedy: Vždy připraveny, nikdy nežádány!

Jiří Skořepa

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.