https://www.vffoto.com
Země

Kupujete fotografický filtr. Víte, co určitě přibrat k němu?

27.06.2022
Máte správně vybraný fotografický filtr. Fajn. Je ale pár drobností na které se pozapomíná a které vám, pokud je nemáte, budou nejspíš dost scházet. Podívejme se na ně.
 

Tužka pro mazání závitů fotografických filtrů.

Perfektní prevence proti „zakousnutí“ filtru. Hodí se všude tam, kde filtr/redukci/adaptér šroubujete do závitu. Tedy i u magnetických adaptérů či magnetického UV filtru, protože i ty se na konec objektivu šroubují.
Před prvním našroubováním jednoduše závit jednou či dvakrát dokola projeďte hrotem tužky. Grafit je výborné mazivo a separátor. Ten z tužky VFFOTO navíc velmi speciální a velmi měkký. Oproti relativně tvrdé tužce z papírnictví tou na závity nic nenakreslíte - maže a maže.
Grafit je mazivo suché a nelepkavé, takže i kdyby se vám nechtěně trochu prášku dostalo i na optiku, jednoduše jej sfouknete balónkem.

Ofukovací balónek

Balónek je další věc, kterou bývá dobře mít po ruce. Mnohé nečistoty či kapky vody z filtrů jednoduše odfouknete a jiné čištění není třeba.

Kapalina na čištění filtrů

Pro lepkavé nečistoty (pyl... ) je dobré mít i kapalinu na čištění filtrů. Jen pamatujte, že se NIKDY, doopravdy NIKDY, nestříká přímo na sklo filtru. Ať si to všichni zapamatují!
Vždycky jen stříkněte trochu (1-2 zmáčknutí rozprašovače) na čistou mikrovláknovou utěrku anebo vatovou tyčinku („uchošťour“) - nepoužitou, samozřejmě. A s ní teprve očistěte sklo filtru. Kapalina by se nikdy neměla dostat mimo plochu samotného skla, kupříkladu do spáry na obvodu filtru mezi sklo a hliníkovou obrubu.

Krytka objektivu - buď klasická univerzální nebo magnetická

Často se zapomíná na krytku objektivu. Pro šroubovací filtry krytku klasickou, ale magnetický filtr si zaslouží raději magnetickou krytku. Je tenoučká, nikde nepřekáží a skvěle drží.

Adaptér magnetických filtrů nebo magnetický UV filtr

Když jste zvolili magnetický systém VFFOTO (výhody jsou nesporné), pak při koupi polarizačního, ND, přechodového, efektového anebo Night Sky filtru potřebujete i adaptér (šroubuje se na konec objektivu) na kterém tyhle filtry budou držet. To může být buď adaptér magnetických filtrů nebo magnetický step-up ring (magnetický redukční kroužek. Anebo adaptér s vestavěným UV sklem, který zároveň i chrání přední čočku objektivu - magnetický UV filtr anebo magnetický UV step up ring (magnetický redukční kroužek s vestavěným sklem).

Pouzdro pro ochranu filtrů

vám ušetří spoustu drahocenného místa ve fotobatohu či brašně. Místo hromady krabiček máte filtry seskládané na sobě „do komínku“.

Pouzdro na ochranu šroubovacích filtrů

U šroubovacího pouzdra pro ochranu filtrů rámečky prostě sešroubujete k sobě navzájem a svrchu i zespodu zaklopíte „víčky“.

Pouzdro pro magnetické filtry

Magnetické filtry na sebe jen nakládáte. A pak zakryjete spodním a horním magnetickým "víčkem" pouzdra pro magnetické filtry a vložíte do polstrovaného sáčku ze síťoviny (součást pouzdra) - ten zajistí, že se ani při náročnějším transportu filtry od sebe neoddělí.

Klip pro magnetické filtry

Poslední pomůcka, která stojí za uvážení, je novinka, klip pro magnetické filtry. Poslouží jako místo pro bezpečné odložení magnetického filtru v momentě, kdy jej potřebujete na chvilku sundat z objektivu. Třeba když komponujete a ostříte při fotografování dlouhých expozic.
Jen varuji, tahle věcička je velice návyková.
 
Přeji skvělé fotky s filtry i výše uvedenými „pomocníčky“.
Jiří Skořepa
Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.