https://www.vffoto.com

Fotografické filtry na letní dovolenou

29.09.2021

Letní dovolená jsou fotografické žně. Poznáváme neznámá místa, nové zážitky i zajímavé lidi.
A chceme si, kromě vzpomínek, odvézt ty nejhezčí fotografie.

S čím musíte při dovolenkovém fotografování počítat?

  • Že budete fotit při počasí jaké zrovna je a v čase, který většinou neovlivníte.
  • Že kolem památek či v zajímavých místech nebudete sami, ale se zástupem dalších turistů.
  • Že zpravidla nebudete fotit v ideálním světle. Zapomeňte na modrou či zlatou hodinku. Daleko častější bude ostré polední slunce.

Tyhle věci moc neovlivníte. Ale to, zda vaše fotky budou skvělé, můžete velmi výrazně ovlivnit použitím správných fotografických filtrů. Kterých?

Určitě UV filtr.

Proč? Protože chrání!

Na optiku vašeho fotoaparátu na cestách číhá prach, špína, zrnka ostrého křemenného písku pláží a kapky sladké i slané vody. V horším případě i odletující kamínky. Kvalitní UV filtr má speciální povrchovou úpravu proti nečistotám, oproti čelní čočce objektivu se čistí nepoměrně snáze a jeho sklo je odolnější.

A kdyby došlo na nejhorší (a ty odletující kamínky), filtr se vymění snáze a stojí výrazně méně než ten objektiv. (A jste-li členy Klubu VFFOTO, máte navíc opravu či výměnu filtru za polovic).

Polarizační filtr.

Proč? Protože jeho účinek dodatečně na fotkách prostě nenahradíte.

Z modré oblohy vytáhne bílé mraky, projasní dálky a ubere odlesky z vody.

Při fotografování v ostrém poledním slunci celkem výrazně sníží kontrast, takže na fotkách nebudete mít černočerné slité stíny. Navíc je lehce oteplující, díky polarizačnímu filtru nebudou mít polední fotky nepříjemný, studeně namodralý nádech.

Prostě UV filtr na objektivu a polarizační v kapse (v ochranném pouzdře, samozřejmě) je naprostý základ. A podle potřeby ten polarizační filtr nasazovat.

     

ND filtry

se určitě také mohou hodit.

Ty slabší (ND 8x, například) pro portrét na přesvětlených plážích s nadbytkem slunce a bílým pískem. Kde pro fotografování na nízkou clonu (chcete přece hedvábně rozostřené pozadí, že?) se světelným objektivem vychází nereálně krátký čas.

Silnější ND filtry delším časem (stativ nutností!) krásně rozmáznou mraky v obloze či dodají na zajímavosti vodopádům a mořskému příboji. Jak silný ND si vybrat, to se můžete dočíst zde: Jak určit potřebnou sílu ND filtru?

Osvědčenou univerzální kombinací je dvojice ND 64x a ND 2000x. S jedním, druhým či oběma zvládnete prakticky všechny dlouhočasové situace.

Extrémně silné ND filtry, tedy ND 32 000x a ND 100000x jsou skvělé v extrémních situacích. V krajině dovolí i za slunce v pravé poledne rozmazat mraky expozicí v řádu desítek sekund. Navíc s nimi můžete kouzlit. Vadí vám dav obléhající památky? Vygumujte ho. Zámek Lednice, Náměstí Sv. Marka či kambodžské chrámy se nehnou, turisté prochází. A při dostatečně dlouhé expozici (v řádu několika minut) z fotky prostě zmizí. Mimochodem, pro tenhle trik je ideální zatažená obloha, kdy jsou časy doopravdy dlouhé.

 

Pro letní noci plné hvězd i noční města je fajn mít s sebou Night Sky filtr.

Proč? Protože vám z fotografií odstraní přemíru všudypřítomné žluti.

Vyjímečně nemám na mysli rozkvetlou řepku, nýbrž žlutooranžový „světelný smog“ umělého osvětlení.
Který se v noční krajině projevuje i desítky kilometrů od měst, snižuje kontrast a přidává zlutý závoj. Night Sky filtr tenhle opar odfiltruje, zvýší kontrast, ztmaví oblohu a zviditelní hvězdy.

A můžete zkusit Night Sky filtr nasadit i za dne. O „modré hodince“ nebo ještě dřív, už při západu slunce. Krásně zvýrazní barvy červánků i pozápadovou růžovou „venušina pásu“.

Nu a aby to rozhodování nebylo tak jednoznačné, můžete si navíc ještě vybrat mezi klasickými šroubovacími filtry nebo novinkou – magnetickými filtry VFFOTO.
U mne jasně vedou magnetické filtry bez šroubování.

Přeji úžasnou (foto)dovolenou a skvělé snímky z ní.

Jiří Skořepa

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.