https://www.vffoto.com

Hodnocení fotografií Zelené jaro - duben 2021

fotografie hodnotí naše ambasadorka Erika Valkovičová - www.epicbyerika.com

Ahojte!

Zdravím Vás z ďalekých Seychel, kde sa venujem projektom na pomoc túlavým zvieratám a na záchranu endemickej fauny. Samozrejme moje VFFOTO filtre dostávajú poriadnu nálož piesku a morskej vody pri fotení na plážach. Žiaľ som zmeškala jar v našich končinách, preto ma potešili Vaše fotografie, ktoré mi toto prekrásne ročné obdobie priblížili aspoň na diaľku!
 

Kristýna krásne zachytila ružové kvety čerešne. Farebná kombinácia oboch fotografii je zvládnutá na jedničku. Druhá fotografia kompozične vynikne trošku viac, keďže konár je v diagonálnom smere a hlavný motív - kvet čerešne - sa nachádza v tzv. zlatom reze. Uhlopriečna kompozícia je dynamická a atraktívna a pomôže často v situáciách, kde sa iné kompozície nehodia.

 

Milošove fotografie prírody okolo rybníka evokujú pocit jara. Pri prvom snímku sa mi kompozične páči príjazdová cesta, ktorá smeruje k hlavnému motívu - rybníku. Vedúce línie sa často využívajú vo fotografii k nasmerovaniu pohľadu diváka presne tam, kam chcete.

 

Miloš aj Jana zachytili kompozične kvety veľmi dobre. U oboch fotografií sa mi páči práca s hĺbkou ostrosti, vďaka ktorej sú kvetiny v popredí dominantné. Vyretušovala by som asi len trávu, suché lístky zasahujúce do kvetín, aby kvety vynikli viac. Pokiaľ si chcete ušetriť prácu na počítači, v teréne často pomôžu kamienky alebo štipec na prádlo, ktorými môžete zaťažiť, alebo prichytiť trávu, listy, kvetiny bez toho, aby ste ich poškodili a po fotení jednoducho navrátite rastliny do pôvodného stavu. Konáre môžete prichytiť druhou rukou alebo poprosiť niekoho o asistenciu. Nikdy netrhať rastliny a nelámať konáre! Niekedy taktiež pomôže mali orez fotografie, aby sme ju “prečistili", resp. kompozične doladili. Je to samozrejme na autorovi, mne osobne takýto menší zásah do fotografie nevadí.

 

Seraf zaslal fotografie kvetín na šírku aj na výšku. Vizuálne sa mi padol do očí druhý snímok, pretože je viac priestoru okolo rastliny a uhol záberu je nižší, od zeme. Neváhala by som trošku pridať kontrast, aby sa zvýraznili jemne chĺpky v protisvetle.

 

Petr využitím filtrov úžasne zachytil pohyb mrakov pri nekonečnom čakaní na príliv:) Kompozične aj farebne oku veľmi lahodiace.

 

Jakubov snímok vznikol v Lužických Horách. Páči sa mi celkovo kompozícia s ružovými oblakmi a mesiacom a taktiež umiestnenie hory Klíč ako dominanty v strede. Vďaka Jakubovej fotografii sa na toto miesto určite vyberiem! 

 

Na záver: I keď niektoré fotky vznikli v období jara, v prípade architektúry a street fotografie to divákovi nebude na prvý pohľad zrejmé. Týka sa to taktiež niektorých fotografií, na ktorých “zelená jar” nie je tak viditeľná, pretože sa príroda ešte neprebudila. 

Nezabudnite si prečítať tipy ako na fotenie kvetín! 

Projekt jak to vidím já

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.