https://www.vffoto.com
Podporujeme UHKT vybráno: [Kč]
Země

Jak jsem přešel na magnetické přechodové filtry

09.11.2021
Řadu let jsem při fotografování krajiny používal výhradně expoziční bracketing. Dodnes ho občas používám, ale pouze v případě, kdy ve fotografované scéně nelze použít přechodový filtr. Což se občas stává.

Většinou, když jsem přijel z focení domů, tak jsem na kartě měl vždy velký zmatek v podobě mnoha expozic a už jsem si nepřipadal jako fotograf, ale spíše jako kulometčík, co nastřílí bez rozmyslu řadu expozic. A to mě jako fotografa krajiny moc nebavilo. Nepatřím mezi skupinu fotografů, co upravují jednu fotku dlouhé hodiny. Raději si usnadním práci v terénu při samotném fotografování.

Proto jsem před několika roky přešel na ploché skleněné filtry s držákem od VFFOTO. Jsou samozřejmě výborné, ale často zvítězila lenost v podobě nasazení držáku a následně plochého skleněného filtru. Tak jsem je využíval pouze sporadicky v nejnutnějších případech.

Když však VFFOTO přišlo s novou nabídkou magnetických přechodových filtrů, tak jsem neváhal a začal s nimi pracovat.

Dnes je využívám velmi často a podstatně mi ulehčují práci v počítači. Fotku mám hotovou velmi rychle a nemusím se zabývat skládáním fotografie z více expozic. Již při náhledu v počítači je fotka v podstatě hotová téměř bez úprav, následně ji jen trochu doladím.

Nespornou předností a výhodou přechodových filtrů je, když fotím za podmínek, kdy fouká vítr. Tady je přechodový filtr nenahraditelný. To názorně ukazuje fotka z Krušných hor, kterou jsem fotil za silného větru. Pokud bych dělal expoziční bracketing, tak se mi nepodaří ji složit. Zde jsem použil filtr magnetický přechodový ND 0,9 1/3.

Další často diskutovanou otázkou mezi fotografy je vinětace při nasazení dvou filtrů na 16mm ohnisku u Full Frame fotoaparátu. Samozřejmě že k vinětování dochází, ale při zpracování fotek ve Photoshopu používám vždy korekci vinětace objektivu, protože nemám rád soudkovité zkreslení u širokoúhlých objektivů, kdy i rovný horizont je zakulacený jak zeměkoule a rázem je i u 16mm objektivu po problému a snímek je bez tmavých rohů. (viz. přiložené printscreeny z Photoshopu).

Použitá technika:
NIKON D750 s objektivem 16-35mm/4
použité ohnisko: v obou případech 16mm

Vysvětlivky ke snímkům:
Snímek bez použití filtru
 
Snímek s magnetickým přechodovým filtrem ND 0,9 1/3
 
magnetickým přechodovým filtrem ND 0,9 1/3
Snímek bez použití filtru

magnetickým přechodovým filtrem VFFOTO ND 0,9 2/3

Printscreeny:
bez korekce vinětace ve Photoshopu

s korekcí vinětace ve Photoshopu


Autor: Tomáš Morkes
Krajinářský fotograf a pořadatel skupinových fotografických workshopů a kurzů na fotografování krajiny a dlouhých expozic.
Web krajinářské workshopy: https://phototours.cz/
Osobní webové stránky: http://www.tomasmorkes.cz/
Facebook: https://www.facebook.com/tomas.morkes.3/
Instagram: https://www.instagram.com/tomasmorkes.photography/
Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.