Přihlášení

0
Košík
CZK
blog Reportáže Ohlédnutí za Slunovratem s VFFOTO – VFFOTO setkáním 19. 6. 2021

Ohlédnutí za Slunovratem s VFFOTO – VFFOTO setkáním 19. 6. 2021

Červnové VFFOTO setkání bylo o světle, krajině a lidech.

O světle v jeho nejrůznějších podobách od zlatého ranního světla k ostřejšímu polednímu světlu, procházejícímu skrze koruny stromů i filtry VFFOTO až po měkké namodralé světlo ve stínech i hladinách zatopených lomů.

O krajině kolem Humpolce, neokoukaných a fotograficky zajímavých místech, kde se spojuje příroda i skalní reliéfy z rukou dovedného sochaře.

O lidech, členech Klubu VFFOTO, ambasadorech filtrů VFFOTOErice Valkovičové, Martinovi Gallie a Jiřím Bendovi – i dalších nadšených fotografech, ochotných pro nejlepší světlo dojet třeba i za tmy. Začátečníci i zkušení profesionálové. Spokojeni byli ten den všichni. S čím?
 

Na počátku bylo světlo. Zlatavé ranní světlo zpod oblouků mostu hráze Sedlické přehrady, kontrastující s pruhy světla na hladině.
K tomu 12 fotografů za stativy a s polarizačními filtry na objektivech. Odměnou za vstávání jim bylo nejkouzelnější ráno, jaké u přehrady bývá z celého roku skutečně jen pár dnů kolem slunovratu.

Sedlice pohledem fotografů. Přehrada a její hráz, kulturní památka, leží v údolí a slunce vychází i zapadá většinou za zalesněnými svahy. Pro fotografa nic moc. Jen v době kolem letního slunovratu nasvítí ranní paprsky po východu slunce vzdušnou stranu hráze a proniknou i pod oblouky mostu. Ideální čas je období od poloviny do konce června. A nejefektnější snímky pořídíte ze svahu nad hladinou přehrady na levém břehu, pár desítek metrů od vlastní hráze.

Největší a nejkrásnější odměnu pro účastníky setkání připravila samotná voda. I v mimořádně teplém ránu z ní stoupaly pramínky mlhy, zlatooranžové a efektní proti tmavé hladině.
Tohle jitro prostě nemělo chybu.
 

Aby světlo bylo vidět, jsou potřeba oči. Hodně velké oči. Takové jako „Zlaté oči“ nad vodou v zatopeném lesním lomu Střelnice u Lipnice nad Sázavou.

Zlatý voči neboli Zlaté oči jsou součástí Národního památníku odposlechu, trojice reliéfů vytesaných do skal v zatopených lomech u Lipnice nad Sázavou. Autorem celého projektu je sochař Radomír Dvořák, mecenášem projektu je Richard Hašek, vnuk spisovatele Jaroslava Haška.
První z reliéfů bylo 23. června 2005 odhaleno Bretschneiderovo ucho. V průběhu následujícího léta přibyla v druhém lomu Ústa pravdy, odhalení proběhlo 7. září 2006. Ve třetím lomu, opět po roce, byl v létě dokončen a odhalen 14. září 2007 poslední díl památníku s názvem Zlaté oči.
V roce 2013, při příležitosti 130. výročí narození Jaroslava Haška, přibyla čtvrtá část památníku – Hlava XXII. Netradiční podobizna hlavy autora Dobrého vojáka Švejka, jejíž název odkazuje na stejnojmenný román Josepha Hellera.

Pro fotografy jsou Zlaté oči ideální příležitost zachytit reliéf, světlo, vodu… Šikovně nasvícené dopoledním sluncem přímo vybízí k experimentům s kompozicí. Odrazy ve vodě jde skvěle zjemnit několikaminutovou expozicí s využitím silných ND filtrů VFFOTO. A Martin Gallie, specialista na dlouhé expozice, se rád dělí o své zkušenosti.

Ostré dopolední světlo zajímavě kreslí mozaiky pod korunami stromů. Slunce žhaví vzduch, při třicetistupňovém vedru je v lese příjemně. Uprostřed mechu a žulových balvanů se věnujeme dalšímu žánru, fotografování drobných detailů s pomocí světla, polarizačních filtrů a odrazné desky. Detail, makro, modřínové šišky, rostliny, putující mravenec… I na nich jde zkoušet jak zvolit kompozici, kam ostřit, co s rozostřeným pozadím. A jak pracovat se světlem.

Odpoledne následuje popovídání s majitelem VFFOTO Vladimírem Fučíkem. Dotazy, přání, ukázky filtrů, návrhy a nápady k výrobkům VFFOTO. Asi každý z účastníků se dověděl něco pro něho nového. A VFFOTO díky takovým besedám ví, co zákazníci doopravdy potřebují a chtějí.

V pozdním odpoledni setkání pokračuje v lese u Lipnice.
V podvečerním zastíněném lomu při lehce namodralém světle, ze skalní stěny vystupuje třímetrové Bretschneiderovo ucho (pojmenované podle tajného policisty z románu Dobrý voják Švejk). Špiclující ucho se krásně odráží v tmavé hladině zatopeného lomu a přímo vybízí ke zjemnění odrazu dlouhým expozičním časem.

Před západem slunce završuje VFFOTO setkání návštěva v dalším lomu, u poslednímu reliéfu Národního památníku odposlechu. Ústa pravdy se zrcadlí v hladině večerem tmavnoucího zatopeného lomu.

Končí nádherný, byť poněkud horký den. Díky všem účastníkům za bezvadnou společnost.

A na viděnou při podzimním VFFOTO setkání.