Přihlášení

0
Košík
CZK
blog Magnetické filtry Proč (ne)přejít na magnetické filtry VFFOTO

Proč (ne)přejít na magnetické filtry VFFOTO

Magnetické filtry VFFOTO jsou úspěšnou novinkou na trhu od jara roku 2019.
Na konec objektivu našroubujete adaptér či UV filtr (všechny možnosti v článku ), na který se magnetické filtry upevní pouhým přiložením. A drží bez šroubování jen silou vestavěných magnetů. Vyměňujete jednoduše, rychle, bez šroubování a jen prsty, bez nářadí. Viz článek Jak dostat magnetický filtr na objektiv.

Systém magnetických filtrů není kompatibilní s běžnými šroubovacími filtry. Je nutné se rozhodnout pro jeden nebo druhý systém.

Pokud už nějaké filtry máte, může to být dost těžké rozhodování. Přezbrojit? Nepřezbrojit?

Nakonec je to vždycky na vás. Shrňme si tedy možná „pro“ a „proti“.


Proč magnetické filtry ano?

–Je s nimi úžasně snadná práce.

Výměna je několikrát rychlejší, takže nepropásnete jediných pár minut nejhezčího světla kvůli zdlouhavému přešroubovávání filtrů.

– Jdou kombinovat a vrstvit na sebe.

Můžete nasadit magnetický polarizační či přechodový filtr, v klidu a bez zatmaveného hledáčku si vše nastavit do optimální polohy i účinku, zaostřit... a pak jen přiložit třeba ND filtr.

– Jdou, s pomocí magnetických step-up ringů, používat i na velmi širokoúhlých objektivech

A to až po 15 mm ohniska (na fullframe) bez rizika vinětace. Více v článku Magnetický filtr VFFOTO na ultraširoký objektiv?

– Jde, i na širokoúhlém objektivu, používat sluneční clonu VFFOTO.

 


Proč magnetické filtry ne?

– Nemůžete je kombinovat se šroubovacími.

Tedy ryze technicky můžete adaptér magnetických filtrů našroubovat do předního závitu klasického šroubovacího filtru. Ale podstatně tím v součtu zvýšíte tloušťku (výšku) rámečků spojených filtrů. Se všemi nežádoucími důsledky na vinětaci.

  Nejdou použít pro velmi širokoúhlé objektivy.

Jeden klasický šroubovací filtr v tenkém (ultra-slim) rámečku můžete bez rizika vinětace používat už na ohnisku 15 či 16 mm. V magnetické verzi jeden filtr (+ adaptér) nebude vinětovat až od 20 mm výše.

Toto už od roku 2020 neplatí. Víc viz článek Magnetický filtr VFFOTO na ultraširoký objektiv?

  Nemůžete používat jinou sluneční clonu než tu originální od výrobce objektivu.

Na magnetický filtr do předního závitu běžnou šroubovací sluneční clonu nenasadíte. I kdybyste ji dokázali našroubovat (jakože nedokážete, přední závit není standardní), bude už příliš velkou zátěží pro magnetický spoj. A při prudším pohybu vám z předku objektivu odpadne clona i s magnetickým filtrem.

Od druhé poloviny roku 2020 lze koupit sluneční clonu VFFOTO, určenou k uchycení na magnetický adaptér či magnetický step up ring.

  Zrovna tak není rozumné sjednocovat různé menší objektivy pomocí redukčních kroužků pro jednu velikost magnetických filtrů.

Od druhé poloviny roku 2020 lze koupit magnetické step-up ringy VFFOTO, určené k nasazení magnetického filtru o větším průměru na objektiv s menším závitem pro filtr.

Redukčním kroužkem naroste průměr konce objektivu, tím pádem už nemůžete použít originální sluneční clonu. A neoriginální clonu nenašroubujete.  Ale můžete na step up ring nasadit sluneční clonu VFFOTO.


Takže přezbrojit nebo ne? Vyváží výše uvedenou řadu nevýhod ta jediná a hlavní výhoda snadné výměny?
To si rozhodněte vy sami.

Já osobně jsem zvolil „přezbrojit“. Přestože vlastním paklík šroubovacích filtrů, v součtu dražší než můj fotoaparát, vybavil jsem se nově „magnety“. A nikdy jsem tohoto rozhodnutí nelitoval.

Jiří Skořepa