Přihlášení

0
Košík
CZK
blog Magnetické filtry Portrét a magnetické filtry VFFOTO – David Špingl

Portrét a magnetické filtry VFFOTO – David Špingl

Řekněme si, že pro krajinářské fotografy jsou filtry naprosto nenahraditelná součást výbavy. Ale proč o nich budu psát já, jako Glamour fotograf? Protože málokdo ví, že filtry se hodí na obrovskou škálu fotografických žánrů, včetně té portrétní, do které samozřejmě spadá i Glamour.


Nejdříve se chci zmínit o magnetickém systému VFFOTO.

Určitě jste už viděli nějakého fotografa na objektiv šroubovat filtr, ale VFFOTO má „patent“ na magnetický systém, který je naprosto fenomenální. Jednoduše si na předek objektivu našroubujete tenoučký adaptér (do kterého se, mimo jiné, dá na přání zákazníka přidat špičkový UV filtr), na který se posléze nacvakávají další potřebné filtry. Můžete filtry kombinovat, otáčet, rychle sundat/nandat. Takže žádné šroubovaní, žádný zaseklý závit atd. Už jen tato, řeknete si maličkost, je ovšem nevídaný komfort. Neskutečně rychle jsem si na tento systém zvykl a už si ani neumím představit, že bych něco šrouboval, nedejbože zaseklý filtr páčil dolů. No, a to je přesně to, co jsem jako „portréťák“ potřeboval. Nemám čas u Glamouru na přešroubování filtrů. Potřebuji obří variabilitu při focení a toto je řešení.


​A teď k čemu já osobně mohu, jako fotograf portrétů a podobných stylů, filtry využít?

Za prvé UV filtr. Důvod je ten, že mi ochrání objektiv. Jelikož na lokacích, kde já fotím, což jsou rozpadlé budovy a ulice se velmi často stává, že koncem objektivu o něco zavadím (třeba o lampu).

Druhý, mnou velmi používaný, filtr je polarizační. Proč? Protože krásně umí vykreslit oblohu, mraky a anulovat odlesky na pleti modelek.

A třetí který používám je ND. Dost si s ním vyhraji, když třeba potřebuji dynamický pohyb lidí na fotce ve dne při nízkých clonách.


Možnosti použití filtrů v portrétních stylech jsou neomezené a jsem velmi vděčný, že můžu být součástí ambasadorského teamu VFFOTO.

Autor: David Špingl alias DSPHY

David Špingl

Je specialista na Streetový Glamour, kde využívá kontrastu krásné ženy s temnou, rozpadlou a starou nebo moderní pouliční architekturou. Učí fotografii ve fotografické škole Nicom a také měl několikrát články v prestižním fotografickém magazínu FotoVideo.

www.facebook.com/dsphy