Přihlášení

0
Košík
CZK
blog Magnetické filtry 7 mýtů o magnetických filtrech VFFOTO

7 mýtů o magnetických filtrech VFFOTO

Kolem magnetických filtrů VFFOTO, panuje řada mýtů. Pojďme se podívat na sedmero nejčastějších.
A uvést je na pravou míru.

1) Je jedno v jakém pořadí magnetické filtry nasazujete.

Ne, není. Tedy fyzicky filtry na sebe naskládáte jakékoliv, v tom potíž není. Pokud ale chcete využít všechny výhody, udělejte to chytře.

Na objektiv každopádně jako první patří buď adaptér magnetických filtrů anebo magnetický UV (UV IR cut) filtr. Našroubují se na konec objektivu natrvalo a slouží jako adaptér na kterém všechny ostatní filtry drží.

Jako další a nejbližší na adaptér dejte polarizační filtr. Proč? Protože potřebujete vidět jeho účinek. Pootočit s ním do patřičné polohy tak, aby odstranil odlesky a vytáhl oblaka přesně jak si přejete. A protože přes něj dobře uvidíte i na ostření (nezapomeňte po zaostření vypnout autofokus). A teprve potom přidávejte ND filtr a exponujte. Přes nasazený silný ND filtr už toho většinou moc nevidíte. 


2) Magnetický filtr na objektivu na věky. 

Pokud chcete mít na objektivu jediný filtr nasazený stále, pak jedině magnetický UV filtr.

Ten jediný je našroubovaný a vždy pevně drží.
Výhodou ostatních, nasazovacích magnetických filtrů je snadná výměna. Nezapomínejte ale po fotografování filtry sundat, uklidit do krabičky a na objektivu nechat jen UV filtr chráněný krytkou.
Proč? Magnetický filtr při fotografování na adaptéru spolehlivě drží. Ne ovšem natolik, aby nemohl povolit například třením o přepážku při vecpávání do fotobrašny. 

Čili: Po fotografování magnetické filtry (mimo magnetický UV) SUNDAT A UKLIDIT. VŽDYCKY! Zabere to jen pár vteřin.


3) Něco je divné. Polarizační filtr se netočí.

A je to tak správně.

Proč? Klasický šroubovací polarizační filtr má dvoudílnou obroučku k tomu, aby v ní šel otáčet. Magnetický to nepotřebuje, natáčí se proti adaptéru magnetických filtrů (případně  proti magnetickému UV filtru či magnetickému step up ringu). Může proto být v běžné jednodílné obroučce.


4) Magnetický variabilní filtr?

Není a nebude.

U variabilního filtru jsou už technologická omezení příliš velká na to, aby šel vyrobit v magnetické verzi. Konkrétně tloušťka i hmotnost dvou sendvičů skla (4 skla, 2 polarizační fólie) je už moc. Stejně jako není žádoucí otáčení bez limitu v celém rozsahu 360 stupňů (Kvalitní šroubovací variabilní filtr má zarážky a pootáčí se jen o část výseče kruhu).


5) Sluneční clona přímo dopředu na magnetický filtr.

Není a nebude.

Systém magnetických filtrů počítá s používáním originální sluneční clony objektivu. Jak adaptér, tak samotné magnetické filtry nemají větší průměr než klasický šroubovací filtr. Nerozšiřují tedy konec objektivu a nevadí sluneční cloně.
Sluneční clona upevněná přímo na magnetický filtr je nesmysl. Její hmotnost i velikost způsobí, že odpadne, spolu s filtrem, při prvním prudším pohybu či fouknutí větru.

Sluneční clonu není třeba úplně oželet. Musí to ale být sluneční clona pro magnetický systém VFFOTO, která se upevní na našroubovaný magnetický step up ring či magnetický adaptér / magnetický UV filtr.
Nikoli dopředu na filtr, držící jen magnetickou silou.


6) Šroubovací a magnetické filtry pasují k sobě.

Ne. Mají se rády jako kočka s vodou - tedy vůbec.

Každý systém má své přednosti a svá specifika. Magnetický systém lze “naroubovat” na šroubovací filtr ale jen přes adaptér magnetických filtrů a s tou výhradou, že výrazně naroste výška takto spojených obrouček. Se všemi nežádoucími vlivy na vinětaci. Šroubovací filtr nejde na magnetický adaptér či filtr upevnit vůbec. Magnetický adaptér/filtr sice má na přední straně závit, ale o jiném půměru a nekompatibilní se standardními závity šroubovacích filtrů.


7) Magnety magnetického filtru ovlivňují funkčnost fotoaparátu či objektivu.

Neovlivňují.

Dosah magnatické síly je dostačující k přidržení filtru na železném kroužku v adaptéru. Ani magnety přímo v adaptéru na objektivu (u konkurenčních systémů) nemají žádný vliv na funkci fotoaparátu. VFFOTO magnetický systém využívá miniaturní permanentní magnety uvnitř obroučky magnetického filtru (= ještě dál než je adaptér). Samotný adaptér VFFOTO filtrů na konci objektivu v sobě nemá žádný magnet, pouze železný (=magnetem přitahovaný) kroužek.

Přeji skvělé a pro diváky přímo mag(net)icky přitažlivé snímky s filtry VFFOTO :-)

Jiří Skořepa