Přihlášení

0
Košík
CZK
blog Jak pečovat o fotografické filtry Krev, dřina, slzy a pot... aneb málo známé hrozby pro vaše filtry

Krev, dřina, slzy a pot... aneb málo známé hrozby pro vaše filtry

Fotografický filtr, pořízený za krvavě vydělané peníze, může přijít k újmě třeba i kvůli kapce vašeho potu... A vám nezbude, než uronit slzy nad zničeným sklem a dřít se, aby bylo na nový.

Prevence je přitom jednoduchá - pokud o ní víte.

„V soli musí být něco posvátného. Je v našich slzách i v moři.“ (Chalíl Džibrán, libanonský básník).

Hlavně ať sůl není na optickém skle!

Moc se to mezi fotografy neví, ale sůl dokáže už za 15–20 minut působení na skle objektivu či filtru nevratně poničit antireflexní vrstvy. A lhostejno, zda pochází z mořské vody, potu, slz anebo třeba z láhve minerální vody.

Zkušenost kolegy je dostatečně varující: Poničil drahý polarizační filtr jedinou, včas neodstraněnou kapkou potu. Samozřejmě se neproleptala sklem - ale zůstal po ní trvale znatelný flek.

Prostě slaný roztok na sklo nepatří a když se tam přesto ocitne, pryč s ním! Okamžitě!

Jak?

U moderních filtrů s hydrofobními nanovrstvami stačí často jen sklepnout nebo odfouknout balónkem (ne ústy – poprskáte si sklo!). Voda se na nanovrstvách nerozlévá do loužiček a v kuličkách se odkutálí.
Povrch skla pro jistotu lehoučce přestříkněte VFFOTO čistící kapalinou na filtry (izopropylalkohol) a dočistěte mikrovláknovou utěrkou nebo karbonovou ploškou Lenspenu.

U filtrů staršího data výroby anebo levného provedení nanovrstvy chybí, voda se na skle rozpíjí do loužiček a její vyčištění je mnohem složitější. Odsajte ji, třeba papírovým kapesníčkem (pozor, neotírat povrch skla, skutečně jen odsát, v papíru kapesníčku je abrazivní kaolinové plnivo). Povrch skla pak opláchněte měkkou čistou vodou. Pitnou – anebo, a ještě lépe – destilovanou. Zbytek vody odfoukněte balónkem, sklo vyčistěte čistící kapalinou na filtry , podle potřeby třeba i několikrát opakujte.
Dočistěte mikrovláknovou utěrkou nebo karbonovou ploškou Lenspenu.

     

Nové koště dobře mete. Ale štětec Lenspenu neberte k zametání!

Čisticí štětec, neboli Lenspen, je úžasný pomocník. Jen jej musíte držet v čistotě.

Proč?

Minerálni prach se, stejně jako jemňoučký píseček pláží, ve valné části, sestává z velice ostrohraných a náležitě abrazivních částeček. Vítr jej rozfoukává téměř všude. A když se vám dostane mezi chlupy štětečku na optiku, je zaděláno na velký, trvalý a drahý průšvih.
Při ometání filtru nebo objektivu budete ostrý mikroštěrk po povrchu skla smýkat sem a tam. Výsledek je podobný, jako když skleněné střepy přemetáte po naleštěné laminátové podlaze.

Poškábané antireflexní vrstvy jde teoreticky nechat opravit. Prakticky, a s ohledem na cenu opravy, se to téměř nikdy nevyplatí.

Když už průšvih, menší je s podřeným UV filtrem - ten lze odšroubovat a vyměnit. Výměna čelní čočky objektivu je mnohem složitější a také násobně dražší.

Totéž, co pro štětec, platí tím spíš pro čistící karbonovou plošku Lenpenu. Pokud s ní zrovna nečistíte, vždycky zakrýt víčkem. Zrnko krěmenního písku, přitlačené ploškou Lenspenu k povrchu filtru nebo čočky objektivu, je fotografova noční můra.

A mimochodem, onu větu „I have nothing to offer but blood, toil, tears and sweat“ („Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot“) jako první pronesl americký prezident Theodore Roosevelt už v roce 1897. O čtyřicet let dřív, než týž výrok v památném válečném projevu proslavil ministerský předseda Winston Churchill.

Přeji dobré světlo a fotooptiku bez škrábanců i bez soli ;-)

Jiří Skořepa