https://www.vffoto.com
Země

Nápověda k mobilní aplikaci VFFOTO ND Filtr Kalkulátor

Jak používat aplikaci ND filtr kalkulátor

Výpočet expozičního času pro fotografování s ND filtrem

V horním okénku vyberte ze seznamu váš ND filtr. Změřte či vyfotografujte scénu bez nasazeného ND filtru. Získanou hodnotu expozičního času bez filtru nastavte v druhém okénku s ikonkou hodinek.

V dolní polovině obrazovky vidíte hodnotu času pro správnou expozici s ND filtrem.

Čas můžete navíc zkorigovat, zkrátit nebo prodloužit až o 30 % pomocí posuvníku nad zobrazenou hodnotou. Důvod je ten, že ani snímač digitálního fotoaparátu se při dlouhých expozicích nechová zcela lineárně teoretickou hodnotu může být vhodnější pozměnit. (Z naší vlastní zkušenosti vychází jako žádoucí prodloužit expozici o zhruba 17 %. Není to dogma.)

 

Uložení zvolených hodnot pro příští použití

Chcete-li, můžete si nastavené parametry, včetně korekce expozičního času, uložit tlačítkem „Přidat do oblíbených“ v levém dolním rohu obrazovky. K uloženým oblíbeným položkám se dostanete z rozbalovacího menu v levém horním rohu.

Použití časovače (odpočtu času)

Je-li nastavený čas 3 sekund či delší, můžete tlačítkem „Přejít na časovač“ překliknout na obrazovku pro odpočet. V odpočtu času nelze nastavit hodnotu pod 3 s. Jednoduše proto, že než stisknete spoušť , je po expozici.

Maximální možný čas odpočtu je 60 minut.

Po spuštění odpočtu vidíte v kruhovém okénku čas aktuálně zbývající do konce expozice. Zastavíte-li odpočet, vrátí se čas na výchozí, původně nastavenou hodnotu a expozici můžete zopakovat. Nebo přejít zpět na úvodní obrazovku a nastavení času odpočtu změnit.

O konci expozice jste informováni zvukovým signálem (lze vypnout/zapnout v nastavení aplikace).

Denní, noční a automatický mód

Denní mód pracuje s černými popisky na bílém podkladu a tyrkysovými ovládacími prvky.

Noční mód používá převážně kombinaci černé a červené barvy tak, aby minimalizoval oslnění očí fotografa.

Mezi denním a nočním módem přepínáte buď ikonkami (sluníčko/měsíček) v pravém dolním rohu hlavní obrazovky nebo v položce „Nastavení“, dostupné z rozbalovacího menu v levém horním rohu.

Automatický mód znamená, že aplikace podle aktuální denní doby sama přepíná mezi denním a nočním módem. Aktivovat jej můžete v položce „Nastavení“, čas zahájení i ukončení nočního módu si zvolíte vlastní.

 

 


Současné používání více filtrů

Při současném používání dvou filtrů sečtěte hodnoty EV ** (číslo v závorce za označením ND filtru) u obou filtrů. Následně v horním okénku nastavte takový filtr, jehož hodnota úbytku světla v EV je stejná. Jestliže nenajdete filtr, jehož parametry by přesně odpovídaly součtu EV obou vašich filtrů, použijte nejbližší podobný.

Pro CPL počítejte úbytek světla -1 EV *, pro Night Sky filtr hodnotu -0,5 EV *.

* Platí pro filtry značky VFFOTO, u jiných výrobců mohou být parametry mírně odlišné.

** EV (Exposure Value) Zkratka EV pochází z anglického “Exposure Value”, tedy hodnota expozice. Míněno expozice ve smyslu kombinace času a clony.
 
Úbytek -1 EV znamená, že na snímač dopadne poloviční množství světla. 


Příklady:
CPL + ND 64x… k -1 EV (CPL) přičteme -6 EV(ND 64x), výsledek je - 7 EV. Odpovídá filtru ND 128x (-7 EV) a tento filtr nastavte v horním okénku aplikace.

ND 8x + ND 64x…k -3 EV (ND 8x) přičteme -6 EV(ND 64x), výsledek je - 9 EV. Odpovídá filtru ND 512x (-9 EV) a tento filtr nastavte v horním okénku aplikace.

 


Jednotlivé typy filtrů a úbytek světla

UV filtr

Univerzální filtr pro ochranu objektivu. Při transparentnosti okolo 99,5 % je jeho vliv na prodloužení expozice nepatrný a úbytek světla 0 EV *.

Polarizační filtr

Nenahraditelný filtr při fotografování krajiny, vody, oblohy, rostlin, produktové fotografie a snímků skrze sklo. Zvýrazní barvy, vyčistí opar z fotografií dálek, sebere odlesky z listů a vodní hladiny.
Úbytek světla – 1 EV *.

Slabší ND filtry (ND 2x–64x)

Slabší neutrální (ND) filtry (ND 2x–ND 64x) jsou pro portrét nenahraditelné při používání vysoce světelných objektivů za nadbytku okolního světla. V krajině pro dlouhou expozici když je méně světla (ráno, večer).

Silné ND filtry (ND 64x–ND100000x)

Silné neutrální (ND) filtry se používají ve fotografické praxi k mnohonásobnému prodloužení expozičního času, což umožní zachytit realitu tak, jak ji samotné lidské oko nikdy neuvidí. Rozmáznou mraky či proudící vodu. Dlouhá expozice vymaže turisty procházející kolem památek a zklidní vodní hladinu.

Přechodové filtry

ND filtr s plynulým přechodem mezi zabarvenou a zcela čirou částí, používaný v krajinářské fotografii k vyrovnání kontrastu u scén s velkým rozsahem jasů. Typicky pro ztmavení příliš světlé oblohy.

Night Sky filtry

Speciální filtr , který slouží k omezení světelného znečištění při fotografování noční oblohy, krajiny a měst. Zároveň zesílí červené odstíny a proto se využívá i k fotografování krajiny, zejména v podzimních barvách.
Úbytek světla – 0,5 EV *.

* Platí pro filtry značky VFFOTO, u jiných výrobců mohou být parametry mírně odlišné.

Mobilní aplikace VFFOTO v češtině ke stažení

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.