Přihlášení

0
Košík
CZK
Klub VFFOTO Setkání členů Ohlédnutí za minulými VFFOTO setkáními

Ohlédnutí za minulými VFFOTO setkáními

Ohlédnutí za podzimním „Svatováclavským“ setkáním členů Klubu VFFOTO „Mlhy na Blatech“ 28. 9. 2019.

 

Pro místo podzimního VFFOTO setkání jsme zvolili zajímavou, půvabnou a přitom nepříliš známou krajinu Soběslavsko-veselských blat.

Tmu nad hlavou oživují jen ojedinělé tečky hvězd, tu a tam prosvítající mezi mraky. Na parkovišti Blatské stezky na mne čeká čtvero statečných, v čemž je započtený i ambasador VFFOTO Martin Gallie. Přesun temným lesem k rašelinným jezírkům Blat a čekání na východ slunce. Které nakonec vylézá v mracích a zasvítilo nádherně na pouhou minutku. Kdo byl připravený, nelitoval.
Cestou zpět se věnujeme fotografování detailu – hub, kterými je les doslova přecpaný.

Na parkovišti navyšuje počet později přišedší jediná fotografka výpravy.


Přesun do Mažic a dlouhočasové fotografování kapličky, zrcadlící se v návesním rybníku. Jen mraky na obloze putují zlomyslně nesprávnou stranou a nad kapličkou jsou neostré, nekontrastní a je jich příliš.

Kapličku zaměňujeme o pár kilometrů dál za modernější cíl. Temelín má také věže, ovšem chladící. A z větší dálky ani nevypadá tak příšerně.

Aby příroda nepřišla zkrátka, střídá elektrárnu mohutný památný dub, trochu již poznamenaný časem. S rychlými oblaky v modré obloze ideální dlouhočasový motiv.

Vracíme se ještě jednou k návesní kapličce. Jestliže předtím bylo mraků moc, nastal opačný extrém. Mraky chybí, každý jednotlivý poposunujeme očima a stejně to nestačí.
Zklamání kompenzuje dobrý pozdnější oběd na náměstí v Soběslavi. A po něm fotografování nově upraveného náměstí s kostelem a luxusními mraky. Setkání končí až za soumraku nočním nasvícením náměstí.
Hezky bylo…

 

 

 

 


 


 

 

 

 


Původní pozvánka:

Podzimní „Svatováclavské“ setkání členů Klubu VFFOTO „Mlhy na Blatech“.

Pro místo podzimního VFFOTO setkání jsme zvolili zajímavou, půvabnou a přitom nepříliš známou krajinu Soběslavsko-veselských blat. Průvodcem bude Jiří Skořepa.

Rozsáhlá oblast blat, prostírajících se zhruba v trojúhelníku mezi Soběslaví, Veselím nad Lužnicí a Bechyní, je ze všech stran obklopena rázovitými blatskými vesnicemi s lidovou architekturou označovanou jako jihočeské selské baroko.
Blatská příroda se vyvíjela v atypických podmínkách, na zamokřených lokalitách, močálech a bahniskách. Dařilo se zde jen různým vlhkomilným rostlinám, mechům, rákosu, sítninám, ostřicím a pod. Jejich zbytky se nemohly v půdách chudých kyslíkem rychle rozkládat a mineralizovat, proto rašeliněly. Borkovické rašeliniště začalo vznikat před více než 10 000 lety. Mocnost rašeliny dosahovala hloubky 4-8 m. Aby se podařilo uchránit unikátní zbytky původní přírody vznikly dvě přírodní rezervace Borkovická Blata a Kozohlůdky.
Přírodovědná naučná stezka Borkovická Blata byla vybudována v letech 1979 - 1980. Procházkou po této stezce (délka 5,5 km, cca 2 hodiny) se seznámíme s krásnou a ojedinělou blatskou přírodou, její florou a faunou.

Sejdeme se v sobotu 28. září v 5:30 na parkovišti u Blatské stezky:
https://mapy.cz/s/3wHAK
49°13'34.189"N, 14°38'11.953"E
(Kdo není ranní ptáče, může tamtéž dorazit v 9:00).
Přejdeme k rašelinným jezírkům a vychutnáme si východ slunce nad jejich vodou. Před devátou hodinou se vrátíme na parkoviště na snídani (z vlastních dovezených zásob) a přivítat případná další ne-ranní ptáčata z řad členů Klubu.
Dopoledne věnujeme fotografování na Blatské stezce, podzimním zlatavým trsům bezkolenců a ostřic i červeným korálkům klikvy na polštářích rašeliníků. S trochou štěstí potkáme i některé hmyzí obyvatele mokřadů.
Po poledni se přesuneme do Soběslavi na oběd (více různých možností, od klasické restaurace až po pizzerii či asijskou restauraci).
Odpoledne a podvečer věnujeme nádherným blatským statkům v Záluží, Vlastiboři či Borkovicích a Mažicích.

Co s sebou?

  • Fotoaparát, stativ, dálkovou spoušť, filtry, pokud je máte (CPL, ND, Night Sky, ...); využijete jak teleobjektiv, tak i velmi širokoúhlý objektiv.
  • Oblečení vhodné do lesnatého terénu
  • Láhev s pitím (mimo Soběslav není moc možností doplnit zásoby)
  • Pevnou a vlhkuvzdornou obuv, doporučuji holínky
  • REPELENT proti komárům a klíšťatům
  • Pro ranní přesun tmavým lesem k jezírkům je vhodná baterka, nejlépe tzv. čelovka.

Během setkání bude možné si zapůjčit k vyzkoušení filtry VFFOTO a rovněž individuálně probrat případné dotazy, náměty či připomínky kolem filtrů.


Na toto VFFOTO setkání není třeba se předem přihlašovat, budeme ale rádi kdyz nám i tak dáte předem vědět na e-mail skorepa@vffoto.com.