https://www.vffoto.com

Ohlédnutí za minulými VFFOTO setkáními

 

První VFFOTO setkání v roce 2020 zmařila opatření proti šíření epidemie Covid-19, druhé naprostá nepřízeň počasí.


 

Ohlédnutí za podzimním „Svatováclavským“ setkáním členů Klubu VFFOTO „Mlhy na Blatech“ 28. 9. 2019.

 

Pro místo podzimního VFFOTO setkání jsme zvolili zajímavou, půvabnou a přitom nepříliš známou krajinu Soběslavsko-veselských blat.

Tmu nad hlavou oživují jen ojedinělé tečky hvězd, tu a tam prosvítající mezi mraky. Na parkovišti Blatské stezky na mne čeká čtvero statečných, v čemž je započtený i ambasador VFFOTO Martin Gallie. Přesun temným lesem k rašelinným jezírkům Blat a čekání na východ slunce. Které nakonec vylézá v mracích a zasvítilo nádherně na pouhou minutku. Kdo byl připravený, nelitoval.
Cestou zpět se věnujeme fotografování detailu – hub, kterými je les doslova přecpaný.

Na parkovišti navyšuje počet později přišedší jediná fotografka výpravy.


Přesun do Mažic a dlouhočasové fotografování kapličky, zrcadlící se v návesním rybníku. Jen mraky na obloze putují zlomyslně nesprávnou stranou a nad kapličkou jsou neostré, nekontrastní a je jich příliš.

Kapličku zaměňujeme o pár kilometrů dál za modernější cíl. Temelín má také věže, ovšem chladící. A z větší dálky ani nevypadá tak příšerně.

Aby příroda nepřišla zkrátka, střídá elektrárnu mohutný památný dub, trochu již poznamenaný časem. S rychlými oblaky v modré obloze ideální dlouhočasový motiv.

Vracíme se ještě jednou k návesní kapličce. Jestliže předtím bylo mraků moc, nastal opačný extrém. Mraky chybí, každý jednotlivý poposunujeme očima a stejně to nestačí.
Zklamání kompenzuje dobrý pozdnější oběd na náměstí v Soběslavi. A po něm fotografování nově upraveného náměstí s kostelem a luxusními mraky. Setkání končí až za soumraku nočním nasvícením náměstí.
Hezky bylo…

 

 

 

 


 


 

 

 

 


Původní pozvánka:

Podzimní „Svatováclavské“ setkání členů Klubu VFFOTO „Mlhy na Blatech“.

Pro místo podzimního VFFOTO setkání jsme zvolili zajímavou, půvabnou a přitom nepříliš známou krajinu Soběslavsko-veselských blat. Průvodcem bude Jiří Skořepa.

Rozsáhlá oblast blat, prostírajících se zhruba v trojúhelníku mezi Soběslaví, Veselím nad Lužnicí a Bechyní, je ze všech stran obklopena rázovitými blatskými vesnicemi s lidovou architekturou označovanou jako jihočeské selské baroko.
Blatská příroda se vyvíjela v atypických podmínkách, na zamokřených lokalitách, močálech a bahniskách. Dařilo se zde jen různým vlhkomilným rostlinám, mechům, rákosu, sítninám, ostřicím a pod. Jejich zbytky se nemohly v půdách chudých kyslíkem rychle rozkládat a mineralizovat, proto rašeliněly. Borkovické rašeliniště začalo vznikat před více než 10 000 lety. Mocnost rašeliny dosahovala hloubky 4-8 m. Aby se podařilo uchránit unikátní zbytky původní přírody vznikly dvě přírodní rezervace Borkovická Blata a Kozohlůdky.
Přírodovědná naučná stezka Borkovická Blata byla vybudována v letech 1979 - 1980. Procházkou po této stezce (délka 5,5 km, cca 2 hodiny) se seznámíme s krásnou a ojedinělou blatskou přírodou, její florou a faunou.

Sejdeme se v sobotu 28. září v 5:30 na parkovišti u Blatské stezky:
https://mapy.cz/s/3wHAK
49°13'34.189"N, 14°38'11.953"E
(Kdo není ranní ptáče, může tamtéž dorazit v 9:00).
Přejdeme k rašelinným jezírkům a vychutnáme si východ slunce nad jejich vodou. Před devátou hodinou se vrátíme na parkoviště na snídani (z vlastních dovezených zásob) a přivítat případná další ne-ranní ptáčata z řad členů Klubu.
Dopoledne věnujeme fotografování na Blatské stezce, podzimním zlatavým trsům bezkolenců a ostřic i červeným korálkům klikvy na polštářích rašeliníků. S trochou štěstí potkáme i některé hmyzí obyvatele mokřadů.
Po poledni se přesuneme do Soběslavi na oběd (více různých možností, od klasické restaurace až po pizzerii či asijskou restauraci).
Odpoledne a podvečer věnujeme nádherným blatským statkům v Záluží, Vlastiboři či Borkovicích a Mažicích.

Co s sebou?

  • Fotoaparát, stativ, dálkovou spoušť, filtry, pokud je máte (CPL, ND, Night Sky, ...); využijete jak teleobjektiv, tak i velmi širokoúhlý objektiv.
  • Oblečení vhodné do lesnatého terénu
  • Láhev s pitím (mimo Soběslav není moc možností doplnit zásoby)
  • Pevnou a vlhkuvzdornou obuv, doporučuji holínky
  • REPELENT proti komárům a klíšťatům
  • Pro ranní přesun tmavým lesem k jezírkům je vhodná baterka, nejlépe tzv. čelovka.

Během setkání bude možné si zapůjčit k vyzkoušení filtry VFFOTO a rovněž individuálně probrat případné dotazy, náměty či připomínky kolem filtrů.


Na toto VFFOTO setkání není třeba se předem přihlašovat, budeme ale rádi kdyz nám i tak dáte předem vědět na e-mail skorepa@vffoto.com.

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.