Přihlášení

0
Košík
CZK
blog Příslušenství k filtrům Redukce pro fotofiltry. Jaké, k čemu, kdy a jak

Redukce pro fotofiltry. Jaké, k čemu, kdy a jak

Redukční kroužek (Step-up ring)

Redukce, neboli redukční kroužky. Okolo nich, jejich vlivu na pořízenou fotografii i způsobů používání panuje dost nejasností a mýtů. Tak si je pojďme přiblížit.

Jako redukce (redukční kroužky) se označují kroužky, které dovolí nasadit na objektiv filtr s jiným závitem, než je filtrový závit objektivu.

Redukce, která slouží ke zvětšení filtrového závitu „nahoru“ (větší filtr na menší objektiv) se nazývá hezky česky „step-up ring“. Redukce pro nasazení menšího filtru na větší objektiv „dolů“ se nazývá „step-down ring“.

Pro pořádek, spojovacímu kusu, který slouží k nasazení objektivu na tělo fotoaparátu jiného systému (např. Nikon objektiv na Canon tělo), se nikdy neříká „redukce“. Správný název je adaptér. Jedině adaptér!


Redukce a optická kvalita pořízené fotografie.

Samotný redukční kroužek v sobě nemá žádné sklo či jiný optický člen a tedy nezhorší kvalitu obraz v optické soustavě.
Speciální případ je „step-down ring” čili redukce dolů. Výrobce dává na konec objektivu filtrový závit s takovým průměrem, aby bylo možné filtr používat. Nasazovat na objektiv filtr o menším průměru přes step down ring je znakem ducha pokřiveného a až Harpagonovsky skrblivého. Nedělejte to. Nikdy! Výsledkem téměř jistě budou černé rohy a mnohdy nejen rohy ale celý tmavý rantl po obvodě snímku. Tak, jak se zobrazí i černý rámeček filtru.
Opusťme tedy step-down ring a pamatujme si jediné: Dycky step-up!


Na co redukce vliv mít může, to je vinětace. V dobrém (pomůže ji ubrat) i ve zlém (může ji přidat).

Phottix MC variabilní filtr v akciZačneme od toho zlého (je to kratší povídání). Potíž může být u širokoúhlých objektivů. Nejde obejít optické zákony. Pod cca 15-16 mm ohniska (bráno pro fullframe čip) je už cokoli montovaného na objektiv obvykle na hraně zorného pole. Čili tam i našroubovaná redukce může mít vliv na vinětaci. Takže pod 15 mm se zázrak nekoná a redukce vás nespasí.

Step-up ring v dobrém a užitečný. Redukce mají přínos hlavně ve dvou situacích:

 1. Vinětace rámečku filtru je na hraně. Použití většího průměru filtru ji zeslabí nebo odstraní.
  Mám sadu filtrů většího průměru. A nechce se mi kupovat ještě druhou sadu menších filtrů. Použiji větší, nasazené přes step-up ring.
  Zeslabení vinětace
  Redukční kroužky “nahoru” bývají velmi tenké. Čili samy o sobě vinětaci nepřidají. U krátkých ohnisek (15, 16 či 17 mm), kde rámeček filtru může lehce vinětovat (černé růžky) má smysl použít step-up ring. A to takový, aby nasazený filtr byl průměrem nejméně o dva kroky větší než závit objektivu. Míněno dva kroky v řadě „standardních“ průměrů, tedy 37 mm – 40,5 mm – 43 mm – 46 mm – 49 mm – 52 mm – 55 mm – 58 mm – 62 mm – 67 mm – 72 mm – 77 mm – 82 mm – 86 mm – 95 mm – 105 mm, …
  Proč nejméně o dva? Protože jen o jeden krok větší filtr bude sice širší (a tedy s méně vinětujícím rámečkem), ale zato se dostane o tloušťku redukce dál od objektivu a tedy víc do zorného pole. Takže nula od nuly pojde.
  Filtry větších průměrů už s problémem vinětace pomohou a smysl mají.
 2. Sjednocení objektivů pro jednu velikost filtrů.
  Velikost filtrů vyberte buď podle průměru největšího objektivu anebo ještě větší (jsou-li dostupnější nebo v širším sortimentu). A na menší objektivy je nasadíte přes levné step-up ringy.

Co musíte při používání step-up ringu oželet?

Zejména originální sluneční clonu objektivu. Našroubováním step-up ringu konec objektivu nabude na objemu a clona obvykle už nasadit nejde.

Řešením může být neoriginální sluneční clona, šroubovaná do předního závitu filtru. Nebo sluneční clona VFFOTO, upevněná na step-up ring. (Nenechte se zmýlit, primárně je určená pro magnetické step-up ringy, ale jde použít i na klasické šroubovací).


A když potřebujete step-up ring v rozměru, který běžně není k mání?

Například 49/77 mm? Jednoduše sešroubujte na sebe step-up ringy dva. Třeba 49/62 a 62/77 mm.


Shrnutí ve zkratce:

 • Dycky „nahoru“ – větší filtr na menší objektiv, ne naopak.
 • Ubrat vinětaci rámečku? Nahoru alespoň o dvě velikosti filtrů.
 • Sjednocení filtrů? Podle největšího objektivu nebo ještě větší.
 • Není k mání jeden step-up ring? Sešroubujte dva dohromady!
 • Sluneční clona šroubovací, dopředu na filtr. Nebo clona VFFOTO, upevněná na step-up ring.

Přeji dobré (a dycky „nahoru“ redukované) světlo ;-)

Jiří Skořepa