Přihlášení

0
Košík
CZK
blog historie, konstrukce, materiály a provedení filtrů Když se mosaz s hliníkem perou, třetím, co se směje, je titan

Když se mosaz s hliníkem perou, třetím, co se směje, je titan

V minulém článku jsem porovnával výhody a nevýhody rámečků z mosazi a hliníku. S tím, že obě provedení mají svá pro a proti. Mezitím se objevil "třetí vzadu", rámeček z titanu.
A bere si to nejlepší z vlastností obou a hravě poráží jak mosaz, tak hliník.

Podívejme se na něho detailněji:

Titan jako materiál:

Latinsky Titanium, chemická značka Ti. Šedý až stříbřitě bílý kov, objevený na konci osmnáctého století. Je poměrně tvrdý a velice odolný proti korozi. Velice lehký, hustota činí pouhých 4,50 g na cm3. Taje při teplotě 1667 oC.

Kovový titan je chemicky naprosto mimořádně netečný, neúčastní se metabolismu živých organismů. Proto se využívá ve zdravotnictví i šperkařství. Titan jako odolný nealergenní kov je vynikající pro chirurgické nástroje, implantáty i zdravotně nezávadné ozdoby a šperky.
Mechanická pevnost a nízká váha titan předurčují pro použití v letecké a kosmické technice, je to bez nadsázky "kosmický materiál".

Snad jedinou nevýhodou titanu je cena. Ačkoliv jde o sedmý nejrozšířenější kov v zemské kůře, je jeho výroba v čisté podobě značně nákladná. I opracování je náročnější.

Titan a fotofiltry:

Představuje materiál snů pro obroučku filtru: Mimořádně lehký, tvrdý, skvěle odolává korozi (dokonce i ve slané mořské vodě - zkoušet to nemusíte) a přitom zdravotně nezávadný i pro alergiky.
Zároveň je i menší noční můrou výrobců: Složitěji a náročněji se opracovává a jako surovina navíc rozhodně nepatří k levným. Určitě nevytlačí hliník ani mosaz při výrobě a vždycky bude vyhrazen jen pro nejkvalitnější fotofiltr, neboli správnou spisovnou češtinou, „majstrštyk“.

V Evropě s titanovým fotofiltrem přišla jako první na trh v závěru roku 2017 česká značka VFFOTO. A to v limitované edici při příležitosti pátého výročí zahájení výroby vlastních značkových filtrů.
VFFOTO Titanium Edition jsou 77 mm filtry s černou povrchovou úpravou, určené pro nejnáročnějšího zákazníka.

Vyrábí se zakázkově na individuální objednávku. Vybírat lze z více verzí špičkového skla: buď několika druhů ND filtrů různé propustnosti nebo UV. Výlučnost podtrhuje desetiletá záruka i to, že zákazník má v ceně jednu bezplatnou výměnu skla filtru v případně rozbití.

Bonusem navíc je volitelné bezplatné označení jménem uživatele na vnějším obvodu obroučky. Šťoura může namítnout, že to bude vadit při případném prodeji...ale tyhle filtry snů se prostě dál neprodávají!

Závěr?

Jednoznačný: Pokud chcete opravdu to nejlepší z filtrů a kvalita je u vás na předním místě, sáhněte po filtru s rámečkem z titanu.

Dobré světlo a lehké titanové filtry ;-)

Jiří Skořepa