Přihlášení

0
Česky
  • Slovenština
  • English
Košík
CZK
Blog Články o polarizačních filtrech Jak na focení tekoucí vody?

Jak na focení tekoucí vody?

Potoky, potůčky, říčky a vodopády – aneb jak na fotografování proudící vody…

 
Pozdní podzim, zima a časné jaro se hodí pro fotografování vody v pohybu. Stromy a keře jsou bez listí, obloha často šedivá, pošmourná, „plechová“ jak říkávali staří fotografové. Pro někoho počasí pod psa, pro fotografa ráj. Nepřekáží ostré slunce s obrovskými rozdíly jasu, přepaly na vodě či sněhu a slitými stíny. Světlo je měkké, difuzní a krásně kreslí.

V takové dny se vyplatí popadnout aparát, stativ, dálkovou spoušť, nazout holínky a vyrazit k vodě.

Potůček s rovnou klidnou hladinou při nevýrazném světle moc atraktivní nebývá. Peřejky nebo jez je lepší. Ale ideální fotopastvou jsou vodopády a kaskády. Ve výběru kam za nimi může pomoci třeba web Vodopády ČR.

 
 
 


Co nezapomenout vzít s sebou:

 

- Stativ – a stabilní. Nejlepší snímky obvykle čekají těsně u vody nebo i uprostřed toku. A stativ se ani při dlouhé expozici nesmí klepat. Nouzově lze vzít malý stolní stativ a postavit na vhodný balvan – ale dost to omezuje ve výběru motivu. Dobrý je stativ s možností otočit středovou tyč a fotografovat co nejblíž hladině. A ideální ten, který nabízí možnost volně polohovat středovou tyč (Gitzo Explorer, Vanguard Alta Pro 263 AT...).

- Kvalitní polarizační filtr: naprostá nezbytnost.

Zejména při bezvýrazném světle je nepostradatelný. Zvýší kontrast, nasytí barvy a odstraní nehezké odlesky na hladině i mokrých kamenech či listech, rozdíl je obrovský. Někdy pomůže změna úhlu záběru. Mnoho záběrů ale bez polarizačního filtru vůbec rozumně vyfotit nejde, protože se v hladině odráží světlo z oblohy.
Pro připomenutí pár zásad úspěšného používání polarizačního filtru:
Intenzita účinku se mění natáčením obroučky. 
Nejsilnější efekt má ve směru kolmém na slunce. Ve směru po slunci a proti slunci je účinek minimální. 
S rozumem u širokoúhlých objektivů kdy je v části záběru nebe - hrozí nestejnoměrné ztmavení oblohy.
Prodloužení expozice, omezuje množství světla - proto stativ!
Nešroubovat přes jiný filtr (typicky UV filtr) pokud to není opravdu nezbytně nutné, více rozhraní sklo-vzduch znamená zhoršení kresby! 

ND filtr - potřebujete-li prodloužit expoziční čas. O jeho použití bude pojednávat některý náš další článek.

- Holínky. Opravdu doporučuji. Mnoho zajímavých pohledů se nabízí přímo z vody. Je daleko jednodušší mělkou vodou projít v holinách nežli poskakovat z kamenu na kámen a riskovat pád do vody. Navíc s drahým fotovybavením, které se s vodou má asi tak stejně rádo jako kočky.

 
 
 

 

Možné náměty:
Na podzim: Břehy a kameny s podzimně zbarveným listím. Barevné listí napadané do vody a vznášející se pod hladinou či v tišinkách u dna – dík polarizačnímu filtru bude vidět a mokré má obzvlášť krásné a výrazné barvy.

V zimě: Kontrasty mezi tmavou hladinou vody a jinovatkou na břehu a vegetaci kolem. Narůstající rampouchy a ledopády (pozor na expozici, lépe trochu přeexponovat). Kontrast tmavých stromů a hladiny proti bílému sněhu.

Na jaře: První listy a lístečky zeleně na březích. Naplavené hrázky z posledních ledů unášených vodou. Květy sněženek, bledulí či orsejů na pozadí vodní hladiny…

Přeji dobré světlo, pevný stativ a vždy sucho v holínkách :-)

Jiří Skořepa

Více článků o filtrech najdete na www.fotofiltry.eu