Přihlášení

0
Košík
CZK
Blog články o UV filtrech UV filtr - kdy jej používat a kdy ne

UV filtr - kdy jej používat a kdy ne

UV filtr patří mezi základní výbavu každého fotografa. Jaké jsou tedy služby, které očekáváme od nasazeného UV filtru? V digitální éře fotoaparátů hlavní důvod, proč si dáváme UV filtr na objektiv, je jeho mechanická ochrana přední čočky objektivu. Každá akce je však provázena reakcí. V tomto případě nasazením filtru, přidáme další sklo do cesty světlu, což má za následek možnou ztrátu kontrastu, úbytek ostrosti, vznik odlesků nebo zvýraznění vinětace (redukce jasu na krajích fotografií). Všechno je tedy o kompromisech a vy sami si musíte ujasnit, zda budete UV filtr používat, kdy a za jakých okolností. 

Abychom vám rozhodování ulehčili, uvedeme názorný příklad. Např. sportovní fotograf, který stojí blízko tratě cyklistického závodu a snaží se zachytit jednotlivé závodníky, se bez nasazeného UV filtru neobejde. Pravděpodobnost, že k němu odletí nějaký kamínek, je totiž dost vysoká. Naopak pro portrétistu, který svůj fotoaparát používá většinou v ateliéru a upevní jej na stativ, význam UV filtru nebude tak veliký. Většina fotografů se však věnuje širšímu spektru různých žánrů fotografie. 

Primárním účelem UV filtru je ale zamezení přechodu ultrafialového záření.  Slouží na úpravu světelných podmínek s cílem dosažení optického efektu. A je doporučován zejména za slunečného počasí, ve vyšších nadmořských výškách a u moře, kde je ultrafialové záření silnější. Jestliže tedy plánujete dovolenou u moře nebo na horách, a tam chcete pořizovat skutečně kvalitní snímky, bude pro vás pořízení UV filtru vhodné. 

Naše rada tedy zní: UV filtr si každopádně pořiďte a používejte jej dle podmínek a okolností, za kterých budete fotografie pořizovat.

Více článků o filtrech najdete na www.fotofiltry.eu