Přihlášení

0
Košík
CZK
Blog články o UV filtrech Kdy použít UV filtry?

Kdy použít UV filtry?

Pokud jste začínající fotograf a lámete si hlavu nad otázkou, zda je nutné pořídit si UV filtr a zda jej mít trvale na svém fotoaparátu jako ochranu objektivu, přečtěte si následující článek. 

Na začátku je vhodné promyslet si, co a kde chcete fotografovat. Jestliže se chystáte na dovolenou k moři nebo do hor, a tam chcete pořizovat skutečně kvalitní snímky, bude pro vás pořízení UV filtru vhodné. UV filtry totiž blokují pronikající ultrafialové záření a slouží na úpravu světelných podmínek s cílem dosažení optického efektu. Význam mají především za slunečného počasí, ve vyšších nadmořských výškách a u moře.  Naopak, při standartním focení v našich zeměpisných polohách nemá použití UV filtru až takové opodstatnění. 

UV filtr bývá rovněž často doporučován jako ochrana objektivů před případným mechanickým poškozením například při pádu fotoaparátu. Chrání objektiv před poškrábáním, prachem atd. Takovou ochranu je dobré použít především u výměnných objektivů. Při určité neopatrnosti totiž bude určitě lepší mít poškrábaný UV filtr za pár stovek korun, než mít škrábanec na objektivu pořízeném za několik desítek tisíc korun. Pokud nechcete pořizovat UV filtr, stačí si jako ochranu před poškozením objektivu zakoupit čirý neutrální filtr, jenž nijak neovlivňuje barevné vyvážení či výkon objektivu.

Častou chybou, kterou fotografický začátečník obvykle dělá, je, že UV filtr vůbec nesundává a další filtry šroubuje na něj. Je to většinou z důvodu pohodlnosti uživatele, ovšem je to špatně. Neboť jakékoliv přebytečné sklo před objektivem vede ke snížené kvalitě pořízených fotografií. Navíc, v dnešní době naprostá většina nabízených filtrů zároveň funguje také jako UV filtr. Podívejte se na nabídku UV filtrů na webu vffoto.com  a určitě si vyberete. 

Více článků o filtrech najdete na www.fotofiltry.eu