Přihlášení

0
Košík
CZK
Blog články o UV filtrech Čemu věnovat pozornost při nákupu UV filtrů část 1.

Čemu věnovat pozornost při nákupu UV filtrů část 1.

UV filtry


 

Čemu věnovat pozornost při nákupu UV filtrů - část 1.Na českém trhu existuje velký výběr UV filtrů od relativně levné čínské produkce za cenu kolem 100 Kč až po špičkévé high - endové produkty v cenách více něž tisíc Kč.UV filtry obecně

hlavní funkcí UV foto filtrů je odstranění ultrafialového záření. Focení přes  UV filtr je doporučováno především při fotografování v oblastech s větším množstvím UV záření (u moře a v horských oblastech), protože blokuje ultrafialové záření o vlnové délce do 380 nm.  Použitím UV foto filtru dosáhneme ostrých obrazů i v těchto pro fotografa poněkud komplikovanějších oblastech.  Kvalitní UV filtr si dokáže "poradit" s mlžným oparem nad horizontem a s "modráním dálek" v krajině. 

Na objektivu může být UV filtr nasazen permanentně a je tak vhodný i jako mechanická ochrana objektivu - UV filtr chrání čočku objektivu také před poškrábáním i prachem. Velkou výhodou UV filtru je také i mnohem snazší čištění. UV filtr stačí ve většině případů setřít speciální utěrkou z mikrovlákna, v případě silnějšího zašpinění použít čistící prostředek na bázi - isopropylenu (např. čistící kapalina VFFOTO).  Není tedy nutné čistit čočku objektivu. 

Shrnutí: 
UV filtr je tak možné použít nejen jako ochranu před nežádoucími UV paprsky, tak i jako ochranu před mechanickým poškozením čočky objektivu.


Co ovlivňuje kvalitu UV filtru:

1) kvalita použitého skla a jeho tloušťka;
2) počet a kvalita antireflexních vrstev;
3) použitá kvalita zakončovacích vrstev;
4) výška rámečku;
5) kvalita zpracování;
6) neutrálnost filtru - barevný posun;
Co je ještě důležité z pozice zákazníka:
7) cena UV filtru;
8) záruka na výrobek.

Pojďme se podívat na jednotlivé body podrobněji:
 


1.kvalita použitého skla a jeho tloušťka

na trhu můžete najít UV filtry vyrobené z plastu (resin) a nebo z optického skla. Ceny plastových filtrů se pohybují  v řádech desítek Kč.  Nejsou ani výjimky, že např. na e-bay.com koupíte UV filtr za 40 Kč, včetně dopravy.

Plast (resin) nebo sklo? 
To je otázka. Pokud Vaše peněženka není opravdu prázdná doporučuji jednoznačně optické sklo. Důvod je jednoduchý - sklo je přeci jenom méně náchylné na poškrabání ve srovnání s plastem.  

Kvalita optického skla (pro přehlednost "lehce" zjednodušeno):
- základní (běžné) - optické sklo nejnižší kvality, mnoho názvů, výrobce obvykle nezveřejňuje název skla, ze kterého je filtr vyroben. Ceny na českém trhu kolem 150 Kč (záleží na průměru)
- střední (standardní kvality) - označované jako např. japonské sklo Asahi (AGC glass), nebo germany quality glass,v cenách 200-400 Kč (záleží na průměru) 
- nejvyšší - optické sklo pod názvem Schott např. B270, Hoya, v cenách přesahující i 1000 Kč, záleží na výrobci a úpravě filtrů.

Čím kvalitnější sklo, tím samozřejmě i vyšší cena filtru.

Tloušťka skla - výrobci nabízejí různé tloušťky skla, většinou  od cca 1,1 mm do 1,8 mm, někdy i více.  Já preferuji slabší variantu, a proto ve svých filtrech používám  0,5 mm silné sklo. Lze použít i sklo 0.3 mm , ale to si mi zdá málo ( vzhledem k nutné ochraně objektivu). 

Každopádně platí, čím méně skla, tím méně optických vad.

 

zakončovací vrstvy nanášené na na závěr výrobní operace působí nejen jako ochrana před vodou, špínou, ale zabraňují i poškrabání filtru.


2. počet a kvalita antireflexních vrstev

Hlavním úkolem antireflexních vrstev je zamezit odrazu světla a tím pádem zajistit, aby na čip digitálního fotoaparátu dopadlo co nejvíce světla. Jejich další funkcí je zamezit odleskům při focení v protisvětle či bočním světle. 


V prodeji můžeme najít tyto UV filtry:

- bez antireflexních vrstev -  obvykle ve spojení se sklem základní kvality, ceny na českém trhu kolem 150 Kč, sklo je rozpoznatelné na první pohled- při sklopení se chová téměř jako zrcátko. Takto neupravená skla propouští kolem 90% světla.

- se základním antireflexem - obvykle 1, popř. 2 antireflexní vrstvy, propustnost těchto filtrů se pohybuje kolem 95%, ceny okolo 200-400 Kč

- s vícenásobnými vrstvami (označení např. HMC, MRC, PS series aj.), jejich počet se pohybuje většinou mezi 4-8 na každé straně filtru. Propustnost světla u těchto filtrů se pohybuje až kolem hranice 99,5%, v některých vlnových délkách i o nějakou desetinku procenta více. Tyto filtry mívají i nejlepší  rezistenci proti odleskům Jejich jedinou nevýhodou je pouze cena, v některých případech i přes 1000 Kč (dle výrobce).  

 
Více článků o filtrech najdete na www.fotofiltry.eu