Přihlášení

0
Česky
  • Slovenština
  • English
Košík
CZK
Blog Články o polarizačních filtrech Polariční C-PL filtr - povinná výbava pokročilého fotografa

Polariční C-PL filtr - povinná výbava pokročilého fotografa

Polarizační filtr je jedním z nejužitečnějších filtrů vůbec a patří do povinné výbavy každého krajináře. Skládá se ze dvou částí, které lze oproti sobě natáčet. Tímto natáčením se zesiluje nebo zeslabuje efekt filtru. Polarizační filtr pomáhá potlačovat odrazy tzv. polarizovaného světla, které najdeme prakticky na všech objektech. Na skle, vodní hladině, obloze, listech, karoserii automobilů, lidské pokožce atd. Bez použití filtru jsou barvy méně saturované nebo dokonce posunuté, modrá obloha je méně výrazná, nevidíme pod hladinu vody či přes skleněný výklad.

I když možnosti postprocesingu fotografií postupují mílovými kroky, polarizační filtr bude mít vždy svůj význam a místo ve fotografově brašně. Je drobným doplňkem fotoaparátu, ale právě on je tajemstvím nádherně prokreslených barevných fotografií, ostře modré oblohy bez oparu nebo fascinujících fotografií vodního světa pořízených "skrz vodní hladinu" bez jediného odlesku. Tento předsádkový filtr namontovaný před objektiv fotoaparátu udělá s vašimi fotografiemi pravé divy. 

Vyrábějí se dva druhy polarizačních filtrů: lineární a cirkulární. Dnes se ve většině případů používají cirkulární polarizační filtry (C-PL). Přívlastek cirkulární nemá nic společného s otočnou konstrukcí, ale popisuje vlastnost filtru "roztočit" procházející světlo. To je důležité pro správnou činnost automatického zaostřování a měření expozice. Proto si při koupi žádejte polarizační C-PL filtr. Eliminujete pomocí něj polarizované světlo, jako jsou odrazy od lesklých nekovových předmětů, zvýrazníte a prohloubíte modrou barvu oblohy. Dále zlepšíte kontrast země při oparu nebo slabé mlze a zvýšíte sytost barev.

Více článků o filtrech najdete na www.fotofiltry.eu