Přihlášení

0
Košík
CZK
Blog Články o polarizačních filtrech Čemu věnovat pozornost při nákupu C-PL filtrů - část 1.

Čemu věnovat pozornost při nákupu C-PL filtrů - část 1.

C-PL filtryČemu věnovat pozornost při nákupu polarizačního ( C-PL ) filtru -
část 1. Polarizační ( C-PL) filtry obecně


Polarizační filtr je jedním z nejužitečnějších filtrů a neměl by nám chybět v žádné fotobrašně.

CPL filtr můžeme využít pro: 
1) potlačení nebo naopak zvýraznění odlesků a odrazů na nekovových předmětech. Nejedná se ale jen o odrazy od skla, na vodní hladině a podobně. Světlo se ve větší či menší míře odráží od všech povrchů a odražené bílé světlo způsobuje, že vidíme barvy méně saturované. Podaří-li se toto světlo odfiltrovat, barvy se stanou sytějšími. 
2) redukci  vzdušný par a  ztmavení modré oblohy ( díky tomuto efektu vyniknou bílé mraky).


Co ovlivňuje kvalitu C-PL filtru


1) kvalita optické sklo a jeho tloušťka
2) počet a kvalita antireflexních vrstev
3) kvalita zakončovacích vrstev
4) kvalita polarizační folie
5) utěsnění polarizační fólie
6) výška rámečku
7) kvalita zpracování
8) neutrálnost filtru - barevný posun
9) materiál rámečku

Co je ještě důležité z pozice zákazníka :
10) cena CPL filtru
11) záruka na výrobek

Více článků o filtrech najdete na www.fotofiltry.eu
Pojďme se podívat na jednotlivé body podrobněji :1.Kvalita použitého skla a jeho tloušťka 
 

na trhu můžete najít  CPL filtry  vyrobené z  optického skla různé kvality. Ceny nejlevnějších C-PL  filtrů se pohybují  v řádech několika stovek Kč.  Nejsou ani výjimky , že např. na e- bay koupíte C-PL filtr za cenu kolem 120 Kč, včetně dopravy. Buďte si jisti, že toto jsou většinou ve skutečnosti nejdražší C-PL filtry, které jsem viděl. :-) Je pravda, že filtr je levný a stojí pár korun, ale na druhé straně ve většině případů naprosto nepoužitelný.

Kvalita optického skla (pro přehlednost lehce zjednodušeno):
1) základní( běžné)- optické sklo nejnižší kvality, mnoho názvů, výrobce obvykle nezveřejňuje. název ze skla , ze kterého je filtr vyroben. Ceny na českém trhu kolem 300 Kč ( záleží na průměru)
2) střední (standardní kvality)- označované jako např. japonské sklo Asahi (AGC glass), nebo germany quality glass,v cenách 600-900 Kč ( záleží na průměru) 
3) nejvyšší -  optické sklo pod názvem Schott např. B270, Hoya., v cenách přesahující částku i více než několik tisíc Kč, záleží na výrobci, a úpravě filtrů.

Čím kvalitnější sklo tím samozřejmě i vyšší cena filtru.

Tloušťka skla - výrobci nabízejí různé tloušťky skla, většinou  od cca 1,1 mm do 2,1 mm a někdy i více.  Já preferuji slabší variantu, a proto ve svých filtrech používám 1,1 mm silná skla. 
Každopádně fyzika je neúprosná a stále platí čím méně skla, tím méně možných optických vad.

 

2. počet a kvalita antireflexních vrstev 
 

Hlavním úkolem antireflexních vrstev je zamezit odrazu světla a tím pádem zajistit, aby na čip digitálního fotoaparátu dopadlo co nejvíce světla. Jejich další funkcí je zamezit odleskům při focení v protisvětle či bočním světle. 


V prodeji můžeme najít tyto CPL filtry:

1) bez antireflexních vrstev -  obvykle ve spojení se sklem základní kvality, ceny na českém trhu kolem 300 Kč, sklo je rozpoznatelné na první pohled- při sklopení se chová téměř jako zrcátko. Takto neupravená skla propouští pouze  kolem 90% světla,  s dalším poklesem intenzity světla je třeba počítat u polarizační folie.  U levného  C-PL filtru může kompenzace světla činit v součtu i více než +2 EV. 

2) se základním antireflexem - obvykle 1, popř. 2 antireflexní vrstvy, propustnost těchto filtrů se pohybuje kolem 95%, ceny okolo 400-1000 Kč. U této kategorie  C-PL může být kompenzace světla  v rozsahu +1 1/3 - +2 EV.

3) s vícenásobnými vrstvami ( označení např. HMC, MRC, PS series aj.), jejich počet se pohybuje mezi 4-8 na každé straně filtru. U této kategorie  C-PL může být kompenzace světla  okolo +1 1/3 EV.  Tyto filtry mívají i nejlepší  rezistenci proti odleskům Jejich jedinou nevýhodou je pouze cena, v některých případech i přes několik tisíc Kč ( dle výrobce).  

V rámci serióznosti je třeba podotknout, že i tmavší polarizační filtry mají i jednu výhodu - lze je používat i jako ND 2x nebo ND 4x.
 
3. použitá kvalita zakončovacích vrstev


Pokud výrobce vybaví své filtry touto technologií získá zákazník tyto 4 jasné výhody:

1) povrch filtru, který odpuzuje prach a dalších nečistoty
2) zabraňuje ulpívání mastnoty
3) výrazně rychleji a jednodušeji se čistí
4) vrstva vytvrzující povrch filtru a filtr je odolnější proti poškrabání.

Není třeba dodávat , že tato "hi-tech" vymoženost není zadarmo.

 

4. kvalita polarizační fólie
 

u C-PL filtrů VFFOTO se používá poslední model polarizační fólie od japonské firmy Nitto. Tato polarizační fólie je až o polovinu slabší než polarizační fólie některých konkurenčních výrobců a “světelná ztráta” - nutná kompenzace světla při exponování fotografie je pouze 1EV. 
O konkurenci nemohu mluvit, konkrétní detaily o polarizačních fólií nejsou běžně zveřejňovány.