Přihlášení

0
Košík
CZK
Blog články o ND filtrech Víte k čemu slouží ND filtry?

Víte k čemu slouží ND filtry?

Spolu s polarizačním filtrem jsou ND filtry nutnou výbavou každého fotografa krajináře. Uplatnění ale rozhodně najdou také u jiných typů fotografií nebo při snímání videa. ND (Neutral Density) filtry jsou neutrální šedé filtry bez barevného zabarvení. Jejich úkolem je zejména redukovat světla všech vlnových délek a barev, což znamená propustit méně světla do objektivu. I když obvykle bojujeme spíše s nedostatkem světla a slabší světelností objektivů, nastávají při fotografování rovněž situace, kdy fotograf potřebuje prodloužit expoziční čas. Použitím ND filtru vzniká možnost měnit expoziční čas a clonu ve větším rozsahu než je tomu při fotografování bez šedého filtru. 

Díky použití šedého filtru tak má fotograf  mnohem větší kontrolu nad délkou expozice i při extrémních  podmínkách. Expoziční čas se prodlužuje hlavně ze dvou důvodů. Za prvé, když expoziční čas vychází mimo rozsah závěrky fotoaparátu. To se stává za dobrých světelných podmínek při práci s vysoko-světelnými objektivy, když chce fotograf pracovat s odcloněním objektivu, aby dosáhl malou hloubku ostrosti. Druhým důvodem je výraznější prodloužení expozičního času za účelem pořízení pohybové neostrosti. Typickým příkladem je rozmazání tekoucí vody či pohybujících se mraků. I tady za dobrých světelných podmínek nepomáhá ani přiclonění objektivu. Fotografové potřebují prodloužit čas na sekundy až desítky sekund. V takových případech je řešením použití ND filtrů.

ND filtr tedy rozhodně není určen pro každodenní použití na klasické fotografie. Je to spíše např. na "vodní" hrátky, kdy je voda díky dlouhému času rozmazaná. V naší nabídce máme tyto ND filtry: s proměnlivým faktorem ND 2-400x, ND 8x, ND 16x, ND 64x a ND 1000x. Pořiďte si např. neutrální šedý filtr s označením ND filtr- ND8x, který propouští 13% světla a posun EV činí 3 jednotky.

Více článků o filtrech najdete na www.fotofiltry.eu