Přihlášení

0
Česky
  • Slovenština
  • English
Košík
CZK
Blog články o ND filtrech Variabilní použití ND filtrů

Variabilní použití ND filtrů

ND filtry (Neutral Density Filters) jsou neutrální šedé filtry, které nemají žádný vliv na barevnost, nýbrž ovlivňují pouze intenzitu světla. Snižují jas fotografované scény, a tím umožňují použít delší dobu expozice nebo větší clonu i za okolností, za nichž by to jinak nebylo možné. Navíc, kvalitní ND filtry nijak neovlivní barevné rozložení fotografovaného obrazu.

ND filtry mají několik funkcí a nabízejí nám možnost získat jinak nedostižné výsledky. Jejich použití je velmi variabilní a vyplatí se s nimi experimentovat. Pro příklad si uveďme 4 základní použití ND filtrů:
Můžeme použít pomalý čas závěrky obzvláště u citlivých filmů, což umožňuje zaznamenat např. pohyb řeky, aut, mořských vln atd. Navíc snímku dodají velmi příjemnou atmosféru.

Použití ND filtru nám umožní více odclonit objektiv a dosáhnout rozdělení fotografovaného objektu od pozadí. Tím docílíme zmenšení hloubky ostrosti.
Umožňují snížit efektivní citlivost filmu. Použití šedých filtrů nám umožní využít vysoce citlivé filmy i za slunečného počasí. 

Vhodné jsou rovněž při použití video kamer – v momentech, kde může dojít k přeexpozici, jako např. u záběrů na sněhu, u moře, na ostrém slunci apod.

Existuje celá škála ND filtrů od nejsvětlejších po nejtmavší s různými prodlužovacími faktory. Většinou jsou odstupňovány dle jejich optické hustoty. Kvalita ND filtrů, potažmo také jejich cena se může velmi lišit. Podívejte se na nabídku našeho e-shopu vffoto.com a vyberte si pro vás ten nejvhodnější ND filtr. Pokud chcete výrazněji prodloužit expozici, budete potřebovat spíše filtry tmavší, které mají označení filtry ND 64x (prodlouží expozici o 6 stop) nebo filtry ND 1000x (prodlouží expozici o 10 stop).