Přihlášení

0
Košík
CZK
Blog články o ND filtrech Použití a funkce ND filtrů

Použití a funkce ND filtrů

V dnešní době je na trhu nepřeberné množství různých filtrů, které mají při fotografování rozličné funkce. Některé starší filtry jsou v dnešních digitálních fotoaparátech nahrazeny již zabudovanými funkcemi. Filtr má nejčastěji kruhový tvar, je konstruován ze skla nebo odolného plastu a osazen do prstence se závitem, což umožňuje přišroubovat filtr k přední straně objektivu. Existují také filtry ve tvaru destičky, které se připojují k fotoaparátu speciální konstrukcí.

K nejpoužívanějším filtrům patří UV filtr, který slouží hlavně jako ochrana objektivu před mechanickým poškozením. Je to čiré ​​sklo, které pohlcuje UV záření, brání vnikání prachu do objektivu a chrání jeho optiku před poškrábáním. 

Polarizační filtr je nezbytný při fotografování venku. Podobně, jako polarizační brýle, dokáže redukovat nežádoucí odrazy od lesklých povrchů. K další skupině filtrů patří trikové filtry, které umožňují různé speciální efekty. Řadíme sem změkčovací, difuzní a hvězdičkové filtry.

Dalším často používaným filtrem je šedý filtr. Označuje se zkratkou ND. Tento filtr neovlivňuje barvy, pouze intenzitu světla. Jeho funkcí je především redukovat světla všech vlnových délek a barev, tzn. propustit méně světla do objektivu. 

Použitím ND filtru získáte možnost měnit expoziční čas a clonu ve větším rozsahu, než je tomu při fotografování bez šedého filtru. Budete tak mít mnohem větší kontrolu nad délkou expozice. Pokud tedy chcete i během jasných dnů využívat naplno váš světelný objektiv a hrát si s hloubkou ostrosti nebo si přejete rozmazat pohyb přesto, že je venku ještě světlo, použijte ND filtr. Pořiďte si např. neutrální šedý filtr s názvem ND filtr- ND8x, který propouští 12,5% světla.

Více článků o filtrech najdete na www.fotofiltry.eu