Přihlášení

0
Košík
CZK
Blog články o ND filtrech ND filtry 64x pro prave fotografické fajnšmekry

ND filtry 64x pro prave fotografické fajnšmekry

Neutrální šedé ND filtry (v Česku známé jako „endéčka“) se používají pro úmyslné prodloužení expozice a jejich dalším úkolem je propustit méně světla. Ano, přiznáváme, je sice trochu paradox, jelikož fotograf většinou potřebuje světla co nejvíce. Jestliže ale chcete zachytit pohybovou neostrost (např. tekoucí vody či pohybujících se oblaků) a prodloužit expoziční čas, neobejdete se právě bez ND filtrů. V první řadě je ale potřeba si říci, že se nejedná o běžné momentkové focení. Na takový druh fotografování je třeba vyhradit si větší množství času a jít fotit účelově s potřebnou výbavou na předem vybrané místo. ND filtry tak musíte pořizovat pouze s vědomím, že je využijete jednou za čas na vybraných místech. 

Kvalita (a tím pádem i cena) ND filtrů je různá. Jsou filtry za pár stovek korun ale i profi kousky za několik tisícovek korun. Tomu také odpovídá kvalita fotografií, vždy je tedy potřeba znát účel focení. Možná nevíte, že také existuje možnost kombinace několika ND filtrů na objektivu současně, čímž se násobí účinek (např. ND2 a ND4 filtry současně mají efekt jako jeden ND8 filtr). Hlavním kritériem pro volbu filtru je intenzita jeho ztmavení. Pro extra veliké prodloužení expozice volte spíše filtry tmavší, které jsou označeny čísly 64x (prodlužují expozici o 6 stop) nebo 1000x (prodlužují expozici o 10 stop). Nejoblíbenějšími silnými filtry jsou právě ND filtr-ND64x  či ND filtr-ND1000x, kterými i během dne např. rozmažete po obloze plovoucí oblaka. 

V nabídce našeho webu vffoto.com naleznete profesionální ND filtry VFFOTO , v různých průměrech.. Všechny námi nabízené filtry mají špičkovou úroveň. Pokud potřebujete poradit, neváhejte se na nás obrátit.

Více článků o filtrech najdete na www.fotofiltry.eu